Nieruchomości: Wieczyste użytkowanie przechodzi na własność. Koniec z corocznymi opłatami

autor: Anna Krzyżanowska12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 08:18
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych.źródło: ShutterStock

 1 stycznia 2017 r. użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielolokalowymi ma zostać zniesione. Z mocy ustawy. 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy bloków stojących na ziemi nienależącej do nich mogą obudzić się już jako jej właściciele. Jednak za przekształcenie gruntu prawdopodobnie będą musieli zapłacić.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (98)

  • stefan(2017-09-21 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Na terenie osiedla spółdzielni mieszkaniowej istnieje zabudowa spółdzielczymi budynkami wielorodzinnymi i przewłaszczonymi domami jednorodzinnymi w zabudowie szeregowej (na wykupionych działkach). Czy tereny przeznaczone do wspólnego użytkowania przez wszystkich mieszkańców osiedla (ulice wewnątrzosiedlowe, przejścia, plac zabaw) będące w wieczystym użytkowaniu spółdzielni będą również przekształcone we własność współużytkowników czy też spółdzielni?

    Odpowiedz
  • barnaba(2017-04-10 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Opłata nie będzie taka wysoka jak w temacie, w końcu w grę wchodzi cena gruntu a nie nieruchomości, ta została juz nabyta. Do tego dochodzi jeszcze czas przez który już płacimy opłatę za wieczyste użytkowanie.

    Odpowiedz
  • anar(2017-03-24 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Skonczyć wreszcie z tym złodziejstwem- wieczysta dzierżawa to jak zonaty kawaler.Ale bolszewiki nie odpuszczają -ich stałe marzenie to podatek równy dochodowi. Po tym poznasz bolszewika że chce żyć cudzym kosztem i to dobrze.

    Odpowiedz
  • wlasciciel odrebnej wlasnosci w bloku spoldzdzieln(2017-02-21 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    i co z tego ze jest ustawa ale zapomnieli ze w polsce sa jeszcze spoldzielnie mieszkaniowe ,ktore to blokuja ==no i jak wam w dziubku wielcy prawnicy ?????????????//

    Odpowiedz
  • jl.gra75@wp.pl(2017-01-18 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    może nie tyle komentarz co ważne zapytanie mam nadzieję ,że ktoś biegły w tych sprawach mi odpowie otóż wniosek o uwłaszczenie a i moi sąsiedzi złożyliśmy jeszcze w ubiegłym stuleciu kiedy obowiązywała ustawa o uwłaszczeniu za jeden procent wartości. Pytanie, czy ta ustawa obowiązuje nadal?

    Odpowiedz
  • maja(2017-01-10 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam wybudowany garaż gruncie wieczystego użytkowania czy coś się zmieni.

    Odpowiedz
  • kierowca(2017-01-01 10:03) Zgłoś naruszenie 10

    ten problem juz dawno powinien byc rozwiazany niestety gminy i urzednicy zastapily komune i to one sa najwiekszymi zdziercami uchwalaja prawa miejscowe z naruszeniem konstytucji ograniczaja swobody i nasze prawa obywatelskie ja od upadku komuny jestem ciagle lupiony we wszelkich podwyzkach czy innych abonamentach i wodach deszczowych najgorsze jest to ze wladza nadrzedna czyli wojewodowie nie zaskarrzaja tych uchwal prawdopodobnie maja udzial w tych przestepstwach ostatnia podwyzka wody i sciekow we wroclawiu o 18 proc uzasadniona budowa muzeum wody HYDROPOLIS za nasze pienidze na posady dla swoich a woda nadal cuchnie chlorem zadnrj reakcji niwej wladzy PIS przy podwyzce emerytury 2,5 zl teraz bedzie cudowniej przy nowych rozdawnictwach PIS

    Odpowiedz
  • Bożena(2016-12-30 12:15) Zgłoś naruszenie 10

    Wykupiłam mieszkanie na własność za duże pieniądze od Wspólnoty Mieszkaniowej, ale nie pozwolono wykupić gruntu pod tym mieszkaniem.Teraz otrzymałam wzrost o 100% opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej.Czy to normalne. Skoro Wspólnota nie chce sprzedać to niech i płaci opłatę roczną za użytkowanie wieczyste a nie właściciel. To kwota wzrosła z 170,43 zł na 340,88zł .Najlepiej żeby Państwo w końcu uregulowało ten absurdalny problem i z mocy prawa grunt przekształcić w prawo własności.

    Odpowiedz
  • rok(2016-12-29 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie coś dla ludzi użytecznego , prawo należy upraszczać i ma być przyjazne dla obywatela a nie dusić go przepisami i opłatami.

    Odpowiedz
  • Sponsor 500+(2016-11-27 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Kupiłam mieszkanie od spółdzielni na gruntach z wieczystym użytkowaniem. Koszt za 1 metr jak cena rynkowa (w Krakowie) jeśli teraz dowalą opłatę za wykup gruntu to po prostu interes życia. Dziękuję Ci Polsko!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja(2016-11-21 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Większość chwali. Mi tez się to podoba, ale rząd nie ma już pieniędzy, które wydaje łatwo na t.zw. DOBRĄ ZMIANĘ ;) Nie będę wymieniał, bo ludzie o otwartych umysłach widzą. Ciekawi mnie tylko jakie komentarze się pojawią, gdy wszyscy "ucieszeni" nagle będą musieli wpłacić 50000-70000zl żeby stać się właścicielem i to na dodatek PRZYMUSOWO.

    Odpowiedz
  • Zen(2016-11-18 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Tak durnej ustawy jak ta o przekształceniu jeszcze nie było. Gdzie równość obywateli wobec prawa, gdzie prawa właściciela? I te manipulacje przy tej ustawie od 1997 roku.... Żenada. Ktoś załatwia swoje interesy.

    Odpowiedz
  • kool(2016-10-25 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do autora: A co z gruntami w użytkowaniu wieczystym na których nie ma mieszkań ni domów ?

    Odpowiedz
  • IWA(2016-10-03 11:10) Zgłoś naruszenie 10

    ROZUMIE ZE KTOS KIEDYS DOSTAL ZIEMIE W UZYTKOWANIE WIECZYSTE ZA 15-20% JEJ WARTSCI OD PANSTWA.I TERAZ MUSI WYROWNAC TE ROZNICE DO CEN WOLNORYNKOWYCH.ALE CO Z TYMI ,KTORZY W DOBREJ WIERZE KILKANASCIE LAT TEMU ODKUPILI TAKIE DZIALKI OD OSOB JUZ FIZYCZNYCH I ZAPLACILI IM CENE WOLNORYNKOWA.DLACZEGO TERAZ MUSZA DRUGI RAZ PLACIC DO GMIN ZA WYKUP.W GMINIE KONSTANCIN NIE DOSC ZE WYCENA TYCH DZIALEK ROBIONA JEST /BIORAC POD UWAGE DZIALKI DROZSZE WLASNOSC HIPOTECZNA NIEZABUDOWANE/TO JESZCZE NIE MA ZADNEJ BONIFIKATY/Z WYJATKIEM -10% ZA OPLATE JEDNORAZOWA.

    Odpowiedz
  • IWA(2016-10-03 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO WRZUCA PANSTWO DO JEDNEGO WORA TYCH CO DOSTALI ZA SYMBOLICZNA OPLATA GRUNTY OD PANSTWA Z TYMI ,KTORZY OD PIERWSZYCH CWANYCH KIEDYS ODKUPILI ALE PO CENACH WOLNORYNKOWYCH.BO JESZCZE 16 LAT TEMU NIKT NIE PRZYPUSZCZL ,ZE ODKUPUJAC OD OSOBY FIZYCZNEJ DZIALKE W UZYTKOWANIU WIECZYSTYM PO CENACH WOLNORYNKOWYCH TERAZ MUSI PO RAZ DRUGI ODKUPIC JA OD GMINY TEZ PO CENACH WOLNORYNKOWYCH.NIECH WRESCIE RZADZACY ODROZNIA TE DWA PRZYPADKI.JAK MOZNA DWA RAZY PLACIC ZA TO SAMO CENE WOLNORYNKOWA

    Odpowiedz
  • yrek(2016-09-26 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    I po 500 zł tym co już wychowali dzieci.

    Odpowiedz
  • Edward(2016-09-25 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Prezesi SM zazwyczaj siedzą na stanowiskach Wymieniają liczniki na wodę co kilka lat ogrzewanie rozliczają przez jakieś cudaczne mierniki sfałszowane Kłada chodniki dla mieszkańców miasta a każą lokatorom za to płacić Za to wszystko prokurator powinien sie wsiąść za takie grabienie Sami za to wszędzie sie pchają i piersi na ordery napinają Oto cała rzeczywistość Polska

    Odpowiedz
  • ja 57(2016-09-25 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi współwłaścicielami, którzy w całości opłacili wartość wieczystego użytkowania (za 99 lat) w momencie jego nabycia. Też będą ponosić opłatę za przekształcenie.

    Odpowiedz
  • nadzieja(2016-08-16 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałabym zostać uwłaszczonym szczęśliwcem. Jak do tej pory korzystają inni ale nie ja.

    Odpowiedz
  • becia222(2016-08-04 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam nadzieje ,ze zniknie ten dziwny podatek od urzytkowania wieczystego bo to nie sprawiedliwy podatek i kojarzy się komuną.W 2011r sporo ludzi przekwalifikowało nleruchomości z bonifikata ok 90%.Wyglądało to tak jak by to urzednicy i politycy dla siebie zrobili taką moźliwość bo w mediach byla cisza o takiej moźliwości

    Odpowiedz