statystyki

Poradnia prawna: Czy można żądać odsetek za spóźnienie opłaty prowizji?

29.01.2016, 07:30; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:43
pieniądze

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne)źródło: ShutterStock

Wielu moich klientów z opóźnieniem uiszcza należne wynagrodzenie. Jak zauważyłem, część biur pośrednictwa zabezpiecza się przed takimi sytuacjami, zapisując w umowach, że za każdy dzień zwłoki należne są określone odsetki umowne, np. w wysokości 0,5 proc. Czy takie działania są prawidłowe?

Nie. Takie zastrzeżenia zostały zresztą już zakwestionowane. W rejestrze klauzul niedozwolonych figuruje m.in. zapis: „W przypadku uchybienia terminu zapłaty pośrednikowi przysługują odsetki umowne w wysokości 0,5 proc. (słownie: pół procenta) za każdy dzień zwłoki naliczane od daty zawarcia umowy przedwstępnej lub przyrzeczonej kupna, zamiany, wynajmu bądź dzierżawy”.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne). Jeżeli natomiast wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, to należą się odsetki maksymalne. Obecnie odsetki maksymalne wynoszą 10 proc. w stosunku rocznym.

Podstawa prawna

Art. 359 par. 21ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Obwieszczenie ministra sprawiedliwości z 7 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (M.P. z 2016 r. poz. 46).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane