statystyki

Dłużnicy alimentacyjni winni swoim dzieciom 9 miliardów złotych

24.01.2016, 09:33

Dłużnicy alimentacyjni są winni swoim dzieciom prawie 9 miliardów złotych. Groźba utraty prawa jazdy nie mobilizuje, podobnie jak możliwość wpisania dłużnika do BIG.

Reklama


Reklama


Z każdym rokiem rośnie liczba rodziców uchylających się od płacenia ale dane nie są jeszcze kompletne. Choć gminy miały obowiązek dopisać wszystkich dłużników alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej, nie wszystkie się z tego wywiązały.

Rodzica, który nie łoży na dziecko, najczęściej można spotkać w województwie warmińsko-mazurskim oraz na Dolnym Śląsku. Rekordzista ma do oddania aż 537 tysięcy zł. Najmniej niesolidnych rodziców jest w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Tylko od stycznia do września ubiegłego roku złożono ponad 27 tysięcy wniosków o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego a także tysiące wniosków do prokuratury o ściganie za przestępstwo z art. 209 kodeksu karnego (uchylanie się od alimentacji). Jak, jednak pokazują statystyki Krajowego Rejestru Długów, działania te są nieskuteczne.
Zdaniem prawniczki Idy Porady, nie ma skutecznego sposobu, by egzekwować długi.Dlatego obecnie analizowane są możliwości wypracowania nowych rozwiązań dotyczących niealimentacji, w tym również skuteczności ich egzekucji.

Obecnie samotny rodzic może korzystać z pomocy Funduszu Alimentacyjnego, ale od warunkiem, że dochód nie przekracza 725 zł netto na osobę w rodzinie. Resort pracy już pracuje też nad zmianami dotyczącymi zwiększenia maksymalnej wysokości świadczeń z funduszu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • dziadek Franek(2016-01-24 12:47) Odpowiedz 151

  ------KOD - Kijowski Oddaj Dzieciom alimenty. .........A czyją wolność łamie Kijowski nie płacąc alimentów,chyba -------------------Kijowski maszeruje w obronie wolności,a przecież jest wolny,choć powinien siedzieć w wiezieniu ze względu na swoje zadłużenie,niech lepiej założy Komitet Obrony Dzieci,ktore spłodził,a ktore de facto okrada,a panstwo płaci za jego oszustwo,bo kasy mu nie brakuje,ale pewnie ma znajomosci,bo do biednych ludzi,ktorzy nie spłacili kredytu ze wzgledu na trudna sytuacje materialna,komornicy przychodza z mutantami na sterydach wynejetymi z prywatnych firm ochroniarskich,długi wobec prywatnych firm są egzekwowane bez litości i zeruja na tym niemieckie firmy .ktore skupują długi zastraszają ludzi.

 • żenada(2016-01-24 13:51) Odpowiedz 100

  spory udział w przedstawionej kwocie ma lider KOD - gęba wypchana frazesami, a jaka jest jego własna praktyka każdy widzi; ten pan powinien siedzieć w kryminale

 • chory na głowę rząd(2016-01-24 15:33) Odpowiedz 91

  nie winni dzieciom tylko nam podatnikom, bo to oni napieprzyli dzieci a my z funduszu alimentacyjnego tj, z naszych podatków utrzymujemy cudze dzieci tylko nie swoje, bo na swoje pracujemy zarabiając 1200 zł, a alimenty z funduszu są po 500 zł, także mając 3 i więcej dzieci, babsko robiąca sobie dzieci z pijakiem więcej dostaje jak nie jeden pracownik za pracę. Do tego teraz jeszcze dostanie po 500 z l na dziecko i po wuj pracować, jak one za pieprzenie się dostaną na dziecko 1 tys. a pracownicy za pracę dosta, nie mówię już o 2-5 dzieci,ną 1300 zł utrzymując za to siebie i dziecko nie mówię już o 2-5 dzieci. CZY WARTO PRACOWAĆ, NIEEEEEEEEEEE, ZA DARMO DAJE .......... RZĄD WIĘCEJ JAK ZA PRACĘ.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Pp(2016-01-24 15:09) Odpowiedz 70

  Do teo moje nie mają na bilet a tatus jezdzi w Alpy

 • HB(2016-01-24 14:48) Odpowiedz 70

  To kijowo, że niektórzy zamiast pracować na dzieci, łażą na demonstracje.

 • dziadek Franek(2016-01-24 12:41) Odpowiedz 51

  --KOD - Kijowski Oddaj Dzieciom alimenty. .........A czyją wolność łamie Kijowski nie płacąc alimentów,chyba -------------------Kijowski maszeruje w obronie wolności,a przecież jest wolny,choć powinien siedzieć w wiezieniu ze względu na swoje zadłużenie,niech lepiej założy Komitet Obrony Dzieci,ktore spłodził,a ktore de facto okrada,a panstwo płaci za jego oszustwo,bo kasy mu nie brakuje,ale pewnie ma znajomosci,bo do biednych ludzi,ktorzy nie spłacili kredytu ze wzgledu na trudna sytuacje materialna,komornicy przychodza z mutantami na sterydach wynejetymi z prywatnych firm ochroniarskich,długi wobec prywatnych firm są egzekwowane bez litości i zeruja na tym niemieckie firmy .ktore skupują długi zastraszają ludzi.

 • urek(2016-01-24 16:18) Odpowiedz 30

  biorąc jeszcze pod uwagę w jakiej wysokości sądy zasądzają alimenty na dzieci to ta kwota i tak niewiele mówi, znam dzieci, które mają zasądzone alimenty w wysokości 80 zł, no bo tatuś też ma swoje wydatki musi np. utrzymywać swoją mamusię, która nigdy pracą się nie zchańbiła. pytanie tylko, jak to dziecko ma wyżyć

 • Teo(2016-01-24 12:15) Odpowiedz 27

  Jeżeli sądy będą w dalszym ciągu tak żyłować ojców, to oni po prostu przestaną płacić. Wysokość alimentów powinna być uwarunkowana sytuacją materialną ojca. Normalnie rodzina żyje tak jak dochody pozwalają. Po rozwodzie dzieci muszą jeździć na narty w Alpy z mamusią, dobrze jak wystarczy jeszcze na drugiego tatusia.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama