statystyki

Jak wnioskować o adwokata z urzędu?

autor: Hubert Rabiega05.03.2016, 08:00
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Adwokat z urzędu źródło: ShutterStock

Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu dla osoby fizycznej następuje na jej wniosek. Podstawą przyznania takiej pomocy jest przede wszystkim stan majątkowy wnioskodawcy, który uniemożliwia mu ponoszenie wydatków na pełnomocnika bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny.

Reklama


Reklama


Uzyskanie darmowej pomocy profesjonalnego pełnomocnika jest możliwe nie tylko w ramach postępowania karnego. Pomoc adwokata lub radcy prawnego, ustanowionego z urzędu, będzie można uzyskać także w przypadku spraw cywilnych. Taka możliwość będzie istnieć niezależnie od tego, czy strona uzyskała zwolnienie od kosztów sądowych, czy też nie.

Możliwość uzyskania pomocy z urzędu jest gwarancją równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości i pełni podobną rolę jak zwolnienie od kosztów.

Jak i kiedy napisać wniosek?

Jak wynika z treści art. 117 Kodeksu postępowania cywilnego ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu dla osoby fizycznej następuje na jej wniosek. Podstawą przyznania takiej pomocy jest przede wszystkim stan majątkowy wnioskodawcy, który uniemożliwia mu ponoszenie wydatków na pełnomocnika bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Fakt ten należy potwierdzić, a do wniosku dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Niezależnie od stanu majątkowego sąd uznaje wniosek za uzasadniony, wtedy gdy uzna to za potrzebne (art. 117 ust. 4). Ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu nastąpi w sytuacji jeżeli zawiłość sprawy przekracza możliwości strony do samodzielnego występowania w sądzie.

Sam wniosek może być złożony w każdym momencie toczącego się postępowania. Nie ma również przeszkód, by wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego został zgłoszony do sądu zanim jeszcze zostanie wniesiony pozew.

Wniosek o ustanowienie adwokata (radcy prawnego) można złożyć jeszcze przed wytoczeniem sprawy. We wniosku należy dokładnie określić o jaką sprawę chodzi.

Jaka treść wniosku?

Sam wniosek powinien spełniać warunki, jakie przepisy dotyczące procedury cywilnej przewidują dla pisma procesowego.

Powinien on przede wszystkim zawierać dokładne oznaczenie żądania, czyli ustanowienie adwokata (radcy prawnego) z urzędu, jak również uzasadnienie, które wyjaśni, iż ze względu na zawiłość sprawy ustanowienie pełnomocnika będzie potrzebne, a strona, z uwagi na stan majątkowy, nie jest sama w stanie ponieść ciężaru wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • attatlaw(2016-03-05 15:36) Odpowiedz 31

  Korporacje się kończą i ciągną w dół adwokatów i radców korpo korpo, którzy są pod butem korpo ..więc nie służą klientom tylko swoim "samorządom"..co władze korpo robią ze składkami..aplikanci tak są szkoleni, że muszą chodzić na kursy doszkalające. Adwokat czy radca zainteresowany jest stawkami, a nie finalnym wynikiem. Ryzyko klienta ich nie interesuje, a w przypa******zegranej sprawy placicie za prawnika strony przeciwnej.

 • Irena Anna(2016-03-05 17:28) Odpowiedz 20

  Art.117 ust. 4.Rozumiem. Co jednak w sytuacji gdy strona powodowa sama s;porządzi pozew, powoła się na konkretne przepisy i załączy obszerny materiał dowodowy uzasadniający roszczenie Strona powodowa wykonała ogromną pracę. Czy w tej sytuacji powinna efekty swej pracy scedować na pełnomocnika któremu państwo zapłaci za pracę której nie wykonał. Na rozprawie pełnomocnik może jedynie powołać się na te same przepisy prawa. Skoro strona powodowa nie będąca prawnikiem potrafiła wykonać ogromną pracę, zna każdy szczegół sprawy to przecież na rozprawie potrafi potwierdzić to co napisała i udokumentowała a do tego nie trzeba yć krasomówcą z tytułem prawnika. Fakt autentyczny. W powyższej sytuacji Sąd uznał, że sprawa jest skomplikowana i zaproponował stronie powodowej adwokata z urzędu. Strona powodowa odmówiła uznając, że wobec obszernego materiału dowodowego sprawa jest trudna dla strony przeciwnej reprezentowanej przez radcę prawnego. Strona pozwana postawiła stronie powodowej zarzut który został odparty konkretnymi dowodami. Strona przeciwna nie ma nic na swoją obronę. Dlaczego zatem Sąd najpierw odraczał rozprawy a teraz to już nawet nie wyznacza kolejnego terminu rozprawy. Zaznaczam przy tym, że strona przeciwna przegrała już ze stroną powodową która sama reprezentowała swe interesy w znacznie trudniejszej sprawie w Sądzie Okręgowym i Sądzie Apelacyjnym. Obecnie nie ma żadnych przesłanek aby strona powodowa przegrała prostą sprawę w Sądzie Rejonowym.Wszystkie sprawy dotyczą tej samej firmy ubezpieczeniowej.Państwo nic nie traci gdy strona powodowa sama prowadzi swoją sprawę. Adwokat z urzędu najczęściej nie jest zainteresowany rzetelnym prowadzeniem sprawy bo od razu przelicza ile by zarobił prowadząc taką sprawę prywatnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Chodzacy PARAGRAF(2016-03-06 13:41) Odpowiedz 11

  W dniu dzisiejszym w wszystkich sadach w Polsce jest taka praktyka ze uczestnik postepowania nie majacy zdolnosci do czynnosci prawnyxch wystepuje w sadzie bez PRAWA DO OBRONY ,gdzie przed sopba ma 3-ch sedziow i prokuratora ,ktorych to nie rusza a sam SAD AELACYJNY odmawia mu postanowieniem adwokata z urzedu a kiedy pisze ZAZALENIE do Sadu Najwyzszego za posrednictwem Sadu Apelacyjknego a ten traktuje to jako kasacje i odrzuca ze nie jest napisana przez adwokata a wczesniej ten sam sad odmowil przyznania adwokata z urzedu.To nie wszystko taki wyrok jest PRAWOMOCNY na dzien dzisiejszy i nie podlega wzruszeniu. Pytam sie Was ,kto widzi tu DEMOKRACJE i panstwo PRAWA , bo ja widze panstwo policyjne pozbawiajace ludzi KONSTYTUCYJNEGO PRAWA DO OBRONY w sadzie w XXI WIEKU .Sad Apelacyjny w Rzeszowie sygn.akt I ACa 561/15

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama