statystyki

Zezwolenie na prowadzenie apteki nie przechodzi automatycznie

autor: Leszek Jaworski16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 09:17
Pomimo przejęcia własności apteki nie nastąpiło automatyczne przejście zezwolenia na jej prowadzenie.

Pomimo przejęcia własności apteki nie nastąpiło automatyczne przejście zezwolenia na jej prowadzenie.źródło: ShutterStock

Przejąłem od ojca aptekę w drodze darowizny. On przeszedł na emeryturę. Czy to oznacza, że automatycznie może na mnie przejść zezwolenie na jej prowadzenie, skoro spełniam wszystkie wymogi, które spełniał mój ojciec?

Reklama


Nie, pomimo przejęcia własności apteki nie nastąpiło automatyczne przejście zezwolenia na jej prowadzenie. Zezwolenie na prowadzenie apteki jest decyzją administracyjną, która jest wyłączona z obrotu cywilnoprawnego. O nieprzenoszalności zezwolenia na nabywców apteki świadczy wiele regulacji ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: u.p.f.). Przykładowo zgodnie z art. 104 u.p.f. zezwolenie na prowadzenie apteki wygasa w przypadku śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane zezwolenie, jeżeli zostało wydane na rzecz podmiotu będącego osobą fizyczną, rezygnacji z prowadzonej działalności, likwidacji osoby prawnej, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lutego 2007 r. (sygn. akt II OSK 350/06). Zdaniem NSA u podstaw zasady nieprzenoszalności uprawnień wynikających z koncesji, zezwoleń i licencji jest ochrona interesu publicznego (w tym m.in. ochrona zdrowia, życia, bezpieczeństwa, porządku publicznego). Sąd podkreślił, że co do zasady przyjmuje się, iż brak regulacji przewidującej taką możliwość jest równoznaczny z jej zakazem.

Stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia następuje w drodze decyzji organu, który ją wydał. Dokonana przez osobę fizyczną darowizna apteki oznacza rezygnację z prowadzonej wcześniej działalności, a ten fakt prowadzi do wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane