statystyki

Koniec z papierowymi fakturami w zamówieniach publicznych

autor: Sławomir Wikariak21.03.2016, 07:23; Aktualizacja: 21.03.2016, 09:09
Obieg dokumentów ma następować poprzez platformę elektronicznego fakturowania

Obieg dokumentów ma następować poprzez platformę elektronicznego fakturowaniaźródło: ShutterStock

Cała administracja publiczna będzie musiała przyjmować e-faktury wystawiane przez przedsiębiorców realizujących zamówienia publiczne – wynika z przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju założeń do projektu ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych.

Wprowadzenia takich przepisów wymaga od nas dyrektywa 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych. Choć Polska silnie wspierała ten pomysł, to jak dotychczas nie uczyniła nic, by upowszechnić e-fakturowanie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, aż 83 proc. administracji rządowej nie odbiera faktur elektronicznych. Dyrektywę musimy wdrożyć do listopada 2018 r., ale zgodnie z założeniami przepisy nowej ustawy mają obowiązywać już od stycznia 2018 r.

Projekt kładzie nacisk na e-faktury ustrukturyzowane, czyli takie, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Pozostałe formy e-faktur, np. w postaci obrazu graficznego lub dokumenty papierowe wymagają udziału człowieka w manualnym wprowadzaniu danych do systemu.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane