statystyki

Czy kominiarz musi działać w wyznaczonym rejonie

12.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 13.02.2016, 11:20
komin, dom, dach

Trybunał zaznaczył, że można wykluczyć, że przy braku podziału na okręgi kominiarze decydowaliby się wykonywać swoją działalność w miejscowościach uważanych za atrakcyjneźródło: ShutterStock

TEZA: Nie można ograniczać zezwoleń na wykonywanie zawodu kominiarza do określonego okręgu geograficznego, chyba że służy to w sposób spójny i systematyczny do ochrony zdrowia publicznego. Ograniczenia terytorialne w przypadku zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą być stosowane jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne i proporcjonalne w warunkach opłacalnych ekonomicznie.

Trybunał Sprawiedliwości UE badał zgodność austriackich przepisów regulujących świadczenie usług kominiarskich z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/123/WE z 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym (Dz.Urz. UE z 2006 r. L 376, s. 36).

Rozpatrywał pytanie austriackiego Sądu Najwyższego, do którego trafił spór dwóch austriackich kominiarzy Gebharta Hieblera i Waltera Schlagbauera. Ten pierwszy – mimo zmiany okręgów kominiarskich w Karyntii – nadal wykonywał swoją działalność na terenie, na którym robił to wcześniej. Drugi z kominiarzy argumentował, że po zmianach jest to jego rewir, i zażądał od swojego kolegi po fachu zaprzestania działalności na kontrowersyjnym terenie. Domagał się ponadto wypłaty odszkodowania.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane