Miejskie parkingi tylko dla bogatych. PiS chce podnieść stawki godzinowe nawet o 75 procent

autor: Tomasz Żółciak28.01.2016, 07:40; Aktualizacja: 28.01.2016, 08:23
Pierwsza godzina parkowania w ścisłym centrum Warszawy powinna kosztować przynajmniej 5 zł – twierdzą stołeczni urzędnicy

Pierwsza godzina parkowania w ścisłym centrum Warszawy powinna kosztować przynajmniej 5 zł – twierdzą stołeczni urzędnicyźródło: ShutterStock

Zostawienie auta w centrum na godzinę kosztowało będzie nawet 75 proc. więcej niż obecnie. Rachunek za cały dzień postoju może wynieść 50 zł. Zmianę wysokości stawek parkingowych rząd PiS po cichu traktuje jako gest w stronę władz lokalnych, które domagają się rekompensat za planowane podniesienie kwoty wolnej od podatku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (60)

  • Hans Klos(2016-01-28 09:03) Zgłoś naruszenie 6645

    A czemu nie 1000 zł za godzinę, a od aut podatek 10 000 miesięcznie - nikt by nie pomyślał o posiadaniu auta, do tego 100 zł na dziecko, opłata za prąd minimum 1000 zł mies. a płacę minimalną znieść albo na poziom 100 zł i kto zostanie w tym kraju - klienci szpitali psychiatrycznych.

    Odpowiedz
  • Dolejlama(2016-01-28 08:58) Zgłoś naruszenie 6039

    Parkingi są teraz tak tanie, że trudno miejsce znaleźć. Poziom cen ma zapewniać rotację aut, a nie ich pozostawianie na cały dzień.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • łowczy 54(2016-01-28 09:06) Zgłoś naruszenie 5227

    Jak PIS wprowadzi takie opłaty to na pewno dużo straci,dla jednych chce dobrze a drugich gnębi opłatami,to nie jest dobry kierunek,a już byłem za PISem,teraz to na pewno ja i moja rodzina nie zagłosujemy na tą partię.Jedną sprawę PIS robi dobrze a pięć źle.Zaczynam tracić wiarę w to co robi Rząd PIS,bo na pewno robi więcej szkody a niżeli pożytku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • SDW(2016-01-28 09:26) Zgłoś naruszenie 3610

    Likwidować parkingi w centrum, pozostawić miejsca tylko dla służb porządkowych i pogotowia. Urzędnikom nakazać dojazd do pracy komunikacje miejską, albo rowerem. Najlepiej jednak przenieść urzędy na peryferia i będzie po problemie z autami w centrach miast. Nowe opłaty zazwyczaj idą w parze z nowymi przywilejami dla wybranych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kaczka(2016-01-28 10:43) Zgłoś naruszenie 3016

    w centrach miast niema dużych zakładów pracy nauczyli się jezdzić do kawiarni autem to niech płacą

    Odpowiedz
  • Max ze ścisłego Centrum(2016-01-28 10:42) Zgłoś naruszenie 3015

    W końcu jakieś rozsądne posunięcie. W centrum Warszawy jest tragicznie z parkowaniem. Podwyżka cen zwiększy rotację i może choć część pomyśli o komunikacji miejskiej. Mam nadzieję, ze opłata zostanie wprowadzona również w weekendy bo w tedy jest prawdziwy horror, jakby z Bemowa czy Mokotowa nie można było przyjechać komunikacją miejską. Zaczynam się przekonywać do PISu. PO nie poradziło sobie z tym problemem.

    Odpowiedz
  • Al Bundy(2016-01-28 09:07) Zgłoś naruszenie 3024

    Rocznie za możliwość zaparkowania auta pod pracą płacę 1400zł, miesięcznie tankuję za 300-400zł. Alternatywa to zakup biletu miesięcznego na komunikację miejską za 100zł. Najwidoczniej nie chcą mojej kasy oraz wpływów z podatków od paliwa.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • BRAWO !!(2016-01-28 10:52) Zgłoś naruszenie 2915

    Bardzo dobra wiadomość!! Od dawna o to ludzie postulowali żeby urealnić te stawki bo na razie śmiesznie małe za najem miejsca parkingowego w centrum !! Bardzo dobra wiadomość i tak dalej!!

    Odpowiedz
  • Johannes Weiser(2016-01-28 09:24) Zgłoś naruszenie 2614

    W Berlinie parkowanie na niektórych ulicach w Centrum i na dzielnicy Spandau objętych tzw. strefą ograniczonego parkowania kosztuje pomiędzy 1,00 a 3,00 euro za godzinę, co oznacza, że za godzinę płacy minimalnej obowiązującej w Niemczech można parkować tam pomiędzy 8,5 godziny a prawie 3,0 godziny. Wszystkie parkingi przy kolejce dojazdowej w Berlinie są bezpłatne. Postulowany przez oderwanych od rzeczywistości ekonomicznej w Polsce posłów i innych prominentów gospodarczych wzrost stawki minimalnej za parkowanie w strefie do 5,00 zł za godzinę oznaczałby, że za godzinę płacy minimalnej wg stawki obowiązującej w Polsce parkować można byłoby w strefie maksymalnie 2,5 godziny, i to nawet w przysłowiowym Pcimiu Dolnym, gdzie przy takiej stawce wprowadzenie strefy miałoby dla rajców i ich krewnych zarządzających i pracujących w strefie sens. Radzę do powrotu do realnego świata i pozwoleniu także tym mniej zasobnym osobom w Polsce na wjazd do miasta i parkowanie tam, przy kompletnym braku systemów komunikacji miejskiej połączonych w kluczowych miejscach z darmowymi parkingami i prawie całkowitym braku w centrach dużych miast w Polsce parkingów tzw. kubaturowych. Polska to nie Warszawa, to kraj zasadniczo biednych ludzi - dajmy im także żyć!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jack_Black(2016-01-28 09:42) Zgłoś naruszenie 2611

    No i zaczyna się! Czas na podwyżki! Przywileje już konsumujemy.

    Odpowiedz
  • Paranoja ...(2016-01-28 09:26) Zgłoś naruszenie 2015

    ... w ostatnim stadium rozwoju.

    Odpowiedz
  • MP(2016-01-28 10:32) Zgłoś naruszenie 1713

    Trzeba jednak zauważyć że opłaty podwyższa samorząd a nie rząd. W Warszawie jest to PO.

    Odpowiedz
  • proste(2016-01-28 08:12) Zgłoś naruszenie 1619

    Ustawa pozwala na maks. 3,00 za pierwszą, czwartą i następne godziny, 3,60 za drugą, 4,32 za trzecią, i tylko w dni robocze. Powinno być na okrągło do 6 zł za godzinę czyli do 10 gr za minutę (a w obszarach starych miast/starówek do 12 zł za godzinę) nie tylko w dni robocze ale i w soboty, bo sobota jest dniem powszednim a nie świątecznym jak niedziele i święta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • D.K.(2016-01-28 10:10) Zgłoś naruszenie 168

    Do wegetarian i cyklistów dołączą zmotoryzowani...

    Odpowiedz
  • darrek(2016-01-28 10:40) Zgłoś naruszenie 1415

    Od kiedy to PIS ustala stawki za parkowanie w miastach? Dziennikarzowi padło na mózg. Stawki za parkowanie ustalają rady miejskie. Do nich pretensje.

    Odpowiedz
  • Ted(2016-01-28 09:48) Zgłoś naruszenie 139

    DOOOBRA ZMIANA !

    Odpowiedz
  • logik(2016-01-28 11:14) Zgłoś naruszenie 1116

    szkopska gazeta od samego rana szczuje, a stawki za parkowanie ustalają rady miejskie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zzz(2016-01-28 09:18) Zgłoś naruszenie 85

    Tak kochacie swojego małego brata, że nawet ekologie w centrum miast zaczynacie rozumiec.

    Odpowiedz
  • szczaw za kredyt.(2016-01-28 09:54) Zgłoś naruszenie 810

    Koto nie skacze ten za POŁO.

    Odpowiedz
  • j48(2016-01-28 10:35) Zgłoś naruszenie 65

    Jak ten nasz biedny rząd ma zajmować się rzeczami poważnymi, jeśli z takim zapałem zajmuje się drobiazgami? Po co jakikolwiek pan minister (razem z całym dworem) zajmuje się opłatami parkingowymi? (Ktoś złośliwy mógłby pomyśleć, że to dlatego, że do spraw ważnych, godnych ministerialnego zatroskania, pan minister po prostu nie dorasta...) To przecież samorząd miejski najlepiej wie, ile brać za miejsce do parkowania. Stawka zbyt niska - to taka stawka, przy której parkingi będą pełne, a na ulicach będą się tłoczyli zdesperowani ludzie w samochodach, poszukujący miejsca do parkowania; dodatkowo: wściekli, że nie dość, że trzeba tracić czas i paliwo na poszukiwania, to jeszcze trzeba płacić. Stawka za wysoka: na parkingach będzie dużo miejsca, zaparkować będzie łatwo, ale... niemała część tych, którzy przyzwyczaili się przyjeżdżać na zakupy, zacznie przemyśliwać, że przecież można zakupy robić gdzie indziej, gdzie koszty parkowania są niższe. Rozstrzygnięcie - w sam raz na głowy rajców miejskich. Nie panów ministrów!....

    Odpowiedz