statystyki

Prawo upadłościowe: Prokurator uderzy w bankrutów

autor: Patryk Słowik23.06.2016, 07:45; Aktualizacja: 23.06.2016, 10:59
paragrafy

Nie jest tajemnicą, że wielu śledczych pisma przełożonych ze wskazówkami traktuje niemal jak polecenia służboweźródło: ShutterStock

Organy ścigania powinny częściej wnioskować o pozbawienie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej – uważa prokurator generalny.

Zastępca PG Robert Hernand zwrócił się właśnie do prokuratorów z takim zaleceniem, sugerując, że obecnie nie wykorzystują oni w pełni przysługujących im uprawnień.

Hernand przypomina uchwałę Sądu Najwyższego z 2005 r. (sygn. III CZP 58/05), z której wynika, że prokurator jest legitymowany do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o pozbawienie prowadzenia działalności gospodarczej określonej w ustawie – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). „W związku z powyższym proszę o korzystanie z przysługującej prokuratorowi legitymacji” – poleca Robert Hernand, wyrażając tym samym nadzieję, że śledczy bardziej zainteresują się sprawami upadłościowymi.

W czyim interesie

Obecnie stosowne uprawnienie prokuratora wynika wprost z przepisów, lecz przez wiele lat były co do tego wątpliwości. I nawet mimo uchwały SN prokuratorzy wcale nie kwapili się do interesowania się postępowaniami upadłościowymi.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane