statystyki

Kiedy fotografowanie na lotnisku jest zakazane

autor: Natalia Ryńska04.07.2016, 07:00
Ograniczenia wynikają z konieczności zapewnienia podróżującym bezpieczeństwa

Ograniczenia wynikają z konieczności zapewnienia podróżującym bezpieczeństwaźródło: ShutterStock

Emocje spowodowane zbliżającą się podróżą, chęć obwieszczenia swojego szczęścia znajomym np. na profilu społecznościowym oraz upamiętnienia ważnego wydarzenia nie zawsze są zgodne z prawem. Porty lotnicze w niektórych sytuacjach zakazują robienia zdjęć.

Reklama


Reklama


Portale internetowe zachęcają do pozostawania w nieustannym kontakcie. W rezultacie użytkownicy informują o najdrobniejszych wydarzeniach. Podróżni chętnie spędzają czas oczekiwania na samolot na robieniu zdjęć lub nagrywaniu filmików. Zdarza się, że łamią w ten sposób prawo.

Jak informuje Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy lotniska w Modlinie, lotnisko jest miejscem użytku publicznego. W strefie ogólnodostępnej ma prawo przebywać każdy, nawet jeśli nie jest pasażerem. Jednak terminal lotniskowy różni się od innych miejsc publicznych – obowiązuje tu specjalny regulamin.

Błażej Patryn, rzecznik prasowy poznańskiej Ławicy potwierdza to stanowisko.

- Port lotniczy jest miejscem szczególnej obsługi podróżnych, na którym obowiązują i wymagają przestrzegania określone zachowania. Działamy na podstawie Prawa lotniczego oraz Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku – wskazuje.

- Wszystkie osoby znajdujące się na terenie lotniska są zobowiązane do przestrzegania i stosowania się do nakazów i zakazów zawartych w przepisach porządkowych – zaznacza.

Zakaz fotografowania i nagrywania bez zezwolenia uprawnionych podmiotów obowiązuje:
1. podczas czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego
2. podczas akcji ratowniczych
3. przy stanowiskach kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu
4. przy punktach kontroli paszportowej i kontroli dokumentów
5. w sąsiedztwie urządzeń i systemów bezpieczeństwa

Ograniczenia wynikają z konieczności zapewnienia podróżującym bezpieczeństwa.

- Na lotnisku oraz podczas podróży samolotem, bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze – zapewnia przedstawicielka Warsaw Modlin Airport.

Jak podkreśla Patryn zrobienie zdjęcia z tarasu widokowego nie powinno wiązać się z negatywnymi dla fotografującego konsekwencjami.

- Najlepiej jednak zawsze upewnić się pytając personel lotniska i zwracać uwagę na oznakowania – radzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama