statystyki

"Świerszczyki" w polskich sądach. MS: Kupowano czasopisma o charakterze rozrywkowym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.02.2016, 11:24; Aktualizacja: 12.02.2016, 12:45
Prasa

Sędziowie zwracają uwagę na fakt, że z pismo nie zawiera odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznejźródło: ShutterStock

Sądy w apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej nabywały „czasopisma o charakterze rozrywkowym i wydawnictwa specjalistyczne niedotyczące branży prawniczej”.

Reklama


Reklama


Tak twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości, które sporządziło powyższą listę na zapytanie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Resortowi udało się to ustalić na podstawie wykazu zapotrzebowania sądów na prasę na rok 2015.

Z pytaniem dotyczącym nabywanych przez sądy czasopism stowarzyszenie zwróciło się do MS po tym, jak Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości stwierdził w jednym z programów telewizyjnych, że „sędziowie kupowali za publiczne pieniądze "Bravo Sport", świerszczyki, "Kot i Pies". Resort, udzielając odpowiedzi „Iustitii” nie odniósł się jednak do tych konkretnych, wymienionych przez wiceministra tytułów.

- Nadal nie wiemy, czy te właśnie pisma były gdziekolwiek kupowane – podkreśla Barbara Zawisza, wiceprezes SSP „Iustitia”.

Ponadto sędziowie zwracają uwagę na fakt, że z pismo nie zawiera odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej.

- Wciąż nie wiadomo, czy i jakie konkretne sądy kupowały czasopisma rozrywkowe, bo zamiast wskazać sądy, w odpowiedzi wyliczono wszystkie jedenaście apelacji, czyli tak de facto wskazano całą Polskę – mówi Zawisza.

W związku z powyższym stowarzyszenie przesłało do MS pismo, w którym wnioskuje o uzupełnienie odpowiedzi o brakujące informacje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • dziadek Franek(2016-02-03 14:07) Odpowiedz 119

  "Świerszczyki" czyżby to była jedyna rozrywka w polskich sądach ?

 • gurek(2016-02-03 14:05) Odpowiedz 107

  Tą stąd są te oszczędności na podwyżkę wynagrodzeń pracowników sądów! Zrezygnowano ze "świerszczyków" i kotów tudzież psów:) Mozna? Mozna:)

 • Irena anna(2016-02-04 07:24) Odpowiedz 87

  Przed wieloma laty nikogo nie dziwił fakt, że codziennie do biura dostarczana była prasa taka jaką zamówiły konkretne działy. Pracownik przy śniadaniu mógł przeczytać sobie gazetę nie tylko specjalistyczną. Była to też forma odpoczynku. Młode pokolenie nie zna tamtych czasów.Moim zdaniem w Sądach powinna być różna prasa aby wymiar sprawiedliwości wiedział na bieżąco co dzieje się na świecie, z jakimi problemami boryka się przeciętny obywatel w Polsce. Sądy orzekają w różnych sprawach i dostarczana prasa nie powinna ograniczać się tylko do specjalistycznej. Sądom potrzebna jest wiedza z różnych dziedzin.Mnie osobiście nie podoba się zamieszczony artykuł eksponujący słowo "świerszczyki".

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mirek(2016-02-04 08:19) Odpowiedz 61

  Kolejny przykład na to,że Jaki ma kłopoty z mówieniem ze zrozumieniem lub na to,że celem jego wypowiedzi jest tylko i wyłącznie obrażanie innych.Nie wspomnę o tym jak podał wpływ spraw do TK w Niemczech,jako ilość rzekomo załatwionych przez ten TK.Różnica jest tak kolosalna,że każdy rozsądny człowiek,nawet bez wykształcenia prawniczego,zauważyłby,że coś jest nie tak i pomyślałby

 • l(2016-02-04 07:13) Odpowiedz 41

  ten tekst jest w zasadzie jak prawo i niemal cała rzeczywistość, mało co z niego wynika konkretnego -niedobór pieniędzy, hard czy soft...kupowano, wszystko dla ludzi ale znowu problem za czyje i co

 • zzz(2016-02-04 07:55) Odpowiedz 43

  Teraz mogą tylko kupować te uwazam rze, nasze dzienniki i inne gazety polskie :D

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • otgees(2016-02-04 13:10) Odpowiedz 40

  Tak się składa, że w sądach są pokoje dla dzieci do kontaktów/opinii przy kuratorach i rodk, tam takie czasopismo ma sens.

 • thadde(2016-02-04 13:42) Odpowiedz 43

  Czy naprawdę pracownicy sądów zarabiają takie grosze, że nie mogą sobie kupić gazety za własne pieniądze? Jaki zamiast zmieniać tytuły dostarczane do sądów powinien zlikwidować to dziadostwo z rozdawaniem. Jak ktoś nie ma wiedzy potrzebnej do orzekania niech zatrudni się przy kopaniu rowów.

 • lolo(2016-02-04 18:51) Odpowiedz 30

  Pewnie Jaki dowiedział się z anonimów, że w sądach ktoś widział takie tytuły i teraz pluje jadem na prawo i lewo.

 • Dość pisuaru (2016-02-04 09:24) Odpowiedz 26

  Teraz będzie gazeta polska i artykuły królu jaroslawie autora jakiego Dno i jeszcze raz dno

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama