statystyki

Kontrola RPO: Osadzenie niepełnosprawnych intelektualnie lub psychicznie to już problem systemowy

autor: Piotr Szymaniak03.03.2016, 07:36; Aktualizacja: 03.03.2016, 09:44
Wśród przypadków są trzy kategorie osób: niepełnosprawni intelektualnie, chorzy psychicznie, którym choroba w zakładzie karnym się uaktywniła, oraz ci, którym w związku ze stanem zdrowia psychicznego została udzielona przerwa w wykonywaniu kary.

Wśród przypadków są trzy kategorie osób: niepełnosprawni intelektualnie, chorzy psychicznie, którym choroba w zakładzie karnym się uaktywniła, oraz ci, którym w związku ze stanem zdrowia psychicznego została udzielona przerwa w wykonywaniu kary.źródło: ShutterStock

Sprawa osadzenia chorego psychicznie Arkadiusza K., który ukradł wafelek, to nie jest jednostkowa wpadka wymiaru sprawiedliwości. Z badań przeprowadzonych przez rzecznika praw obywatelskich wynika, że osadzenie niepełnosprawnych intelektualnie lub psychicznie to już problem systemowy. W wyniku kontroli w jednej czwartej zakładów karnych i aresztów śledczych pracownicy Biura RPO wykryli sto takich przypadków.

– To osoby, które często nie potrafią pisać czy czytać. Nie wiedzą, gdzie się znajdują i dlaczego. Nie rozumieją procesu odbywania kary pozbawienia wolności. Rozumieją świat jak siedmio-, ośmioletnie dzieci – tłumaczyła dr Ewa Dawidziuk, dyrektor zespołu ds. wykonywania kar w Biurze RPO, podczas wczorajszej konferencji.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane