statystyki

Kominek w bloku? To możliwe

autor: Maciej Suchorabski10.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:07
kominek

W wyniku działań organu odwoławczego ustalono, że kominek podłączony został do przewodu dymowego wykorzystywanego do istniejącego pieca węglowegoźródło: ShutterStock

Jeśli lokal położony w niskim budynku wielorodzinnym połączony jest z miejską siecią grzewczą, możliwe jest zamontowanie w nim kominka z płaszczem wodnym w miejsce zdemontowanego pieca – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Reklama


Reklama


W sprawie chodziło o zamontowanie w jednym z lokali kominka wykorzystywanego do ogrzewania dwóch pokoi i ogrzewania wody (z tzw. płaczem wodnym). Inwestor dokonujący remontu nie zwracał się o zgodę na budowę kominka do Wspólnoty Mieszkaniowej, ani nie zgłaszał zamiaru wykonania prac do organu architektoniczno – budowlanego.

Budynek mieszkalny, w którym doszło do instalacji kominka posiada cztery piętra i poddasze użytkowe oraz jest podłączony do miejskiej sieci ogrzewania. Sąsiedzi zamieszkujący pozostałe mieszkania skarżyli się, że w momencie jego rozpalania dochodzi do zadymienia ich lokali. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o konieczności likwidacji kominka.

Od decyzji wniesiono odwołanie. W wyniku działań organu odwoławczego ustalono, że kominek podłączony został do przewodu dymowego wykorzystywanego do istniejącego pieca węglowego. Stwierdzono jednak, że kominek nie mógł zostać zainstalowany, ponieważ budynek wielorodzinny mieszkalny, w którym znajduje się lokal należy do grupy budynków średniowysokich. Organ odwoławczy uściślił, że usunięcie niezgodności z przepisami techniczno-budowlanymi nastąpi poprzez odłączenie kominka od przewodu kominowego, co skutecznie uniemożliwi jego użytkowanie. Dodano, że brak jest natomiast podstaw prawnych do nakazania rozbiórki kominka, gdyż w momencie odłączenia kominka od przewodu kominowego nie będzie powodował naruszenia prawa, a będzie stanowił tylko element dekoracyjny.

Decyzja ta w dalszym ciągu nie odpowiadała właścicielowi kominka. Sprawa trafiła do WSA w Warszawie. Skarżący stwierdził, że jego zdaniem, nakaz demontażu kominka był formą szykanowania go za upominanie się o swoje prawa lokatorskie. Podniósł, że skoro przewody dymowe są w złym stanie technicznym, to winien zostać wydany nakaz odłączenia pieców we wszystkich lokalach, a to się nie stało.

WSA uznał, przeciwnie do twierdzenia PINB, że wyniku wykonania prac związanych z demontażem pieca i w jego miejsce zainstalowania kominka nie doszło do przebudowy w rozumieniu art. 3 pkt 7a prawa budowlanego. Przebudowa jest to bowiem wykonanie robót budowlanych w wyniku których nastąpiła zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Skarżący nie dokonał bowiem żadnych prac związanych z przebudową ciągów kominowych, a jedynie podłączył nowe urządzenie grzewcze - kominek, który zastąpił istniejący i podłączony do systemu kominowo-wentylacyjnego piec. Sąd uznał ten zakres prac jako remont.

Co więcej, zdaniem sądu, wadliwie zakwalifikowano budynek do kategorii „średniowysokich”, w których zabroniony jest montaż kominków. Sąd stwierdził, że budynek w którym mieszka skarżący jak ustalił organ ma cztery kondygnacje, a więc winien być zaliczony do budynków mieszkalnych wielorodzinnych niskich. WSA zobowiązał organ do ponownego rozpoznania sprawy i dokonania wnikliwej oceny do jakiej kategorii budynków należy go zaliczyć.

Podstawa prawna

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2015, sygn. akt VIII SA/Wa 461/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Zico(2016-02-10 08:07) Odpowiedz 33

  SMieszny wyrok - zmieniaja sie parametry techniczne: piec węglowy a kominek to dwa rózne urzadzenia.

 • mm(2016-02-10 13:29) Odpowiedz 30

  z treści artykułu, wbrew nagłówkowi, nie wynika aby sąd przesądził możliwość montowania kominków w bloku. zwrócił tylko uwagę na nieścisłości w zebranym materialne dowodowym i nakazał ponowne przeprowadzenie postępowania. orzeczenia sądów administracyjnych nie mają na celu wydania rozstrzygnięcia takiego jak w sądach cywilnych (ma rację- nie ma racji) czy karnych (winny- niewinny), ale wyłącznie oceniają decyzje obu instancji pod kątem ich zgodności z prawem (jest zgodna- nie jest zgodna- ew. do ponownego rozpatrzenia). pomiędzy wyrokiem uchylającym sprawę do ponownego a uznaniem, że można montować kominki w blokach jest długa droga.

 • senio(2016-02-11 14:03) Odpowiedz 20

  Jak widać sąd nie zna rozp. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynku mieszkalnych Dz. U. nr 74 poz. 836 z 1999 r. a w sytuacji gdyby sąd znał te rozporządzenie i wydał taki wyrok oznacza, że nie umie czytać przepisów ze zrozumieniem. Pierwsza zasada wynikająca z przepisów tego rozporządzenia - każdą instalacje i przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne) należy użytkować zgodnie z założeniami projektowymi i zgodnie z warunkami założonymi w projekcie a jakakolwiek zmiana wymaga pisemnej zgody właściciela budynku, który dzięki temu może zasięgnąć opinii osoby z stosownymi kwalifikacjami, czy dana zmiana, którą ZAMIERZA wprowadzić właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym jest zgodna z przepisami techniczno-budowlanymi i nie spowoduje pogorszenia właściwości użytkowych innych mieszkań. Dzięki temu też, właściciel budynku wielorodzinnego może zgodę na wprowadzenie ewentualnej zmiany w danym lokalu obwarować konkretnymi warunkami. Pod uwagę trzeba wziąć, że indywidualne ogrzewanie jednego z mieszkań w sytuacji gdy pozostałe mieszkanie są ogrzewane przez instalacje centralnego ogrzewania może doprowadzić do sytuacji, że właściciel mieszkania z indywidualnym ogrzewaniem szukając oszczędności może zacząć nie dogrzewać swoje mieszkanie co spowoduje, że ciepło z sąsiednich mieszkań samorzutnie będzie przepływało do niedogrzewanego mieszkania gdzie jest niższa temperatura niż w sąsiednich mieszkaniach. W efekcie sąsiedzi takiego niedogrzewanego mieszkania z indywidualnym ogrzewaniem będą płacić wyższe rachunki za zużycie ciepła. Między innymi z tego też powodu zabrania się usuwania grzejników wodnych c.o. w kuchniach, a co dopiero wprowadzania w jednym z mieszkań indywidualnego ogrzewania mieszkania za pomocą wkładu kominkowego z płaszczem wodnym gdzie spalane jest drewno, co zanieczyszcza okoliczne powietrze. Wolność wolnością, ale budynek wielorodzinny to nie dom jednorodzinny i trzeba się liczyć z wolnością właścicieli sąsiednich mieszkań.

 • x(2016-02-10 19:44) Odpowiedz 10

  Kominek potrafi ważyć pól tony. Jak strop to wytrzyma?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • czechu(2016-02-10 10:09) Odpowiedz 01

  Skończcie z tymi kominkami.to tylko atrapy.

 • Kłoss(2016-02-10 23:06) Odpowiedz 00

  Jakaś rozbieżność w opisach: na początku mowa o budynku 4-piętrowym, a pod koniec o 4-kondygnacyjnym. Pojęcie "czteropiętrowy" implikuje parter, a to oznacza, że budynek jest pięciokondygnacyjny, a więc montowanie kominków podłączonych do przewodów kominowych jest niedozwolone.

 • Kłoss(2016-02-10 23:04) Odpowiedz 00

  Jeżeli cały budynek podłączony jest do miejskiej sieci grzewczej (jak rozumiem, CO), to piece przestają pełnić swą funkcję, a tym samym zamiera obowiązek sprawdzania szczelności przewodów kominowych przez zespoły kominiarskie w ramach dorocznych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych. Ponowne uruchomienie kominka/pieca powoduje to, na co skarżyli się inni lokatorzy: wydostawanie się spalin przez rozszczelniony, a niekonserwowany, przewód kominowy! Poza tym jest jakaś rozbieżność w opisach: na początku mowa o budynku 4-piętrowym, a pod koniec o 4-kondygnacyjnym. Pojęcie "czteropiętrowy" implikuje parter, a to oznacza, że budynek jest pięciokondygnacyjny, a więc montowanie kominków podłączonych do przewodów kominowych jest niedozwolone.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama