statystyki

KRS donosi na Polskę Komisji Weneckiej? "Twierdzenia prof. Pawłowicz nie odpowiadają prawdzie"

autor: Malgorzata Kryszkiewicz18.02.2016, 11:21; Aktualizacja: 01.03.2016, 16:21
Krystyna Pawłowicz

Krystyna Pawłowiczźródło: newspix.pl

„Krajowa Rada Sądownictwa donosi na Polskę Komisji Weneckiej” – tak zatytułowany tekst autorstwa prof. Krystyny Pawłowicz, opublikowany na portalu Radia Maryja sprawił, że w środowisku sędziowskim zawrzało. Szybko zareagował na niego Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS. Jego zdaniem zarzucanie radzie, że „narzuca się” Komisji Weneckiej i podejmuje „antypolskie” działania jest niesprawiedliwe, krzywdzące i trudne do komentowania.

Reklama


Reklama


Poseł PiS w swoim tekście stawia tezę, że rada nie ma kompetencji do zabierania głosu w sprawie sporu, jaki toczy się wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto stwierdza, że KRS angażuje się w ten spór „po stronie PO”. Zdaniem Pawłowicz „KRS otworzyła własny front „walki o demokrację” w Polsce, narzucając się Komisji Weneckiej, by ta wywarła wpływ na władze polskie w celu – w istocie – utrącenia w Polsce powyborczych reform”. Miała również pretensję o to, że w spotkaniu z przedstawicielami KW nie wzięli udział wszyscy członkowie rady, a jedynie ci, którzy wchodzą w skład jej prezydium.

Jednak zdaniem Waldemara Żurka tekst prof. K. Pawłowicz zawiera nieścisłości i informacje nie odpowiadające prawdzie.

- Jest nam z tego powodu przykro tym bardziej, że prof. K. Pawłowicz jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa zaangażowanym w jej codzienną pracę – podkreśla rzecznik rady.
Jak przypomina to nie KRS zaprosiła przedstawicieli komisji do Polski. Inicjatorem był bowiem Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych. I to on poinformował KRS, że członkowie delegacji KW poprosili o spotkanie z radą.

Waldemar Żurek tłumaczy również, dlaczego to prezydium KRS, a nie cały jej skład, przyjęło przedstawicieli komisji.

- Zgodnie z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa w nagłych przypadkach, wymagających podjęcia działań między posiedzeniami plenarnymi rady to prezydium może podejmować czynności należące do kompetencji rady – podkreśla rzecznik KRS.

Tymczasem prof. Pawłowicz nie jest członkiem prezydium, a najbliższe plenarne posiedzenie zostało zaplanowane na 16 – 19 lutego. A rada jako organ konstytucyjny nie mogła odmówić prośbie Ministra Spraw Zagranicznych polskiego rządu i w związku z tym to członkowie Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa spotkali się z delegacją Komisji Weneckiej. I wytyka, że także w Sejmie delegacji nie podejmowali wszyscy posłowie, a jedynie członkowie jego prezydium.

Żurek odpiera również zarzut dotyczący angażowania się w trwający spór po stronie określonej siły politycznej.

- Jest to zupełnie niezgodne z faktami, ponieważ rada nigdy nie opowiadał się po stronie którejkolwiek partii politycznej. Najlepiej świadczy o tym treść skarg, które rada zgłaszała do Trybunału Konstytucyjnego w czasie poprzedniej kadencji Sejmu oraz zaciekłe spory, które przedstawiciele Rady toczyli z członkami poprzedniego rządu np. podczas posiedzeń komisji sejmowych na temat jakości i treści stanowionego prawa – przypomina Żurek.

Co do braku kompetencji to rzecznik KRS przypomina, że prawo rady do opiniowania aktów prawnych dotyczących wszystkich sędziów, a więc także sędziów TK, zostało zapisane w art. 3 ust. 1 pkt. 6 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • anka(2016-02-18 13:07) Odpowiedz 336

  Jaka profesor? Przecież to doktor.

 • nn(2016-02-18 18:24) Odpowiedz 314

  No właśnie... Chciałabym, aby ktoś wreszcie wyjaśnił, tak jak to uczyniono odnośnie "prawnika" B. Kempy, kto i kiedy nadał Pani Krysi tytuł profesora, jeśli w ogóle kiedykolwiek go otrzymała.

 • Weronika(2016-02-18 18:39) Odpowiedz 318

  Ta niby profesor nadaje się do posienia świń, ponieważ z jej gęby wypływa tylko łajno pisowskie, to babsztyl która nigdy nie nie uznała chwili miłości i jej psychika została spaczona

 • Na wiecej szkoda czasu i atłasu ... (2016-02-18 19:09) Odpowiedz 256

  Najtrudniej jest dyskutować z "naukowcem z magla " ... z nieuleczalną PRZEPUKLINĄ MÓZDŻKA. Wyznaje zasadę ... "ALLELUJA ... i do przodu"

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • enzo(2016-02-19 09:57) Odpowiedz 110

  Wszystko jest aż nazbyt oczywiste, więc nawet nie było potrzeby odpowiadać na oszczerstwa przekupy z bazaru. Jak można się zeszmacić, by pisywać takie dyrdymały. Ale czego się nie robi dla prezesa ...

 • ter(2016-02-19 05:16) Odpowiedz 114

  Pawłowicz to stara rozlazła obleśna ropucha

 • fii(2016-02-19 07:38) Odpowiedz 92

  snierduch nie jest zadnym prof...... jest zwyklym burakiem i chamstwo jej bije po oczach

 • Ted(2016-02-20 09:49) Odpowiedz 61

  Pawłowicz miele ozorem jak przekupka , a nawet gorzej.PRZEPRASZAM PRZEKUPKI !!!

 • Obywatel(2016-02-18 23:17) Odpowiedz 511

  Esbecka denuncjacja

 • Mirek(2016-02-21 10:20) Odpowiedz 50

  Toi już nie jest obciach.itp....to jest chore.To,że "ciemny lud wszystko kupi" nie usprawiedliwia.

 • lol(2016-03-03 13:44) Odpowiedz 30

  Denuncjacja w katolskich genach od zawsze !!!

 • jorry123(2016-02-20 10:56) Odpowiedz 36

  To jest przykład Targowicy, KRS powinno sie więc niezwłocznie rozwiązać za próbę zdrady Państwa Polskiego.

 • R(2016-02-19 08:33) Odpowiedz 17

  Parlament, władza w znacznej czesci , więlu z tych uczelni, sady, prokuratorzy i niestety czesc ludzi z innego tzw wymiaru sparwiedliwości "upadli na głowy, dreczą innych, zabierają prawa, „p” głupoty z których nic nie wynika konkretnego poza dalsza udręką i braniem dla siebie, mundorowaych i całe rzesze uprzywilejowanych "prostaków zajmujących rózne miejsca pracy z dobrymi emeryturami w porównaniu do ich kwalifikacji zatrudnianmycv przez totalitarne instytucje, tak to na „nizinach” społecznych odbierają !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama