statystyki

RPO: Przyznawanie funduszy unijnych do poprawki

autor: Patryk Słowik21.01.2016, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:48

Wytyczne stosowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) budzą wątpliwości natury konstytucyjnej. Zwraca na to uwagę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra rozwoju.

Reklama


Reklama


Konkretnie chodzi o wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków. To kluczowe dla przedsiębiorców postanowienia, gdyż często od nich zależy, czy nie będzie trzeba zwrócić pieniędzy otrzymanych na rozwój działalności. Jednocześnie są one regulacjami o charakterze wewnętrznym.

RPO uważa zaś, że wytyczne zawierają normy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym. Wyznaczają – w ocenie rzecznika – prawa i obowiązki określonych podmiotów (beneficjentów), których nie można uznać za jednostki podległe organizacyjnie organowi, który wytyczne wydał. To zaś oznacza, że regulacje zawarte w wytycznych powinny się znaleźć w aktach prawa powszechnie obowiązującego, choćby po to, by podlegały kontroli konstytucyjnej.

To kolejna interwencja RPO w tej sprawie. Rzecznik o ustosunkowanie się do problemu apelował już w lutym 2015 r. Wówczas jednak Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju stwierdziło, że „postanowienia wytycznych dotyczą jedynie procedury prawidłowego wydatkowania środków europejskich i nie ograniczają konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich oraz nie naruszają zasady równego traktowania, zakazu dyskryminacji i zasady praworządności”. Upraszczając: zdaniem resortu wytyczne rozstrzygają jedynie o sposobie wydatkowania pieniędzy unijnych, więc są regulacją proceduralną, która wiąże strony umowy. Stanowią coś na kształt dookreślenia umowy, a to przecież nie musi mieć oparcia w powszechnie obowiązującym prawie.

To wytłumaczenie jednak Adama Bodnara nie przekonuje. Stąd kolejne pismo. Stwierdza w nim stanowczo, że charakter prawny wytycznych budzi zastrzeżenia. „Z unormowań konstytucyjnych płynie dla działalności prawotwórczej bezwzględnie wiążący wniosek: jeżeli prawodawca zamierza unormować sytuację prawną jednostek, musi legitymować się kompetencją udzieloną przez ustawę zasadniczą i uczynić to w formie odpowiedniego aktu normatywnego” – wskazuje RPO.

I właśnie tym wymogom powinny odpowiadać wytyczne związane z rozliczaniem środków z POKL, skoro bez wątpienia wpływają na sytuację obywateli. Stworzenie jedynie normy wewnętrznej to błąd.

Adam Bodnar w piśmie do Mateusza Morawieckiego wprost stwierdza, że poprzednie wyjaśnienia są niesatysfakcjonujące. Oczekuje więc bardziej przekonujących argumentów lub podjęcia działań zmierzających do przeniesienia kontrowersyjnych regulacji co najmniej do rozporządzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Grzegorz(2016-01-22 10:32) Odpowiedz 00

    A dlaczego mowa jest tylko o POKL. Przecież dotyczy to wszystkich programów operacyjnych. W nowym okresie programowania wytyczne kwalifikowalności nałożyły na szereg beneficjentów obowiązki w zakresie procedur dokonywania zakupów o wiele bardziej dotkliwe niż wynikające z prawa zamówień publicznych. Tak więc wytyczne nie tylko nie zostały usankcjonowane przepisem ale obejmując przestrzeń regulowaną już przepisem te regulacje zmieniają. Co ciekawsze pewna część dokumentów programowych w okresie programowania 2004-2006 była rozporządzeniami. Ale odstąpiono od tego w okresie 2007-2013 argumentując między innymi tym, że czas na zmianę rozporządzenia jest długi a wytyczne trzeba często modyfikować i to jest problem. No pewnie. Zdecydowanie łatwiejsza jest opcja zmieniam wytyczne i publikuje je z dnia na dzień. Tylko czy łatwiejsza dla beneficjentów którzy z dnia na dzień dowiadują się o zmianie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama