statystyki

Samorządowych "buntowników" w walce o TK jest niewielu

autor: Tomasz Żółciak04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 08:30
Po unieważnieniu warszawskiej uchwały ws. TK przez wojewodę stolica wniosła sprawę do WSA

Po unieważnieniu warszawskiej uchwały ws. TK przez wojewodę stolica wniosła sprawę do WSAźródło: Wikimedia Commons

Zaledwie kilkanaście z 2,7 tys. samorządów podjęło uchwały, w których deklarują respektowanie wyroków trybunału. Zdaniem lokalnych władz to tylko pozory. – Nie potrzebujemy ustawy, by stać po stronie prawa – mówią.

Pierwsi samorządowi „buntownicy” ujawnili się z końcem kwietnia. Wówczas takie miasta jak Łódź, Warszawa czy Gdańsk zapowiedziały, że będą postępować zgodnie z orzeczeniami TK niezależnie od tego, czy rząd Beaty Szydło je opublikuje, czy nie. W tym celu podejmowały nawet uchwały (albo stanowiska lub rezolucje), w których potwierdzały swoje zamiary.

Zapowiadało się na to, że ruch będzie powszechny. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, że interweniował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem samorządowi buntownicy przekraczają swoje kompetencje, co oznacza łamanie prawa. Dlatego poinstruował wojewodów, by unieważniali uchwały podejmowane przez krnąbrne samorządy. Obecnie sytuacja wygląda tak, jakby większość lokalnych władz przestraszyła się ministra Błaszczaka. Zapytaliśmy wojewodów o to, ile samorządów z ich regionów podjęło uchwały lub stanowiska w sprawie respektowania orzeczeń TK. Odpowiedziało 12 z 16 urzędów wojewódzkich.

I tak np. w woj. zachodniopomorskim uchwały podjęły tylko: Kołobrzeg, Koszalin i sejmik wojewódzki. W woj. lubelskim wyłamał się jedynie sejmik województwa, na Mazowszu – Warszawa, na Dolnym Śląsku – Wrocław, w Kujawsko-Pomorskiem – Bydgoszcz, w Małopolsce – Kraków, a w Wielkopolsce – władze sejmikowe (stan na połowę lipca br.). Najwięcej „nieposłusznych” było na Pomorzu, gdzie respektowanie wyroków TK otwarcie zadeklarowało pięć samorządów, w tym np. Gdańsk.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane