statystyki

Rzepliński: Stanowisko Komisji Weneckiej obliguje nas moralnie i politycznie

11.03.2016, 17:43; Aktualizacja: 11.03.2016, 18:03
Andrzej Rzepliński

Prof. Rzepliński pytany przez dziennikarzy w piątek, jak powinien zachować się rząd wobec stanowiska Komisji Weneckiej odpowiedział, że "jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych", to powinno przestrzegać tego stanowiskaźródło: PAP

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński uważa, że "moralnie i politycznie jesteśmy zobligowani do poszanowania" stanowiska Komisji Weneckiej. Jeszcze przed jego ogłoszeniem prezes TK zaznaczył, że dla "każdego prawnika jest oczywiste”, jakie będzie to stanowisko.

Reklama


Reklama


Prof. Rzepliński pytany przez dziennikarzy w piątek, jak powinien zachować się rząd wobec stanowiska Komisji Weneckiej odpowiedział, że "jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych", to powinno przestrzegać tego stanowiska.

"Jesteśmy zobowiązani jako państwo członkowskie UE - jestem przekonany, że w dalszym ciągu jako państwo Zachodniej Europy i jako państwo cywilizowane - do poszanowania (stanowiska Komisji Weneckiej), bo to, co otrzymamy obliguje nas moralnie i politycznie" - mówił Rzepliński, który na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wygłosił wykład na temat sądów konstytucyjnych w Polsce i na świecie.

"Co nie oznacza, że co do litery. Ale bez obrażania się i bez mówienia, że to jest przyjęte przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo po co, w jakimś pałacu i co to w ogóle jest, że oni w jakimś pałacu obradują, a nie gdzieś w namiocie itd." - dodał.

Komisja Wenecka poinformowała w piątek, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w naszym kraju.

Prezes TK rozmawiał z dziennikarzami jeszcze przed ogłoszeniem stanowiska Komisji Weneckiej. "Czekam na opublikowanie stanowiska Komisji Weneckiej, ale dla każdego prawnika jest oczywiste, jakie ono będzie" - zaznaczał.

W wykładzie prof. Rzeplińskiego uczestniczyło kilkuset studentów prawa olsztyńskiego uniwersytetu, szef TK otrzymał po spotkaniu owacje na stojąco.

W wykładzie Rzepliński mówił o tym, jak w różnych państwach Europy rodziły się sądy konstytucyjne, i jak takie sądy kształtowały się w Polsce, w tym przede wszystkim w okresie PRL-u. Rzepliński wykład ubarwił anegdotami, m.in. o tym, jak jeden z prezesów TK musiał załatwiać u partyjnych dygnitarzy benzynę do służbowego poloneza i papier toaletowy, co wzbudziło zdumienie i śmiech wśród studentów.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w przekazanej w piątek uchwale zadeklarowało "gotowość podjęcia się roli bezstronnego mediatora w sporze o kształt Trybunału Konstytucyjnego". "Eskalacja sporu między konstytucyjnymi organami władzy publicznej godzi w należny zasadom państwa prawa szacunek, psuje wizerunek Polski i obniża prestiż zaangażowanych w spór instytucji" - głosi uchwała.

"Dalsza polaryzacja stanowisk nie leży w interesie obywateli, wymiaru sprawiedliwości i dobra naszego kraju. Uważamy, że najlepszą formą wyjścia z tej sytuacji jest kompromis, w którym nie będzie ani wygranych, ani przegranych. Dlatego postulujemy rozpoczęcie dialogu między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, którego celem będzie wypracowanie dobrych dla wszystkich rozwiązań" - dodano w uchwale podpisanej przez prezesa NRA mec. Andrzeja Zwarę.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Gratulacje dla oszołomów(2016-03-11 17:55) Odpowiedz 2823

  W powojennej historii Europy tylko rządy dwóch państw nie zastosowały się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w swoich krajach. To Ukraina i Białoruś. Teraz możemy się poszczycić w świecie, że do tego elitarnego klubu dołączyła Polska.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Valdemort(2016-03-11 18:35) Odpowiedz 2519

  Jeżeli byli studenci prawa: Duda i Ziobro nic z tego nie zrozumieją, oznacza to, że ich dyplomy są warte tyle, ile papier na nie zużyty oraz, że zaprzedali się polityce i razem z premier Szydło staną w przyszłości przed Trybunałem Stanu.

 • Inspektor Pracy(2016-03-11 18:47) Odpowiedz 2427

  Ja Ci powiem co Ciebie Panie Rzeplinski moralnie obciąża: Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:--oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • alina(2016-03-11 22:15) Odpowiedz 2422

  Szczerze życzę Rzeplińskiemu żeby wreszcie zrozumiał, ze ludzie maja świadomośc jego antyautorytetu za jego wcześniejsze mataczenia na rzecz PO/PSL.

 • czytelnik(2016-03-11 22:18) Odpowiedz 2321

  o jej Rzepiński mówi o moralność, czyżby to następny żart

 • Temida(2016-03-11 19:45) Odpowiedz 239

  Polsce potrzebna jest władza ustawodawcza , wykonawcza i sądownicza współdziałające dla Państwa Prawa. Trójpodział władzy wzmacniający patriotyzm, , solidaryzm, tradycję i wolność oraz europejskość . Pragniemy lepszej zmiany. NAJWYŻSZY CZAS NA PAŃSTWO PRAWA I DEMOKRACJĘ, NA TRÓJPODZIAŁ WŁADZY .PAŃSTWO PRAWA NIE SZANUJĄCE WŁADZY SĄDOWNICZEJ . SAMO SIEBIE WYKLUCZA . PARLAMENT, SENAT I PREZYDENT USTALILI SWÓJ "NIEBYT", GDYŻ SĄ ORGANAMI ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ UMOCOWANYMI W KONSTYTUCJI. SĄ TO ORGANY (NACZYNIA) POŁĄCZONE. Pani Premier Szydło i wicepremierzy oraz Ministrowie PiS powinni zrozumieć, że TK wydaje orzeczenia ostateczne. Brak jest organu państwa w Konstytucji dla Prezesa PiS. Najważniejsza jest Konstytucja RP, a TK broni Konstytucji poprzez orzeczenia i interpretację ustaw, uchwał. Wadliwe uchwały i ustawy łamiące Konstytucję oraz PARALIŻ TK, WŁADZY SĄDOWNICZEJ OZNACZA NIEPRAWIDŁOWE FUNKCJONOWANIE WŁADZY USTAWODAWCZEJ I WYKONAWCZEJ, KTÓREJ NIKT NIE KONTROLUJE - z powodu paraliżu TK !!! ZAGRAŻA TO USTROJOWI. FAKTYCZNIE JUŻ "ROZWALONO" III RP. CZAS NA LEPSZĄ ZMIANĘ.

 • StAAbrA(2016-03-11 23:03) Odpowiedz 2021

  Ha , ha , ha . Autorytet mortalny się POlansował .

 • xxx(2016-03-11 18:53) Odpowiedz 2022

  Panie Rzepliński nie moralnie, nie politycznie ale zgodnie z prawem. Sędziowie są podobno apolityczni, jeżeli jest inaczej to powinni być wybierani w wyborach powszechnych

 • Polak(2016-03-11 19:36) Odpowiedz 1921

  Tak,tak, naród to pan panie Rzepliński,tak, tak my wiemy,, kaftan proszę i do Tworek. Posiadanie dyplomu i zajmowane stanowisko nie zwalnia nikogo od szaleństwa

 • jorry123(2016-03-11 22:04) Odpowiedz 1819

  Mam nadzieję, że Rzepliński za swoje matactwa w końcu wykąduje w więzieniu o zaostrzonym rygorze....

 • rwer(2016-03-12 04:18) Odpowiedz 1720

  shaetyna ty smieciu nie bedziesz Polakom mowil co maja robic wypier.... j z Polski to nie twoj bekarcie PO skorumpowana ********

 • tylko polska krew(2016-03-12 02:09) Odpowiedz 1718

  Szalony człowieku, cóż ci ten kraj i ludzie uczynili  że ich tak nienawidzisz?

 • patriota(2016-03-11 20:22) Odpowiedz 1724

  Widząc i słysząc tego dziadka , jestem za eutanazją

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Kuba(2016-03-12 07:38) Odpowiedz 1618

  facet który doprowadził do sytuacj że po roku 2014 tylko wśrod spracowanych 60 latków bezrobocie wzrosło aż o 8% a wielu z Nich popełnilo samobója mowi o czym ? -o moralnosci. A idz se kuzwa do Nącpanego.

 • 25.06.2015 Rzeplinski z Komorowskim i PO przegrali(2016-03-12 10:25) Odpowiedz 1621

  Koniec Mafii AGENTOW z pod znaku PO-PSL-nOWOSTAREJ ! Koniec zlodziejstwa w bialych rekawiczkach, osmiorniczki nie powroca ! ! ! Mamy Polski Rzad, nie AGENTURALNY ! Miejsce na kompromisy jest w relacjach międzyludzkich a nie w analizie faktów. Kretyni z KE sa innego zdania . Jeśli chodzi o moją osobistą ocenę, to czemu się dziwić zachowaniom idiotów, i to idiotów podwójnych, bo zgodnie z opinią starożytnych Greków, idiotą jest ten, kto się polityką nie zajmuje, a zatem, w moim ujęciu, ten kto zajmuje się polityką bez posiadania odpowiednich kompetencji, jest idiotą podwójnym. A deklarowana chęć zorganizowania Majdanu w Warszawie przez postkomunę nadaje się tylko do obśmiania i porównania z wyimaginowaną próbą zorganizowania Majdanu przez zwolenników Janukowicza w Kijowie lub Putina w Moskwie.

 • 333(2016-03-12 04:32) Odpowiedz 1522

  ogol sie rzeplinski . bo wyladasz jak bum. poza tym co masz na sumieniu ze bronisz gangsterow z PO i PSL?? byles zlodziejem. , napastowales dzieci, uprawiales sex ze zwierzetami jak arabowie z ISIS, czy tylko tak za pieniadze i kompromitacje??

 • Pana Rzeplińskiego wola przetrwania(2016-03-12 14:05) Odpowiedz 713

  Niech ktoś przypomni panu Rzeplińskiemu jego dewizę: nie wystarczy trwać, trzeba się rozwijać.

 • ui(2016-03-12 13:32) Odpowiedz 619

  ajatollah rzepliński ZADECYDOWAŁ - RZĄD I SEJM SŁUCHAĆ NA KLĘCZKACH WOLI AJATOLLAHA, kiedyś uważałem że osiągnęliśmy dno aż tu od dołu zastukał .... rzepliński

 • anka(2016-03-13 08:54) Odpowiedz 58

  Piekło juz na ciebie czeka

 • P.Rzepliński pana obliguje przestrzeganie prawa a (2016-03-12 16:13) Odpowiedz 410

  nie uelastycznienie według pana widzimisię dziś na emeryturę puszczę Krysię......

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama