statystyki

Hamowanie kancelarii: Firmy odszkodowawcze czekają na decyzję rządu o nadzorze

autor: Małgorzata Kwiatkowska27.04.2016, 08:53; Aktualizacja: 27.04.2016, 09:44
Biznes kancelarii rośnie

Biznes kancelarii rośnieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rosnące w siłę firmy odszkodowawcze czekają na decyzję rządu o nadzorze nad branżą. Kluczowa będzie opinia resortu sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad przysłanym przez rzecznika finansowego (RF) projektem regulacji zawodu doradcy odszkodowawczego.

– Powinny zakończyć się do końca miesiąca – zapowiada Wioletta Olszewska z biura prasowego ministerstwa. Nie ujawnia, w jakim kierunku może pójść przygotowywana opinia.

Z szacunków rzecznika finansowego wynika, że w 2015 r. przez rachunki kancelarii odszkodowawczych – firm, które dochodzą roszczeń w imieniu klientów, zwykle pobierając za to część przyznanych świadczeń – przepłynęło 1,5 mld zł. To biznes, który w Polsce rozwija się od dekady i w dynamicznie rośnie. Dowodzą tego wyniki dwóch największych takich firm w kraju: Votum i Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO). Przychody pierwszej wzrosły w ostatnich trzech latach o 60 proc., a zysk netto o 188 proc. Obroty drugiej wzrosły o 85 proc., a zysk o 136 proc.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Eugeniusz(2016-05-09 19:47) Zgłoś naruszenie 00

    Wygląda na to, że wprowadzenie nowego zawodu wynika z tego, że EuCO i inne firmy odszkodowawcze mają za duże zyski.... Takie zmiany się wprowadza, jeżeli na rynku jest za dużo niekompetentnych firm - po to, żeby nie narażać ludzi na inne szkody. Jak widać, konkurencja w tej branży dobrze funkcjonuje.

    Odpowiedz
  • Aneta_K(2016-05-09 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Trochę jest niezrozumiałe, dlaczego takie firmy jak EuCO mają mieć ograniczony dostęp do rynku, skoro całkiem niedawno przeszła fala deregulacji zawodów i to równie ważnych - np. pośrednika w obrocie nieruchomościami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane