statystyki

Legislacyjny bat na biegłych. Nieuczciwi eksperci trafią do więzienia nawet na 10 lat

autor: Ewa Ivanova06.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:27
Podsądnym dano marchewkę, czyli możliwość powoływania się na prywatne ekspertyzy. Ale też zagrożono kijem

Podsądnym dano marchewkę, czyli możliwość powoływania się na prywatne ekspertyzy. Ale też zagrożono kijemźródło: ShutterStock

Za fałszywe opinie karani będą tylko słabo opłacani biegli, wydający ekspertyzy dla prokuratury, policji czy sądów. Ci powołani prywatnie pozostaną bezkarni.

Od połowy kwietnia w procesach karnych pojawi się nowe narzędzie do dyscyplinowania nieuczciwych biegłych, którzy chcą wpływać na wynik sprawy, przedstawiając fałszywe opinie i ekspertyzy. Będzie im grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wynika to z nowego art. 233 par. 4 i 4a kodeksu karnego, zgłoszonego w formie poprawki do nowelizacji k.p.k. (zob. grafika). Problem w tym, że bat na autorów fałszywych ekspertyz może nie spełnić pokładanych w nim nadziei. Zdaniem praktyków odpowiedzialności karnej uniknie nierzetelny ekspert, który przedstawi opinię prywatną sporządzoną na zlecenie oskarżonego; ścigany będzie natomiast biegły powołany przez prokuraturę i sąd.

Cel poprawki

Miało być tak: podsądnym dano marchewkę, czyli utrzymano wprowadzoną w lipcu ubiegłego roku możliwość powoływania się na prywatne ekspertyzy w procesie. Ale również zagrożono kijem, czyli przepisem pozwalającym ścigać nieuczciwych ekspertów, którzy przyczyniają się do wydawania niesłusznych wyroków uniewinniających (czy skazujących).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • sk(2016-04-06 12:19) Zgłoś naruszenie 65

  Zatem niech sądy zapomną, że ktoś za te standardowe 31,97 zł/h, będzie się narażał na jakąś odpowiedzialność karną. Choćbym nie wiem jak dobrze zrobił opinię, to i tak któraś ze stron, albo i obie, będą ją podważać i wykorzystają każdy, nawet drobny błąd formalny, nie mający nawet wpływu na rostrzygnięcia w opinii, żeby udowodnić że opinia jest nieuczciwa, a biegły to oczywisty kłamca. Poza tym jaki sens robić dla sądów, skoro nawet na koniec nie wiesz ile zarobisz, bo sąd zawsze może obciąć wynagrodzenie. Mnie ostanio obciał o ponad 33%, bo jakaś referendarz stwierdziła, ze pewne analizy powinny mi zając 8 godzin, a nie tyle ile wpisałem w karcie pracy. Tak, ona wie lepiej na czym polegają moje czynności i ile mi zajmują czasu. Zresztą skoro tak, to może teraz niech pracownicy sądów zaczną pisać opinie. W końcu zwykle wszystko wiedzą lepiej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Judex(2016-04-06 09:43) Zgłoś naruszenie 40

  Założenie słuszne. Właśnie patrzę na opinię biegłego – chirurga, który wypowiada się co do przebiegu wypadku drogowego. Prawdą jest, że takie pytanie umieścił w postanowieniu ... policjant. W praktyce, nie wszyscy są zorientowani, że istnieje jeszcze biegły z zakresu medycyny sądowej, a to nie to samo co biegły – chirurg. Wracając do założenia, aby udowodnić, że opinia jest fałszywa, trzeba będzie powołać następnego biegłego. A co się stanie, jak ten pierwszy biegły, udowodni, że ta druga opinie jest fałszywa? Wrócimy do punktu wyjścia. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być wyznaczenie zespołów sędziowskich specjalizujących się w określonej dziedzinie. W przeciwnym razie, oczywiście w skrajnych przypadkach, może dojść do sytuacji patowej.

  Odpowiedz
 • Ju@n(2016-04-06 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  Kolejny absurd ! Sędzia , prokurator , adwokat kończą te same uczelnie , nieraz siedzą w tych samych ławkach , czytają te same książki , najczęściej dostają te same oceny na egzaminach i .......podejmują pracę . Chłopak trzepie futro dziewczynie do czasu , gdy dowiaduje się , że jest w ciąży Wówczas zabija ją i ciało wrzuca do kontenera na śmietniku . Prokurat - żądam dożywocia za podwójne morderstwo . Obrońca - proszę wysokiego sądu , mój klient absolutnie nie chciał nikogo zabić , bo to wrażliwy chłopak . Doznał tylko szoku , bo nigdy nie był ojcem , a tu groził mu poważny wieloletni wydatek na utrzymanie aż dwóch osób . Zgoda zrobił źle , ale nigdy jego zamiarem nie było morderstwo dwóch ludzi ! Wnioskuje o łagodny wymiar kary z uwagi na młody wiek klienta i dotychczasową niekaralność . Sędzia - drapie się po głowie dość długo i ogłasza wyrok : 12 lat więzienia z możliwości wyjścia z niego po 8 latach .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ju@n(2016-04-06 09:57) Zgłoś naruszenie 10

  Kolejny absurd w wymiarze sprawiedliwości po wielu innych , choćby i tym poniższym ! Sędzia , prokurator , adwokat kończą te same uczelnie , nieraz siedzą w tych samych ławkach , czytają te same książki , najczęściej dostają te same oceny na egzaminach i .......podejmują pracę . Chłopak trzepie futro dziewczynie do czasu , gdy dowiaduje się , że jest w ciąży Wówczas zabija ją i ciało wrzuca do kontenera na śmietniku . Prokurat - żądam dożywocia za podwójne morderstwo . Obrońca - proszę wysokiego sądu , mój klient absolutnie nie chciał nikogo zabić , bo to wrażliwy chłopak . Doznał tylko szoku , bo nigdy nie był ojcem , a tu groził mu poważny wieloletni wydatek na utrzymanie aż dwóch osób . Zgoda zrobił źle , ale nigdy jego zamiarem nie było morderstwo dwóch ludzi ! Wnioskuje o łagodny wymiar kary z uwagi na młody wiek klienta i dotychczasową niekaralność . Sędzia - drapie się po głowie dość długo i ogłasza wyrok : 12 lat więzienia z możliwości wyjścia z niego po 8 latach .

  Odpowiedz
 • ZS(2016-04-06 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  to bedzie wesoło bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach w kogo będzie uderzała opinia biegłego nie zrezygnuje z oskarżenia biegłego o sfałszowanie opinii...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane