statystyki

Zamiast pięścią krzywdzą swych bliskich portfelem. W Polsce rośnie przemoc ekonomiczna

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto18.01.2016, 08:21

Przemoc ekonomiczna to jedyna kategoria uwzględniana w niebieskich kartach, która rośnie. W rok zwiększyła się z 1,4 tys. do 1,7 tys. przypadków

Ta kategoria prześladowania wysunęła się na trzecie miejsce, zajmowane dotychczas przez przemoc na tle seksualnym. Prym wiodą nadal nękanie psychiczne i fizyczne.

– To zasługa większej uwagi policjantów, którzy nauczyli się już diagnozować przemoc ekonomiczną. Trzeba pamiętać, że ciągle w prawie nie obowiązuje jej definicja. Jest tylko definicja w literaturze – przyznaje nadkom. Wanda Mende z Komendy Głównej Policji.

Zatem tylko od policjanta zależy, czy stwierdzi przemoc ekonomiczną i wyszczególni ją w rubryce o nazwie „inne rodzaje” zamieszczonej w niebieskiej karcie. To też powód, dla którego jest ciągle niedoszacowana.

Jednak paradoksalnie rosnąca liczba odnotowanych aktów przemocy ekonomicznej to dobry znak. Świadczy o tym, że zjawisko zostało dostrzeżone, a sprawcy mogą zostać ukarani. Dzięki założeniu niebieskiej karty można uruchomić wobec takiej osoby postępowanie karne. A rodzina, w której doszło do przemocy, objęta jest opieką dzielnicowego. Ten przynajmniej raz w miesiącu sprawdza sytuację. Zawiadamiana jest pomoc społeczna, która też zaczyna kontrolować rodzinę. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z przeprowadzonego na jego zlecenie badania w 2014 r. wynika, że 4,3 proc. Polaków doświadczyło przemocy ekonomicznej.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • XXYYZZ(2016-01-18 11:14) Zgłoś naruszenie 60

  Z dzisiejszego numeru DGP: RPO: Komornik nadal zajmie rachunek bankowy osoby, która nazywa się jak dłużnik [ ... ]. W moim mieście jest siedem osób z moim imieniem i nazwiskiem! Ale też nie mogę zasnąć z lęku, że moje nieskuteczne państwo pozwoli przestępcy wziąć kredyt - w sklepie lub w banku, bo nie chronione są moje dane, a banki jakimś cudem udzielają kredytów bez poświadczenia zarobków i bezpiecznych żyrantów, jak to za "komuny" bywało... TAKIE SYTUACJE [ NIE]PRAWNE SĄ Z DEFINICJI - I PRAKTYKI - PRZEMOCĄ EKONOMICZNĄ, bo moberem jest niesprawne państwo, a ofiarą przemocy jest bezsilny obywatel!

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-01-18 09:56) Zgłoś naruszenie 60

  W Polsce unika się tematu przemocy ekonomicznej PAŃSTWA wobec OBYWATELI! O przemocy edukuje się najprościej, że występuje w środowisku rodzinnym, a pomija się pisania/mówienia o MEGA-PRZEMOCY - niskie pensje [ BIEDA na ETACIE ], brak dostępu do skutecznych form leczenia, do skutecznej obrony i ochrony prawnej,bezrobocie, zatrudnienia w formie współczesnego niewolnictwa i powszechny lęk społeczny! Przemoc w rodzinie - psychiczna, fizyczna i ekonomiczna - jest często skutkiem sytuacji społeczno - ekonomicznej kraju! I nie da się wyeliminować skutków kiedy nie znikną ich przyczyny!!!

  Odpowiedz
 • Polak(2016-01-18 17:18) Zgłoś naruszenie 00

  kolejne niemieckie oszustwo. Przemoc germańską

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane