statystyki

Zmianami konstytucji zajmie się komisja

autor: MK15.02.2016, 08:03; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:58
prawo

Posłowie proponują również, aby sędziowie TK byli wybierani przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłówźródło: ShutterStock

Prace nad projektem zmian w konstytucji będą kontynuowane – zadecydował w piątek Sejm. Chodzi o pomysły posłów Kukiz’15, które mają doprowadzić do wygaszenia obecnego konfliktu, jaki toczy się wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


Wśród propozycji jest m.in. wygaszenie mandatów wszystkich obecnych sędziów TK w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie noweli, powiększenie składu TK z 15 do 18 członków i przekazanie Sądowi Najwyższemu kompetencji do orzekania o zgodności z konstytucją ustawy określającej organizację TK oraz tryb postępowania przed trybunałem.

Posłowie proponują również, aby sędziowie TK byli wybierani przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a prezesa i jego zastępcę powoływałby prezydent spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Teraz projektem zajmie się komisja ustawodawcza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • TvKB(2016-02-15 13:49) Odpowiedz 00

    O ile pamięć mnie nie zawodzi, to w przedwyborczych projektach Kukiza odnoścnie zmiany konstytucji znajdował się postulat wykreślenia Art. 17.1. z konstytucji. Czy ten postulat jest nadal aktualny?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama