statystyki

GIODO: Komornicy przekraczają swoje uprawnienia. Chcą wiedzieć za dużo

autor: Sławomir Wikariak29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 09:51
dane osobowe-personalne

Adekwatność żądań do potrzeb to kolejna oś sporu między GIODO a komornikamiźródło: ShutterStock

Podczas postępowań egzekucyjnych zbiera się zbyt wiele informacji – uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych i prosi o interwencję resort sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


Zdaniem GIODO komornicy przekraczają swoje uprawnienia i zdarza się im żądać informacji o dłużnikach, choć nie mają ku temu podstawy prawnej. Co więcej, ostrzegają, że odmowa udostępnienia tych danych grozi grzywną. Tymczasem bezprawne ujawnienie informacji jest sankcjonowane w ustawie o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2135 ze zm.). W ten sposób podmiot, od którego komornik żąda informacji, jest postawiony pod ścianą i nie wie, co powinien zrobić.

– Stosowanie przez komorników przepisu obowiązującego prawa nie może być traktowane jako zastraszanie – odpowiada Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej (KRK).

Wskazuje przy tym na art. 762 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za odmowę udostępnienia informacji grozi do 2 tys. zł grzywny. Podkreśla, że do KRK nie wpływały dotąd skargi dotyczące żądania danych osobowych.


Pozostało jeszcze 83% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Obywatel RP(2016-03-29 09:28) Odpowiedz 2813

    A ja uważam, że fajnie jest być dłużnikiem w tym pięknym kraju. Nikt ci nic nie może zrobić, a nawet jak będzie próbował wyegzekwować orzeczenie sądu, to różne organizacje od telewizji po GIODO zaraz pokażą mu, żeby jednak tego nie robił bo po co mu problemy.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • smok_zygmunta(2016-03-29 10:03) Odpowiedz 234

    Z jednej strony komorniku nie żądaj danych osobowych identyfikujących dłużnika bo GIODO tak chce a z drugiej dokonaj prawidłowej identyfikacji dłużnika bo jak zajmiesz nie temu co trzeba to dyscyplinarka od Pana Zbyszka. Hmmm... Jak też zatem rozumieć zapis z klauzuli: "W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej sąd poleca wszystkim organom, urzędom oraz osobom, których to może dotyczyć, aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały, a gdy o to prawnie będą wezwane, udzieliły pomocy"? Fikcja - ot co. Jak cała egzekucja.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Inspektor Inspektoró(2016-03-29 08:17) Odpowiedz 192

    "uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych" i co z tego że uważa ?Firmy ubezpieczeniowe też zbierają za duzo informacji ,banki też ,podobnie pracodawcy i co z tego że mamy Inspektora który nic nie może ,nie chce i nie potrafi!

  • deratyzator głąbów(2016-03-29 12:49) Odpowiedz 120

    Rozwiązać Policję, bo ogranicza swobodę obywateli, zlikwidować komorników, bo gnębią biednych, którzy musieli wziąć sobie kredyt w banku, zwolnić nauczycieli, którzy surowo oceniają, zlikwidować kasy w marketach i tyko GIODO zachować, bo dba o wolność obywateli.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Inspektor Inspektoró(2016-03-29 08:17) Odpowiedz 92

    ................"uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych" i co z tego że uważa ?Firmy ubezpieczeniowe też zbierają za duzo informacji ,banki też ,podobnie pracodawcy i co z tego że mamy Inspektora który nic nie może ,nie chce i nie potrafi!

  • ja(2016-03-29 13:12) Odpowiedz 90

    Komornicy, firmy ubezpieczeniowe czy firmy windykacyjne a co z firmami ktore udostepniaja dane do publicznego wglądu np długi.pl podaja imie nazwisko adres i czesto tez pesel. I gdzie w tym momencie jest giodo ktore powinno stanac w ochronie danych osobowych !!!

  • wert(2016-03-29 11:53) Odpowiedz 618

    Nalezy zlikwidowac komorniklw tak byłoby najlepiej ! Sa zbedni i robia tylko krzywdę ludziom

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • .(2016-03-29 12:30) Odpowiedz 60

    Gazeta prawna a tak rażący błąd. Nie kodeksu cywilnego a kodeksu postepowania cywilnego. ŻAŁOSNE!

  • Munk(2016-03-29 18:16) Odpowiedz 50

    Kolejny sposob zeby komornicy stracili jakakolwiek mozliwosc sciagania długu. Ciekawe dlaczego nikt nie sprawdza firm windykacyjnych i tego co one robia!!!!!

  • DWitkowska(2016-04-05 22:48) Odpowiedz 00

    Ukarać NN za formularz dla ubiegajacego się o wypłatę z polisy zdrowotnej Lew! Kłaniam się GIODO i jego inicjatywie. Nic nie wie?

  • mój mercedes zapisany na żonę(2016-04-07 16:51) Odpowiedz 00

    gdybym był dłużnikiem to też uważałbym, żeby komoras nie wiedział gdzie mieszkam. Długi płace tylko jelenie!!! Komorasów polikwidować, hulaj dusza, brać kredyty, jeść. pić i popuszczać pasa!!