statystyki

Ziobro apeluje o nieumieszczanie danych dzieci na wokandach

20.07.2016, 09:40; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:43
O wykonaniu polecenia prezesi Sądów Apelacyjnych mają niezwłocznie powiadomić Ministerstwo Sprawiedliwości

O wykonaniu polecenia prezesi Sądów Apelacyjnych mają niezwłocznie powiadomić Ministerstwo Sprawiedliwościźródło: newspix.pl

Za niedopuszczalne uważam zdarzenia, gdy mimo ewidentnej potrzeby ochrony dobra małoletnich pokrzywdzonych przestępstwem (zwłaszcza o charakterze seksualnym) ich imiona i nazwiska umieszcza się bezrefleksyjnie na wokandzie dostępnej dla wszystkich – głosi pismo skierowane na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro do prezesów Sądów Apelacyjnych w całym kraj.

Reklama


ReklamaWystąpienie jest zdecydowaną reakcją na dwa tego typu incydenty, do których doszło w ostatnim czasie w Sądzie Rejonowym Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu oraz w Sądzie Rejonowym w Radomsku.

- Dobro dzieci jest dobrem szczególnie chronionym, dlatego w przypadku stwierdzenia takich zaniedbań oczekuję wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec wszystkich winnych takich naruszeń – podkreślono w dokumencie.

Prezesi Sądów Apelacyjnych zobowiązani zostali do przypomnienia w podległych im sądach o przepisach (paragrafy 69, 70, 71 i 72 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2015 r. „Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych” - Dz.U.2015.2316), pozwalających na ograniczenie wokandy, tak aby nie upubliczniać danych małoletnich ofiar przestępstw o charakterze seksualnym.

Minister Sprawiedliwości oczekuje także podjęcia odpowiednich kroków nadzorczych, by podobne sytuacje, rzutujące negatywnie na wizerunek sądów, nie wydarzyły się w przyszłości.

O wykonaniu polecenia prezesi Sądów Apelacyjnych mają niezwłocznie powiadomić Ministerstwo Sprawiedliwości.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • a(2016-07-20 11:10) Odpowiedz 10

    Po co w ogóle mają być jakiekolwiek dane na drzwiach sądów?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama