statystyki

Właściciel musi wiedzieć, że jego dom jest zabytkiem

autor: Małgorzata Raczkowska06.04.2016, 19:00
budowa, dom, nieruchomości

Postępowanie o wpis na listę zabytków nieruchomości można wszcząć z urzędu.źródło: ShutterStock

Kilka lat temu kupiliśmy dom murowany, wolno stojący na niewielkiej działce. Został zbudowany w 1937 roku, ale nie był wpisany do rejestru zabytków – mówi pani Bożena. – Sprawdziliśmy to dokładnie w rejestrze zabytków naszego województwa, nie mamy też żadnej adnotacji na ten temat w księdze wieczystej. Kiedy jednak rozpoczęliśmy przygotowania do generalnego remontu, w gminie powiedziano nam, że dom jest zabytkowy i każda ingerencja w jego kształt wymaga zgody konserwatora. Czy to możliwe, by ktoś wpisał na listę zabytków dom bez naszej wiedzy – pyta czytelniczka.

Reklama


Wydaje się mało prawdopodobne, by wpis do rejestru zabytków nastąpił bez wiedzy właściciela budynku. Z zasady następuje on bowiem na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wydanie takiej decyzji powinno poprzedzić postępowanie administracyjne, w trakcie którego zostaje zgromadzona dokumentacja uzasadniająca wpis. Powinny zostać do niej włączone materiały archiwalne, opinie, ekspertyzy, protokół z oględzin zabytkowej nieruchomości itp.

Postępowanie o wpis na listę zabytków nieruchomości można wszcząć z urzędu, wtedy inicjatorem jest wojewódzki konserwator zabytków, albo na wniosek osób lub instytucji, które mają w tym interes prawny. Są to właściciel nieruchomości, jej użytkownik wieczysty, a także stowarzyszenia i organizacje społeczne, których zadaniem statutowym jest ochrona dziedzictwa kulturowego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama