statystyki

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska03.08.2016, 17:00
obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimenty

Czy trzeba potwierdzić bezskuteczną egzekucję?źródło: ShutterStock

Wielu rodziców nie musi dołączać do wniosku informacji o wysokości dochodu. Jego kwotę gmina sprawdzi samodzielnie w bazie danych fiskusa.

Czy liczy się termin złożenia wniosku

Czytelniczka, która samotnie wychowuje dziecko, będzie składać wniosek o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Czy dla przyznania wsparcia ważne jest, aby matka zrobiła to jeszcze w tym miesiącu?

TAK

Wnioski o przyznanie świadczeń z funduszu na kolejny okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 października br. i potrwa do 30 września 2017 r., można składać od 1 sierpnia. Są one przyjmowane przez organ gminy, który jest odpowiedzialny za rozpatrywanie formularzy i wydawanie decyzji w tych sprawach – najczęściej jest to ośrodek pomocy społecznej. Przepisy przewidują, że gdy wniosek o świadczenie zostanie złożony do końca sierpnia, to ustalenie prawa do pomocy finansowej na nadchodzący okres świadczeniowy i wypłata pieniędzy za październik nastąpią w tym właśnie miesiącu. Natomiast jeżeli rodzic zgłosi się do gminy między 1 września a 31 października, to jego sprawa może być dłużej rozpatrywana, a wypłata należnej kwoty za październik może nastąpić dopiero w listopadzie (wsparcie będzie wtedy podwójne, bo obejmujące dwa miesiące). Natomiast ogólna zasada ubiegania się o świadczenia FA, poza początkiem okresu świadczeniowego, zakłada, że są one przyznawane od miesiąca złożenia wniosku.

Podstawa prawna

Art. 20 ust. 3–5 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 ze zm.).

Czy wniosek można złożyć za pośrednictwem banku

Pani Iwona otrzymuje świadczenia z FA na dwójkę dzieci. Ostatnio składała wniosek o przyznanie środków z programu „Rodzina 500 plus” i wysłała go elektronicznie za pośrednictwem banku, w którym ma konto. Czy również w ten sposób będzie mogła ubiegać się o wsparcie z funduszu na nadchodzący okres?

NIE

Co do zasady od początku tego roku istnieje możliwość składania wniosków o świadczenia z FA w formie tradycyjnej, czyli papierowej, oraz dodatkowo elektronicznej. Jednak o ile w przypadku świadczenia 500 zł na dziecko formularz może być przekazany przez internet na kilka sposobów, np. poprzez bank lub portal ZUS, to przy ubieganiu się o wsparcie z funduszu można to zrobić tylko za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia. Taki wniosek wymaga posiadania profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego certyfikatu, zgodnie z przepisami o bezpiecznym podpisie elektronicznym.

Podstawa prawna

Art. 15 ust. 3b ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 ze zm.).

Czy urzędnik sam ustali dochód


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane