statystyki

Rzepliński: Posłowie chcą ponownie zamrozić płace w trybunale

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.01.2016, 13:06; Aktualizacja: 21.01.2016, 13:09
Zdaniem Rzeplińskiego decyzję komisji trudno uznać za zrównoważoną i obiektywną

Zdaniem Rzeplińskiego decyzję komisji trudno uznać za zrównoważoną i obiektywnąźródło: Materiały Prasowe

Posłowie z sejmowej komisji finansów publicznych zdecydowali, że budżet Trybunału Konstytucyjnego zostanie w tym roku obcięty.

Reklama


Reklama


Ma on wynieść jedynie 98,08 proc. tego, co TK otrzymał z budżetu państwa w zeszłym roku.

Oznacza to, że trybunał dostanie o 3 mln 300 tys. zł mniej niż wnioskował, a co więcej o 400 tys. zł mniej niż w zeszłym roku.

W reakcji na tę decyzję Andrzej Rzepliński, prezes TK wystosował list do Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu oraz Andrzeja Jaworskiego, przewodniczącego komisji, w którym zwraca się o „uprzejmą refleksję, zarówno w wymiarze oceny konkretnych przesłanek, argumentów i kalkulacji budżetowych, jak również w szerszym kontekście ustrojowym – w myśl konstruktywnego współdziałania władz, a dzięki temu umożliwienie Trybunałowi Konstytucyjnemu optymalnych warunków funkcjonowania”.

Podkreśla również, że decyzję komisji trudno uznać za zrównoważoną i obiektywną.

W piśmie zwrócono bowiem uwagę, że na cięciach stracą przede wszystkim pracownicy TK. Zabrane pieniądze bowiem miały zostać przeznaczone na waloryzację wynagrodzeń, które od sześciu lat są zamrożone. Jak podkreśla Andrzej Rzepliński podwyżki miały otrzymać osoby wykonujące prace na rzecz obsługi funkcjonowania Trybunału, zwłaszcza w sferze orzeczniczej. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysoko wykwalifikowanych prawników.

Ponadto po cięciach pieniędzy nie wystarczy na wypłatę zwaloryzowanych wynagrodzeń dla sędziów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku, których w tym roku będzie o sześciu więcej niż dotychczas.

Rzepliński podkreśla, że TK nie może dowolnie dokonywać przesunięć pomiędzy poszczególnymi działami klasyfikacji budżetowej. Innymi słowy – trybunał nie będzie w stanie pokryć tej brakującej kwoty na podwyżki czyniąc oszczędności w innym zakresie.

W związku z powyższym prezes TK zwraca się o to, aby zmniejszenie wydatków na TK w obecnym roku nie dotyczyło kwoty 1 mln 650 tys. zł, z czego 1 mln 70 tys. zł miałoby zostać przeznaczone na waloryzację płac sędziów oraz wydatków na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a 580 tys. zł na waloryzację wynagrodzeń pracowników biura TK.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • x(2016-01-21 13:29) Odpowiedz 437

    To ten gniot aż tyle kosztuje?! Dlaczego oceną zgodności ustaw z konstytucją nie zajmie się Izba Konstytucyjna w Sądzie Najwyższym?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Chlebowski(2016-01-21 14:05) Odpowiedz 408

    I dobrze niech ten debil też to odczuje.Jak zabierał kasę emerytom nawet się nie zająknął!!Przygłup!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mmm(2016-01-21 14:16) Odpowiedz 365

    I bardzo dobrze. Niech teraz sędziowie TK i pracownicy TK poczują swoje powołanie i wypełniają misję społeczną. Przypomnieć sobie należy jaka argumentacja padła przy odrzuceniu wniosku Palestry w sprawie zbadania konstytucyjności wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej przez adwokatów z urzędu. Jest misja społeczna do wypełnienia, i to się powinno wyłącznie liczyć przy wykonywaniu funkcji sędziego TK.

  • Michał(2016-01-21 13:52) Odpowiedz 314

    Straszne. W końcu za zgodę na okradanie Polaków ze środków w OFE czy mordowanie zwierząt w barbarzyński sposób należy się nagroda. Proponuję publiczną chłostę, skoro to gremium tak ceni bliskowschodnie kultury.

  • pracownik sądu (2016-01-21 18:11) Odpowiedz 313

    Panie Andrzejku. Nagle zauważa pan , iz od 6 lat pracownicy TK nie mieli waloryzacji wynagrodzeń??? OBŁUDA OBŁUDA OBŁUDA!!!!!!!! Niech TK wyda postanowienie sygnalizacyjne jak było w przypadku pracowników sądów i prokuratur "iż TK jest zaniepokojony". Pamięta pan??? Postanowieniem umorzono pytania prawne sądów powszechnych , bo nie mogą wyrokować co do przepisów już nieobowiązujących. ŻENADA! Teraz pan zauważa problem zamrożenia waloryzacji płac??? ŻENADA! Panie Andrzejku czas z panem Tuleją i panu podobnym zabrać manatki i schować się głęboko, oj głęboko. Polityczni kelnerzy PO. Brawo PIS , brawo P. Minister Zbigniew Ziobro!!!

  • anbs(2016-01-21 14:19) Odpowiedz 307

    TK jest dla kolesi a nie dla obywateli. Dla przykłądu skarga konstytucyjna winna zostać sporządzona i podpisana przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że składa ją, we własnej sprawie, sędzia, prokurator, notariusz albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych TO JEST KPINA A NIE DEMOKRACJA, TO JEST FARSA A NIE PRAWO To pokazuje jaką mamy >równość< wobec prawa. Adwokat, radca prawny , sędzia, prokurator, notariusz (sic!) lub doktor habilitowany nauk prawnych (pewnie prawa kanonicznego jak ten z PSL-u) - oni mają dostęp do TK za darmo i bez opłat. Reszta społeczeństwa, jak chce skorzystać ze swojego rzekomo KONSTYTUCYJNEGO prawa musi zapłacić radcy prawnemu albo adwokatowi. Jak masz mało pieniędzy, to konstytucyjnie nie masz prawa żeby wnosić skargę, bo nie będziesz za co miał zapłacić. To państwo jest całkowicie antyobywatelskie. Nawet konstytucja DYSKRYMINUJE Polaków.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Bedzie skarga do PE, KE czy wyzej ???Idiota.(2016-01-21 14:31) Odpowiedz 306

    Beszczelnosc Rzeplinskiego niezrozumiala, nic nie rozpatruja, zaleglosci od lat, a on tylko wiecej, wiecej. Rozliczac co do DORSZA !!!

  • Inspektor Pracy(2016-01-21 15:21) Odpowiedz 274

    a Ja bym Proponował Panie Rzeplinski do budowlanki POpracować do 67r zycia .No i będziesz miał Pan emeryture -a tak męczysz się Pan za tego wykształciucha.

  • ucho(2016-01-21 17:26) Odpowiedz 264

    panie Rzepliński, na Boga, pana rodacy pracują w wielu przypadkach za 1500zł na rękę( mieszkanie480,gaz 80, prąd 90, woda 60, = 710-1500= 790 na miesiąc i to jest wersja ). Człowieku, jesteś z tej samej gliny, Państwo polskie, czyli MY zapłaciliśmy za twoje wykształcenie. Jak się tobie wydaje i takiemu Schetynie, Balcerowiczowi i innym BUBKOM, ŻE KIM JESTEŚCIE, ILE JESZCZE MAMY WAM DAWAĆ? ZA MAŁO? TO DO ROBOTY!

  • lika(2016-01-21 17:08) Odpowiedz 242

    TK chce podwyżki płac ? Za co? Przecież inflacja jest bardzo niska.Waloryzację rent i emerytur z powodu niskiej inflacji ma być wspomagana przez jednorazowy symboliczny dodatek.Dlaczego sędziowie TK mają być inaczej traktowani niż reszta pracowników budżetówki.

  • MNS(2016-01-21 16:22) Odpowiedz 234

    Dopóki trybunał nie pracuje, nie powinien dostawać wynagrodzenia.

  • xxx(2016-01-21 20:56) Odpowiedz 222

    Ile kosztowała wycieczka do Chin na którą pojechali sobie sędziowie, ile jeszcze kosztownych zdarzeń ukryto. Opamiętaj się Rzepliński poza TK też w Polsce żyją ludzie i to za marne ciężko zarobione środki

  • das(2016-01-21 14:41) Odpowiedz 205

    I bardzo dobrze. Obowiązuje postkomunistyczne trzy razy S. - samofinansowanie ..

  • A co Petru na to?(2016-01-21 17:08) Odpowiedz 192

    Prosze się spytać Rysia, Rysio Petru wszystko wie.

  • WOLF(2016-01-21 21:00) Odpowiedz 182

    RYSIEK ZBIORKA KASY DLA TK, OWSIAK POMOŻESZ ? A CO WCZEŚNIEJ NĘDZARZOM SEKRETARZOM SĄDOWYM GDY SEDZIOWIE SĄDOW POWSZECHNYCH ZA NAMI SIE UJELI TO PTYANIA PRAWNE UMARZAŁEŚ Z KOLESIAMI.... TO I TEREZ POMYŚL ANDZEJKU ZE UMARZASZ....

  • sn(2016-01-21 22:13) Odpowiedz 153

    Tak się rozpasali przez tych POpartychPSL ,że w głowach im się poprzewracało, a lud biedny musi na nich tyrać i płacić podatki od pensji głodowych 1500200zł np.Białystok Zarabiają po 20tys.(bo za zasługi ????dali im to POparcipsl) więcej niż minister, a jaka praca dwie sprawy na m-c(info media) , reszta to fuchy na uczelniach jakby im było mało , kiedy Oni pracują ????. Sprawy leżą w dużej kolejce .Niezła sitwa od kolesi , nawet rząd powinien obniżyć ( do 10-12 tys) biorąc stan kasy biednej RP.

  • Podatnik(2016-01-22 08:16) Odpowiedz 123

    Zaraz, zaraz! Jeśli dobrze zrozumiałem: 3 mln 300 tys. z moich podatków tylko na to, aby kilkanaście osób od czasu do czasu przeczytało jakiś przepis i zerojedynkowo, często po wielu miesiącach orzekło czy jest, czy nie jest zgodny z konstytucją?!? TO CHYBA JAKIŚ NIESMACZNY ŻART!!!

  • eme(2016-01-22 08:01) Odpowiedz 120

    Przypomnę panu Rzeplińskiemu, że budżetówka miała zamrożone płace przez 8 lat! i wszystko było wg niego w porządku. Żeby się domagać waloryzacji płacy na poziomie 20tysięcy to naprawdę trzeba być mocno oderwanym od rzeczywistości.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • zmartwiony(2016-01-22 11:07) Odpowiedz 61

    Za tak nieefektywną pracę urągającą prawu, zaangażowanie polityczne to nie podwyżki tylko zwolnienie i przyjęcie na nowych warunkach. Będą to zasady stosowane dla wszystkich zatrudnionych w przemyśle. Będzie to zgodne z demokratycznymi zasadami i konstytucją.

  • zzzz(2016-01-22 07:51) Odpowiedz 312

    Czy tu nikt nic nie rozumie? Podwyższenie budżetu wynika TYLKO I WYŁĄCZNIE Z USTAWOWEJ OBLIGATORYJNEJ WALORYZACJI, którą otrzymuje KAŻDY sędzia w tym kraju oraz wypłatę EMERYTUR (stanu spoczynku). Jak wy sobie to wyobrażacie? Prezes ma przestać wypłacać pensje czy emerytury sędziom? No ludzie proszę chociaż ułamek obiektywizmu. Jakby nagle Pawłowska powiedziałaby, że nie dostaniecie wypłaty czy emerytury bo np. jesteście rozwodnikami... też by był taki hejt, że dobrze?

    Pokaż odpowiedzi (1)