Nieruchomości: Wieczyste użytkowanie przechodzi na własność. Koniec z corocznymi opłatami

autor: Anna Krzyżanowska12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 08:18
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych.źródło: ShutterStock

 1 stycznia 2017 r. użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielolokalowymi ma zostać zniesione. Z mocy ustawy. 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy bloków stojących na ziemi nienależącej do nich mogą obudzić się już jako jej właściciele. Jednak za przekształcenie gruntu prawdopodobnie będą musieli zapłacić.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (98)

  • guru122(2016-04-12 09:10) Zgłoś naruszenie 9934

    Wstęp do podatku katastralnego.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • tzw.użytkowanie wieczyste(2016-04-12 09:29) Zgłoś naruszenie 15015

    Czas najwyższy na likwidację tego dziwolągu po komunie (wieczyste, ale na 99lat?!)

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • wjw(2016-04-12 09:31) Zgłoś naruszenie 4882

    PiS rozdaje, gminy płacą... Jak zwykle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alek(2016-04-12 09:41) Zgłoś naruszenie 283

    Zaraz gminy zaczna plakac ze im dochody spadna. Wzrost oplat dla mojej spoldzielni to: 2015r.: 300.000 zł, 2018r.: 1.200.000 zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • coś w tym jest(2016-04-12 10:23) Zgłoś naruszenie 7914

    Dlaczego w tym kraju za wszystko łupi się z ludzi 1000- krotnie? W Czechach i na Słowacji cały świat chętnie nabywa nieruchomości Niemcy, Rosjanie, Austriacy, bo stabilne prawo i klarowny dogodny system zachęca do inwestycji. Polska zaś jest omijana szerokim łukiem, coś chyba w tym jest.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WWA(2016-04-12 10:57) Zgłoś naruszenie 1119

    To jest chora opłata i dawno temu już jej nie powinno być!!!

    Odpowiedz
  • młodzież(2016-04-12 11:27) Zgłoś naruszenie 1013

    Jeśli doszło do przekształcenia lokali spółdzielczych na własnościowe za ,,symboliczną złotówkę,,to tym bardziej należy się przekształcenie wieczystego użytkowania gruntów pod budynkami wielorodzinnymi na własność.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pozdro(2016-04-12 12:13) Zgłoś naruszenie 253

    Na Mieszkanie+ chcą grunty za darmo przekazywać a tu chcieliby opłatę? to by miało sens jakby było rozłożone na raty np. na 10 lat spłata i potem prawo własności. Mam pytanie co z blokami w budowie sam kupiłem na użytkowaniu wieczystym budynek będzie pewnie zakończony jesienią (listopad 2016). Pozwolenie na użytkowanie będzie pewnie do pół roku czyli marzec/kwiecień? Czy takie budynki nie zostaną objęte przekształceniem?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dobre(2016-04-12 12:35) Zgłoś naruszenie 10414

    To mądra decyzja rządu, mam nadzieję, że będzie madra do końca.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • urzędnik(2016-04-12 13:02) Zgłoś naruszenie 3617

    Poziom merytoryczny informacji zawartych w tym artykule - poniżej krytyki. Czy chodziło o wprowadzenie czytelnika w błąd ? Autor nie ma bladego pojęcia o konstrukcji prawnej jaką jest prawo użytkowania wieczystego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 5609(2016-04-12 13:21) Zgłoś naruszenie 9014

    ok a co z użytkowaniem wieczystym pod domami jednorodzonymi ?

    Odpowiedz
  • ja 56(2016-04-12 13:59) Zgłoś naruszenie 2010

    To może zwrócić pieniądze tym którzy za przekształcenie już zapłacili? Wtedybędzie może sprawiedliwiej?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sara123(2016-04-12 14:46) Zgłoś naruszenie 1513

    Nasza wspólnota mieszkaniowa już wiele lat temu przekształciła wieczyste użytkowanie gruntu w prawo własności. Mieliśmy duże bonifikaty, ponieważ po 20 lat i więcej płaciliśmy podatek. A co z ziemią pod nowymi budynkami - ich użytkownicy nie ponieśli żadnych kosztów opłat za wieczyste użytkowanie. W takim razie o jakich tam bonifikatach może być mowa? Trzeba tak przemyśleć, żeby była sprawiedliwość społeczna.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • I(2016-04-12 16:50) Zgłoś naruszenie 157

    A KIEDY KONIEC Z MIESIĘCZNYMI WPŁATAMI DO SPM ,CZYNSZOW ,KTO IM ZABRONI DRĄ CORAZ TO WIĘCEJ ,.B KTO IM ZABRONI ,POMMO KSIEGI WIECCZYSTEJ ,A KTO ICH ROZLICZY Z TYCH NASZYCH UDZIAŁÓW BEZPRAWNYCH WPLACANYCH OPRÓCZ WKLADU WYKUPU NA WLASNOSC Z AKTEM NOTARIALNYM

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • myślący(2016-04-12 17:32) Zgłoś naruszenie 151

    Artykuł mało zrozumiały, bez liczbowego przykładu. Właściciele gruntów i lasów, oraz stawów także płacą podatki. Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności podnosi rangę prawa do nieruchomości z tzw ułomnej do pełnego prawa. Kto jest właścicielem gruntu ten jest pełnoprawnym właścicielem nieruchomości zabudowanej. Jeżeli zięć wybudował dom na gruncie teścia to teść jest właścicielem prawnym nieruchomości. Zięć ma szansę na drodze sądowej dojść do pełnego prawa, po procesach sądowych. Aktualnie za wcześnie się cieszyć lub krytykować proponowaną ustawę. Za Suchockiej też była czasowa ustawa z której niewielu skorzystało.

    Odpowiedz
  • emeryt gorszego sortu(2016-04-12 18:04) Zgłoś naruszenie 8436

    No tak-otrzymałem 3,15zł waloryzacji emerytury więc bez problemu stać mnie na zapłacenie 34-40 tys zł za przekształcenie./ciekawe,na co pójdzie kasa-na świątynie Opatrzności,dla Rydzyka czy na budowę "słusznych"pomników/?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Emil(2016-04-12 19:29) Zgłoś naruszenie 6049

    PiS rozdaje po 500 aby niedlugo wprowadzic podatek katastralny. Przeglosuja to pewnie w nocy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Henryk(2016-04-12 21:24) Zgłoś naruszenie 313

    Chore wyceny powodują że upada wiele małych firm które mają działki z budynkiem warsztatowym .Z dnia na dzień gmina żąda 3000% większej opłaty często znacznie przekraczającej podatek od nieruchomości. Tak wykańcza się rodzimy biznes wcale nie trzeba szukać winy w dużych korporacjach

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Autor(2016-04-12 23:24) Zgłoś naruszenie 05

    Pisowi brakuje kasy na 500+ i na mieszkanie+ ? Zapłacą teraz wszyscy za to ich rozdawanie kasy (chyba że zrobią wykup po 1 zł to ok, ale pewnie i tak w zamian wprowadzą inny podatek).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aw(2016-04-13 09:43) Zgłoś naruszenie 26

    To szybka droga do podatku katastralnego i calkowitej nedzy

    Odpowiedz