statystyki

TK: Trybunał nie może samowolnie uchylić ustawy jednym głosem

14.03.2016, 11:13; Aktualizacja: 14.03.2016, 11:23
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: PAP

W związku z nieścisłymi informacjami, jakoby Trybunał Konstytucyjny mógł – dotychczas – samowolnie uchylić każdą ustawę w składzie pięcioosobowym większością głosów 3:2 (czyli jednym głosem), z upoważnienia Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Biuro TK informuje, że:

Reklama


Reklama1) Trybunał Konstytucyjny − w stanie prawnym kształtowanym ustawami o TK z 1997 r.1 i z 2015 r.2 (w brzmieniu sprzed nowelizacji z grudnia 2015 r.3) − nie działa z urzędu (z własnej inicjatywy), a jedynie na wniosek uprawnionych podmiotów, wymienionych w art. 191 ust. 1 Konstytucji. Nie może więc „samowolnie” ani wszcząć postępowania, ani też orzec o przepisach uprzednio niezakwestionowanych przez wnioskodawcę;

2) w głosowaniu nad rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego żaden sędzia nie może się wstrzymać od głosu. Tym samym, Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzyga spraw tzw. zwykłą większością głosów, lecz – zawsze − bezwzględną większością głosów (co najmniej 50 proc. + jeden głos);

3) badając zgodność ustaw z Konstytucją, Trybunał Konstytucyjny orzeka:

a) w pełnym składzie5 (co do zasady 15 − ale nie mniej niż 9 – sędziów):

− zawsze w ramach tzw. kontroli prewencyjnej (w sprawach zgodności z Konstytucją ustaw przed

ich podpisaniem oraz umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją)

oraz

− w sprawach o szczególnej zawiłości lub doniosłości w tym, jeśli zamierza odstąpić od poglądu

prawnego wyrażonego w orzeczeniu wydanym w pełnym składzie,

b) w składzie pięcioosobowym.

Powyższe oznacza, że zarówno badając konstytucyjność ustaw, które jeszcze nie zostały podpisane przez Prezydenta RP (i umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją), jak i we wszelkich sprawach zawiłych, Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie.

Zgodnie z utrwaloną praktyką, jeśli w składzie pięcioosobowym trzech sędziów opowiada się za niekonstytucyjnością zakwestionowanej regulacji, dwóch zaś uważa, że jest ona zgodna z Konstytucją, sprawa jest z reguły przekazywana do rozstrzygnięcia pełnemu składowi Trybunału Konstytucyjnego.


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2016-03-14 11:47) Odpowiedz 3127

  Szanowni Państwo.Trybunał AntyKonstytucyjny. Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać. Ps:.....Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

 • Inspektor Pracy(2016-03-14 11:47) Odpowiedz 2325

  ..........Szanowni Państwo.Trybunał AntyKonstytucyjny. Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać. Ps:.....Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

 • zlikwidować(2016-03-14 17:02) Odpowiedz 1618

  Trybunał Niekonstytucyjny marnuje pieniądze podatników i zagraża bezpieczeństwu państwa. Kojarzy się tylko z Targowicą. Taka instytucja nie powinna istnieć.

 • ED(2016-03-14 21:59) Odpowiedz 96

  O rany. To 3 grudnia 2015 r, TK nie zastosował się do powyższych zasad bo jako żywo widziałem tylko 5 sędziów na sali.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama