statystyki

Komisja Wenecka nie wyda na razie opinii ws. ustawy o TK?

16.07.2016, 10:48; Aktualizacja: 16.07.2016, 11:55
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: newspix.pl

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na razie, na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym - poinformował PAP rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos.

Decyzję uzasadniono trwającymi pracami nad ustawą w polskim parlamencie. Ustawą zajmuje się obecnie Senat.

Wcześniej zapowiadano, że Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wyda wstępną opinię na początku przyszłego tygodnia. O pilne zajęcie się nową ustawą wnioskował szef Rady Europy.

W komunikacie przesłanym PAP rzecznik Rady Europy oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

"Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie" - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - "poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami".

Wniosek Jaglanda oznacza, że eksperci Komisji Weneckiej nie wydadzą wstępnej opinii na temat ustawy, przyjętej przez Sejm 7 lipca.

Wcześniej rzecznik RE informował, że Komisja Wenecka bardzo szybko przystąpi do badania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Eksperci KW czekali na jej tłumaczenie.

11 marca tego roku Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca (ws. grudniowej noweli o TK autorstwa PiS), co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

W czwartek dwie senackie komisje: praw człowieka i ustawodawcza rozpoczęły prace nad nową ustawą o TK. Podczas dyskusji zgłoszono liczne poprawki do ustawy.O wszystkich zarzutach Biura Legislacyjnego Senatu przeczytasz tu >>>

Kolejne posiedzenie komisji ma się odbyć we wtorek. Po pracach w komisjach ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu

Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • dziadek Franek(2016-07-16 13:08) Odpowiedz 1710

  Sekretarz generalny Rady Europy powstrzymał Komisję Wenecką ws.TK.--- No i Rzepliński znowu będzie chciał robić dym , lecz tym razem będzie musiał bezdyskusyjnie usiąść na du...

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • windykator(2016-07-16 13:37) Odpowiedz 1510

  -To musi być straszny cios dla rzepy, kija i pozostałych bulów i rudych. Nasłać na tego Fitcha Komisję do spraw kanałów weneckich.

 • zosia(2016-07-17 10:35) Odpowiedz 132

  A co na to Honorowa Przewodnicząca KW Lola Brygada Suchocka???---Komisja Wenecka jest atrapą demokracji pokazała to Turcja, Rosja itp.

 • wujek(2016-07-17 08:26) Odpowiedz 103

  Art.197 Konstytucji RP stanowi, ja byk: Organizację TK oraz tryb postępowania przed TK określa ustawa. Większość sejmowa miała prawo taką ustawę uchwalić i ją uchwaliła, Senat z nią się zgodził, a Prezydent RP ją podpisał, Ustawa ta stała się obowiązującym prawem i TK w oparciu o tę ustawę powinien procedować. Tym czasem zaprzyjaźniony z PO TK tę ustawę podeptał i twierdzi, że procedował w oparciu bezpośrednio o Konstytucję RP. To nie jest prawdą, bo gdyby działał w oparciu o konstytucję, to jego skład powinien wynosić 15 sędziów, a nie 12. Skoro jego skład nie był zgodny ani z ustawą, ani z konstytucją, to ten jego „ wyrok” jest psa warty i nie powinien być opublikowany! Komentarze do Konstytucji są jednoznaczne: Trybunał w zakresie orzekania, w treści wyroku powinien podlegać konstytucji, To jest dla niego najważniejszy akt prawny. Natomiast w zakresie tego jak TK funkcjonuje, jak się zbiera, jak obraduje podlega ustawom. Wynika to nie tylko wprost z Konstytucji, ale tak jest to komentowane przez wszystkich komentatorów

 • narew(2016-07-17 11:07) Odpowiedz 92

  Cóż za hojna łaskawość wobec Polski ! ! ! ! ! ! ! A czego te lewaki- gondolierzy chcą od polskiego, demokratycznego i bezpiecznego państwa? Drzazgę w czyimś oku widzą ale kłody we własnym już nie. Należy ich ładnie odprosić z Naszej Polski !

 • Mają to to ... jak w banku (2016-07-16 21:34) Odpowiedz 711

  Jest takie mądre ludowe porzekadło ... "CO SIĘ ODWLECZE ... TO NIE UCIECZE" ... Neo-BOLSZEWIKOM z PIS, choć dostali jeszcze jedną szansę ... na usunięcia skutków PUCZU PRAWNEGO na TK.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • wujek(2016-07-17 08:28) Odpowiedz 62

  Turcja będzie nas uczyć demokracji poprzez masowe aresztowania sędziów i rozpixenie TK,

 • krol(2016-07-18 06:59) Odpowiedz 11

  Napewno siedza w Turcji i ratuja demokracje,póki jakiś Turek nie ******* plaskacza

 • krol.(2016-07-18 07:08) Odpowiedz 01

  Napewno siedza w Turcji i ratuja demokracje,póki jakiś Turek nie ******* plaskacza.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama