statystyki

Ziobro chce zaostrzenia kar: Do 15 lat dla sędziego i prokuratora za łapownictwo

autor: Ewa Ivanova12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:18

W wypadku tych funkcjonariuszy będzie to kwalifikowany typ przestępstwa: zbrodnia, a nie występek

Reklama


Reklama


Zaostrzenie reguł względem sędziów i prokuratorów zapowiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości podczas posiedzenia jednej z komisji sejmowych, pracujących nad zmianami w kodeksie postępowania karnego. Przekonywał posłów do wprowadzenia restrykcyjnej odpowiedzialności wobec nieuczciwych ekspertów występujących w procesach (za fałszywe opinie będą mogli trafić za kartki nawet na 10 lat). Przy tej okazji dodał jednak: „Zresztą konsekwencją naszych propozycji będzie też wprowadzenie kwalifikowanego – właśnie z uwagi na podmiot – typu przestępstwa korupcji w przypadku np. sędziów, prokuratorów czy biegłych, zagrożonego karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, czyli będzie to zbrodnia w przypadku szczególnych podmiotów profesjonalnie zaangażowanych w świadczenie wymiaru sprawiedliwości”.

Korupcja jak zbrodnia

– Żeby zaostrzać, trzeba najpierw odpowiedzieć dlaczego – komentuje sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

– Czy mamy badania, że jest źle, gorzej niż w latach poprzednich albo gorzej niż w Europie czy na świecie? Nie ma takich analiz i według mnie korupcja nie jest problemem – uważa.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • annawro777(2016-04-12 09:15) Odpowiedz 192

    W pełni popieram tę propozycję !!! Najwyższy czas, aby prawo było dla wszystkich sprawiedliwe.

  • Jola(2016-04-12 10:28) Odpowiedz 161

    Czas najwyzszy zrobic porzadek ,kara lub wywalic do łopaty jeden sedzia z Konina powinnien byc juz zwolniony nie za lapowke tylko za wyrok mozna to sprawdzic jaki wczesniej wydal wyrok to o pomste do nieba sie prosi pokazac takie dzialanie publicznie opinii

  • ewa(2016-04-12 14:38) Odpowiedz 141

    Czas na porządki.

  • Chodzacy PARAGRAF(2016-04-12 14:50) Odpowiedz 144

    Uczciwi sedziowie i prokuratorzy jezeli tacy sa to czego maja sie bac .Nie ma innego sposobu na zagwarantowanie dyscypliny ,rzetelnosci w pracy resortu.Przyjdzie taki czas ze WSZYSCY polubia Zbigniewa Ziobre,ktory w przyszlosci moze zostac prezydentem

  • nie pierwszy(2016-04-12 08:58) Odpowiedz 130

    Anatol Gul w SR w Świdnicy - polecam

  • piotr(2016-04-12 14:42) Odpowiedz 110

    Ustawa z dnia 18 marca 1921 r. o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników (Dz.U. 1921 nr 30 poz. 177 1921.04.06 - kara śmierci. Jak ktoś chce poczytać polecam: isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=F24214AF2AA49184367C350013B91EB3?id=WDU19210300177+1921%2404%2406&type=2

  • panie Zbyszku?(2016-04-13 07:15) Odpowiedz 30

    a za gwałt ile? a za nieprzestrzeganie zasad państwa prawa, panie Zbyszku?

  • bezczelność(2016-04-13 07:54) Odpowiedz 20

    "Czy mamy badania, że jest źle, gorzej niż w latach poprzednich albo gorzej niż w Europie czy na świecie? Nie ma takich analiz i według mnie korupcja nie jest problemem – uważa." Trzymajcie mnie, bo nie wytrzymię. No po prostu aż same niecenzuralne słowa mi się cisną.

  • wsd(2016-04-13 21:52) Odpowiedz 00

    A ile dostaną lat Ci co wzięli odszkodowania za katastrofę samolotu pod Smoleńskiem a to był zamach i ubezpieczenie tego nie obejmuje