statystyki

Jak zapewnić dostęp do kont zmarłego przedsiębiorcy

autor: Kamila Borkowska, Michał Rządkowski20.08.2016, 07:30
Phishing bank konto

Prawo bankowe wskazuje krąg osób, na rzecz których można dokonać dyspozycji pośmiertnej.źródło: ShutterStock

Po śmierci prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą jego rachunek w banku zostaje zablokowany, a pełnomocnictwa wygasają. Warto podjąć działania, które zapobiegną takiej sytuacji.

Wraz z powzięciem przez bank informacji o śmierci przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wszystkie jego rachunki bankowe, niezależnie, czy osobiste, czy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ulegają natychmiastowemu zablokowaniu. Co więcej, wraz ze śmiercią posiadacza rachunku wygasają pełnomocnictwa, które obejmują dostęp do tych rachunków. Pozbawia to najbliższe zmarłemu osoby, w tym następców prawnych chcących kontynuować jego działalność gospodarczą, dostępu do środków zgromadzonych na jego kontach. Brak dostępu do środków pieniężnych, które były związane z działalnością gospodarczą, może całkowicie uniemożliwić jej dalsze prowadzenie. Przedłużające się postępowanie spadkowe, które w najbardziej optymistycznym wariancie może trwać do kilku miesięcy, spowoduje, że działalność przestanie w ogóle istnieć. Oczywiste jest bowiem, że brak dostępu do środków finansowych związanych z działalnością gospodarczą paraliżuje prowadzenie firmy. Za pośrednictwem rachunków bankowych przedsiębiorca dokonuje przecież rozliczeń z dostawcami towarów i usług, reguluje należne składki ZUS i podatki. Warto się zastanowić, co może zrobić przedsiębiorca, aby zawczasu przygotować przedsiębiorstwo i uniknąć opisanych problemów.

A może dyspozycja?

Zgodnie z art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 128 ze zm.; dalej: p.b.) posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może złożyć w banku dyspozycję wypłaty – w razie jego śmierci – określonej sumy pieniędzy wskazanym przez niego osobom (art. 56a ust. 1 p.b.). Dokonanie takiej dyspozycji może chwilowo rozwiązać problem finansowania działalności gospodarczej, ale tylko wtedy, gdy przedsiębiorca wykorzystuje w firmie swój rachunek prywatny. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiego typu rachunku korzysta przedsiębiorca. Nie istnieje ustawowy nakaz posiadania wyodrębnionego konta określonego typu i przeznaczonego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje do tego celu prywatne konto, np. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, co zdarza się w praktyce często, zwłaszcza w niewielkich firmach, będzie mógł ustanowić taką dyspozycję.

Prawo bankowe wskazuje krąg osób, na rzecz których można dokonać dyspozycji pośmiertnej. Są to małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki) oraz rodzeństwo. Osoby te najczęściej będą wchodziły w krąg przyszłych spadkobierców. Posiadacz rachunku bankowego może wydać więcej niż jedną dyspozycję na wypadek śmierci, ale zawsze suma tych dyspozycji będzie limitowana kwotowo. Łączna kwota nie może być większa niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia liczonego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Suma dyspozycji nie jest wliczana do spadku. Celem opisanych przepisów jest przede wszystkim zapewnienie środków do życia najbliższym osobom spadkodawcy niezależnie od toczącego się postępowania spadkowego, które może trwać miesiącami. Dlatego w kontekście sukcesji jest to działanie jedynie doraźne.

Nowe zasady


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane