statystyki

Fundusze unijne: Na co uważać zawierając umowę konsorcjum

autor: Dawid Sierżant16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 08:50
umowa prawo prawnik

Prawo polskie nie przyznaje konsorcjum odrębnej podmiotowości prawnej.źródło: ShutterStock

Problem: Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają ze środków unijnych, aby finansować prace badawczo-rozwojowe. W tym celu zawiązują konsorcja. Niestety okazuje się, że dążenie do szybkiego pozyskania unijnej dotacji często skutkuje niefortunnie sformułowanymi umowami konsorcjalnymi, a optymizm bierze górę nad chłodną analizą konsekwencji prawnych i podatkowych tej formy działania.

W unijnej perspektywie budżetowej na lata 2014–2020 na wsparcie innowacji w ramach Programu Inteligentny Rozwój przeznaczono aż 8,6 mld euro. Lwia część z tych środków przypadnie na sfinansowanie prac badawczo-rozwojowych (B+R). Znaczna część projektów B+R będzie lub jest realizowana przez konsorcja. Najczęściej takie konsorcja powołują przedsiębiorcy lub też przedsiębiorcy wspólnie z jednostkami naukowymi, przeważnie uczelniami wyższymi. W przypadku niektórych konkursów, np. konkursu w ramach poddziałania 4.1.2 Programu Inteligentny Rozwój, zawarcie umowy konsorcjum stanowi wymóg formalny udziału. Konkursy często określają również minimalne wymagania umowy łączącej konsorcjantów, co jest uzasadnione ich celami i założeniami.

Pośpiech złym doradcą

W praktyce większość konsorcjów jest powoływana ad hoc. Zdarza się, że umowy konsorcjalne podpisywane są w ostatniej chwili, bez głębszego przemyślenia, a ich treść odzwierciedla jedynie minimalne wymagania stawiane przez regulamin konkursu.

Takie działanie jest obarczone wysokim ryzykiem dla przedsiębiorcy. Zawarcie niepełnej lub niejasnej umowy konsorcjum może bowiem rodzić bardzo niekorzystne skutki prawno-podatkowe. Niestety często skutki te ujawniają się dopiero w toku realizacji projektu B+R, a nawet po jego zakończeniu, tj. w tzw. okresie trwałości. Wyjątkowo niepożądana i brzemienna w skutkach może być sytuacja, w której treść umowy konsorcjum staje się przedmiotem sporu pomiędzy konsorcjantami. Spór nie pozwala konsorcjantom skupić uwagi na realizacji wspólnego przedsięwzięcia i na terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań względem jednostki finansującej. W takiej sytuacji może się pojawić ryzyko związane z koniecznością zwrotu otrzymanej dotacji.

Główne źródła nieporozumień

W praktyce źródłami nieporozumień między członkami konsorcjum, które są charakterystyczne dla projektów B+R, są przede wszystkim:

  • nieuregulowanie kwestii nabycia/przekazania praw do wyników prac B+R,
  • nieuregulowanie losu środków trwałych i wartości niematerialnych wytworzonych lub nabytych w toku prac B+R,
  • nieprecyzyjne określenie obowiązków poszczególnych konsorcjantów, zwłaszcza w zakresie wdrożenia wyników i utrzymania trwałości projektu B+R.

O czym należy zatem pamiętać, aby zapobiec ewentualnym problemom?

1. CHARAKTER PRAWNY KONSORCJUM


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane