statystyki

Prof. Chmaj: Zmieniając konstytucję można wprowadzić monarchię dziedziczną. Widzę już pierwsze kandydatury na najjaśniejszego pana

19.01.2016, 11:38
Marek Chmaj

Marek Chmajźródło: Dziennik Gazeta Prawna

„Nie można łączyć członkostwa w Trybunale Konstytucyjnym i Trybunale Stanu. Sędzia nie może prowadzić innej działalności publicznej. Prof. Muszyński zapomniał złożyć rezygnację z TS, albo liczy na to, że coś się wyklaruje z TK” - mówi gość „Dania do Myślenia” w RMF Classic, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Reklama


Reklama


Chodzi o profesora Mariusza Muszyńskiego, wybranego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. Zdaniem konstytucjonalisty „Trybunał Konstytucyjny jest w bardzo złym stanie”. „Od paru miesięcy zajmuje się głównie sobą. Nie wypełnia tych zadań, które nałożyła na niego konstytucja, w dużej części nie z własnej winy” - uważa prof. Chmaj.

Zmiana konstytucji pomoże w rozwiązaniu konfliktu wokół TK? „Jak zmienimy konstytucję, to można wiele wprowadzić. Można nawet wprowadzić monarchię dziedziczną w Polsce. Widzę już pierwsze kandydatury na najjaśniejszego pana” - odpowiada gość

Reklama


Źródło:RMF FM

Polecane

Reklama

  • Karol(2016-01-19 14:01) Odpowiedz 2513

    zalosne... Muszynski nie dosc, ze obrazal ludzi na twitterze, cieszyl sie z smierci prof Bartoszefskiego to nadal nie zrezygnowal z bycia sedzia TS. Wyborcy PISu czy wy naprawde chcecie, aby ktos taki byc sedzia TK???

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • rt(2016-01-19 13:06) Odpowiedz 2121

    Panie profesorze Chmaj, w monarchii nie ma nic złego. Jest bez wątpienia lepsza niż tajna oligarchia czyli system obecnie promowany. Uważam się za średnio zorientowanego, ale nie mam pojęcia kto rządzi w Europie, kto odpowiada i w jaki sposób demokratycznie mógłbym mu wypłacić, gdybym uważał, że źle rządzi. Bo chyba istotą demokracji jest to, że komuś kto czyni nam zło, możemy w drodze wyborów wypłacić "nagrodę" za złe rządy. Niech mi Pan odpowie panie profesorze, w jaki sposób możemy demokratycznie usunąć kogoś, kto czyni zło naszej ojczyźnie podejmując decyzje na szczeblu europejskim. A przypomnijmy, że w konstytucji, która, o ile jesteśmy jeszcze demokracją, jesteśmy suwerenni, naród jest zwierzchnikiem również nad prawami unijnymi - które co najwyżej podpadają pod ratyfikowaną umowę międzynarodową.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • z.a.(2016-01-19 13:37) Odpowiedz 176

    Czy grożą nam rządy kota po śmierci JWPana wobec braku potomków z łoża prawego. A co z tymi co nagle się okażą nieślubnymi potomkami? Kto będzie uznawał ich prawa?

  • Blanka(2016-01-19 12:58) Odpowiedz 1428

    No cóż, nie wyszło Wam zrobienie z prezesa TK prezydenta RP to przynajmniej takimi opiniami się chcecie odegrać na Rządzie. Panie profesorze Chmaj, kłamie Pan pisząc, że TK nie z własnej winy nie pracuje, bo kto maczał paluszki przy łamaniu Konstytucji przed wyborami? Właśnie prezes TK!!!! to pod jego dyktando powstała nowelizacja Ustawy o TK.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • yre(2016-01-19 13:45) Odpowiedz 1421

    Macki PeOwskie tak się zakorzeniły, ze trzeba pousuwać ich ze wszystkich urzędów, instytucji !!!!!!!!!!!!!!!

  • Kilo(2016-01-19 16:26) Odpowiedz 108

    Co ciekawego może powiedzieć koleś odnzaczony przez komorowskiego?:)

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • lolik(2016-01-19 19:10) Odpowiedz 82

    W RMF Classic o takich rzeczach... Już niektórzy powinni sobie odpoczać - polityczna wojna przesiąka już wszystko...

  • szwedka(2016-01-19 19:04) Odpowiedz 80

    Zgłaszam się na królową. Mam królewskie imię i królewskie nazwisko.

  • fvcxz(2016-01-19 13:41) Odpowiedz 614

    Lepsze to niż żyd z kapelusza.

  • żarliwy katolik(2016-01-19 15:07) Odpowiedz 53

    Widzę że i tu pojawiły się już płatne trolle.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Maciej(2016-01-19 14:12) Odpowiedz 410

    Tym kandydatem jest Marek Chmaj.

  • do rt (2016-01-19 17:06) Odpowiedz 48

    Panie profesorze Chmaj, w monarchii nie ma nic złego. Jest bez wątpienia lepsza niż tajna oligarchia czyli system obecnie promowany. O ile mnie uczono (po roku 1989) w Polsce obowiązuje demokracja.

  • Obywatel(2016-01-20 09:42) Odpowiedz 31

    Kiedyś czytałem książkę Marka Chmaja. W Anglii mają monarchię a w Francji V republikę. A w Polsce dopiero II Rzeczpospolita.

  • Tak sie usrala III RP , MAFIOZOW ! Nareszcie. (2016-01-20 12:13) Odpowiedz 20

    Zapomniano o wczorajszym "Sadze Czarownicy" w Strasburgu ktorej przypisywano nieslusznie przez wspolczesnych "Brukselczykow" < zamach na demokracje > a tych ktorzy jezdzili bez przerwy z DONOSAMI na Prezydenta i Premier nie bylo widac zza plec wystawionych urzednikow na posmiewisko ! ! ! Mamy Polska Prime Minister Lady Margaret Thatcher ! ! !

  • TvKB(2016-01-19 16:49) Odpowiedz 16

    Pomysł godny rozważenia, dlaczego nie? Konstytucyjna monarchia jak np. w Hiszpanii całkiem dobrze się sprawdziła. Takiego monarchy jak Felipe VI mogą Hiszpanom niektóre kraje doprawdy pozazdrościć, nie wspominając już o jego ojcu Juan Carlos I de Borbón, który po śmierci generała Francisco Franco Hiszpanię zdemokratyzował, wielopartyjność i wolne wybory do Cortes i Senatu wprowadził, przed puczem wojskowym Guardii Civil pod dowództwem pułkownika Tejero i admirała floty Armada, wychowawcy króla Juan Carlos I, młodą demokrację bez przelewu kropli krwi obronił, do Unii Europejskiej wprowadził, etc.

  • do rt (2016-01-19 18:08) Odpowiedz 15

    Panie profesorze Chmaj, w monarchii nie ma nic złego. Jest bez wątpienia lepsza niż tajna oligarchia czyli system obecnie promowany. O ile mnie uczono (po roku 1989) w Polsce obowiązuje demokracja. Konkretnie - kto i gdzie propaguje oligarchię?!? Chyba, żę Pan z tych mających problem ale nie wiedzących jaki.

    Pokaż odpowiedzi (1)