statystyki

Ekspert ws. zbierania danych przez służby: Zwykły obywatel może dostać rykoszetem

07.02.2016, 09:40; Aktualizacja: 11.02.2016, 12:33
internet-haker-zabezpieczenia

Wchodząca w życie nowelizacja dotyczy kilkunastu ustaw regulujących działania: policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu, a także Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej i kontroli skarbowej.źródło: ShutterStock

Znowelizowane przepisy, które wchodzą w życie w niedzielę, regulują zasady inwigilacji prowadzonej przez służby i przewidują, że kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - ma polegać m.in. na podsłuchu, podglądzie osób w środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne, kontroli korespondencji, w tym elektronicznej.

Reklama


ReklamaAplikant radcowski, ekspert Klubu Jagiellońskiego Mateusz Mroczek zwraca uwagę, że służby na podstawie znowelizowanych przepisów będą miały dostęp do danych telekomunikacyjnych i informatycznych bez zgody sądu. "To są wszystkie tzw. metadane, które nie są treścią wiadomości czy też komunikatów wysyłanych pomiędzy ludźmi, czyli takie dane jak na przykład bilingi: gdzie, kiedy, z kim się kontaktowaliśmy; gdzie w danym miejscu przebywaliśmy w danym okresie" - wylicza. Jak dodaje, powstaną tzw. stałe łącza pomiędzy służbami a operatorami telekomunikacyjnymi. "I służby będą miały praktycznie bezpośredni dostęp do takich danych" - wskazuje.

Mroczek zwraca uwagę na to, że obywatel prawdopodobnie nigdy nie dowie się o tym, że był w dany sposób kontrolowany przez służby. "Służby będą zobligowane do przedstawiania co pół roku raportów zbiorczych z tej kontroli prowadzonej właśnie poprzez pobieranie danych teleinformatycznych, ale te raporty będą zbiorcze, nie będą zawierały informacji szczegółowych" - tłumaczy.

Mroczek wskazuje, że przepisy pozwalające służbom na zbieranie danych wrażliwych powinny zostać zmienione. "Trzymajmy kciuki za wiele organizacji pozarządowych, żeby wywierały nacisk na rząd, żeby jednak podjęto prace nad nową ustawą, żeby ta prowizorka, która jest teraz, utrzymała się jak najkrócej" - dodaje.

Wchodząca w życie nowelizacja dotyczy kilkunastu ustaw regulujących działania: policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu, a także Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej i kontroli skarbowej.

Nowelizacja była konieczna po wyroku TK, który zakwestionował część zasad prowadzenia kontroli operacyjnej i pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych.

Nowelę kwestionowały: cała opozycja, RPO Adam Bodnar (zapowiedział zaskarżenie jej do TK), GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe.

Z przedstawicielami krytyków noweli spotkał się w piątek prezydent Andrzej Duda. Szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska powiedziała w sobotę, że prezydent złożył deklarację, iż w Kancelarii Prezydenta rozpocznie się dyskusja o tym, żeby stworzyć ustawę, która ureguluje pracę służb. Jak mówiła, jeśli będzie dobra wola i dialog pomiędzy organizacjami, które mają wątpliwości a rządem czy parlamentem, będzie można uchwalić kolejną nowelizację "naprawiającą, czyszczącą".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • lolo(2016-02-07 17:15) Odpowiedz 230

  1. Zmonopolizowac wladze ustawodawcza i wykonanwcza 2. Podporzadkowac lub sparalizowac wladze sadownicza, w tym prokurature 3. Podporzadkowac media i serwowac propagande (dyskredytujac opozycje) 4. Uzyskac / kupic poparcie spoleczne (lub przynajmniej biernosc duzej czesci spoleczenstwa) 5. Zastraszyc potencjalnych protestujacych (m.in przez ustawa inwigilacyjna) 6. Rzadzic bez ograniczen i bez obaw Zmiana dobrej zmiany bedzie mozliwa dopiero jak ludziom zacznie zostawac znacznie mniej pieniedzy w portfelu.

 • windykator(2016-02-07 14:00) Odpowiedz 531

  Nasze bezpieczeństwo ponad wszystko! Mogą kontrolować co chcą, byleby łapali złodziei , bandytów i terrorystów.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • sa(2016-02-07 21:54) Odpowiedz 20

  Sadurska: Prezydent zadeklarował dyskusję o dalszych zmianach w przepisach dot. służb06.02.2016, 12:26*n/w DGP z dziś art. pokazuje - jak te służby będą mogły nadużywać to prawo. Prezydent od Rządu powinien mieć nowe prawo -przeprowadzić natychmiast , było tyle czasu , a to zgłoszone wadliwe nie podpisywać. Tak wprowadza bubla chociaż dobrze wie , jak to się ma do Państwa Prawa, ochrony dobra Obywateli ???? Policjanci oskarżeni o przyjęcie łapówki. Jeden z nich pracował we wydziale do walki z korupcją 06.02.2016, 13:19 DGP 24/.16 A co będzie teraz jak nikt nie kontroluje zbierania danych , po co na taką skalę, bez wstępnej zgody sądu (wymaganego uzasadnienia procesowego do dostępu) wchodzi do systemu i robi co chce Policja i inne organy RP. Kto dopuścił, chyba bezmyślnie do tego , jakie zagrożenie nam stwarza wyciek danych , jak tu tacy ważni funkcjonariusze i nadzór KW P dopuszcza się , takich haniebnych czynów . Horror co się będzie działo , apel o rozwagę w kontekście nowych przepisów , do Sejmu, Rządu,Prezydenta i organów RP - to musi być pod ścisłą kontrolą , sędziego śledczego prowadzącego postępowanie !!!!!!!.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama