statystyki

Sędziowie: Trybunał Konstytucyjny kręgosłupem demokracji

18.01.2016, 19:11
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Austrii Gerhard Holzinger podkreślał, że nieprzypadkowo sądownictwo konstytucyjne powstawało po wojnie w tych krajach, które przechodziły od dyktatury do demokracji

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Austrii Gerhard Holzinger podkreślał, że nieprzypadkowo sądownictwo konstytucyjne powstawało po wojnie w tych krajach, które przechodziły od dyktatury do demokracjiźródło: ShutterStock

Kręgosłup demokracji i gwarant praworządności państwa. Tak o Trybunale Konstytucyjnym mówili sędziowie uczestniczący w odbywającej się w Warszawie konferencji "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów".

Reklama


Reklama


Kwestie niezależności sądu poruszył między innymi były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mirosław Wyrzykowski, zaniepokojony grudniowymi zmianami w ustawie o Trybunale. "Mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją konstytucyjną. Uchwalane są ustawy, które uniemożliwiają kontrolę konstytucyjności prawa i tym samym znoszą możliwość ochrony obowiązującego porządku prawnego. Nowela grudniowa o Trybunale Konstytucyjnym zmienia ustrój konstytucyjny Rzeczpospolitej" - powiedział były prezes Trybunału. Zdaniem sędziego w obecnej sytuacji Trybunał jest związany jedynie Konstytucją. "Obrona statusu Trybunału jest w istocie obroną Konstytucji, która dla obywateli jest świecką biblią całego narodu" - powiedział Mirosław Wyrzykowski.

Była sędzia Trybunału Konstytucyjnego Ewa Łętowska powiedziała, że mamy do czynienia z głębokim kryzysem konstytucyjnym, który pojawił się na tle tego,iż napięcia między władzą ustawodawcza, wykonawcza i sądowniczą nie są rozwiązywane na zasadzie dialogu i przyjaznej współpracy.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Austrii Gerhard Holzinger podkreślał, że nieprzypadkowo sądownictwo konstytucyjne powstawało po wojnie w tych krajach, które przechodziły od dyktatury do demokracji. Współcześnie specyficzna rola sądu konstytucyjnego polega na sprawdzaniu i utrzymywaniu równowagi między prawem, a polityką. W efekcie nawet parlament musi uznać prymat konstytucji, której respektowanie jest sprawdzane przez sąd konstytucyjny. "Z jednej strony sąd konstytucyjny jest rzeczywistym sądem, w prawdziwym konstytucyjnym sensie. Oznacza to, że jest autonomiczną państwową instytucją, niezależną od parlamentu i rządu. Jego orzeczenia opierają się jedynie na prawie. Z drugiej strony jednak, orzeczenia wydawane przez sąd konstytucyjny, niemalże w sposób nieunikniony, mają niekiedy poważne polityczne znaczenie" - podkreślił prezes sądu konstytucyjnego Austrii.

Sędzia Gerhard Holzinger powiedział, że sąd konstytucyjny w Austrii jest zaniepokojony sytuacją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dodał, że byłoby wielką stratą, gdyby rola Trybunału została osłabiona.

Gośćmi dwudniowej konferencji w Warszawie są sędziowie i prezesi sądów konstytucyjnych między innymi z Austrii i Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Litwy.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • naukowiec(2016-01-18 23:24) Odpowiedz 20

  książka autorstwa E. Kuehnelt-Leddihn, Demokracja – opium dla ludu? Łódź – Wrocław 2008, mówi o tym. TK jak opium dla demokracji. wkrótce może powrócą procesje - pochody z transparentami cześć dla członków TK, jak za komunizmu

 • x(2016-01-19 07:26) Odpowiedz 11

  ale tylko demokracji PO-PSL-SLD

 • iwona(2016-01-19 08:09) Odpowiedz 11

  Ten PeOwski kręgosłup , który trzeba złamać ! , tak by nie orzekał niezgodnie z prawem i wbrew społeczeństwu , przykład, wydanie wyroku o podwyższeniu wieku emerytalnego, Poniewież wiek emerytalny powinien byc TEN SAM DLA WSZYSTKICH GRUP ZAWODOWYCH W TYM MUNDUROWYCH TJ. 65 lat kobiety i mężczyźni oraz muszą byc zachowane PRAWA NABYTE A trybunał prawa nabyte uznał mundurowym a cywilom juz nie ! Paranoja i po co ten polityczny trybunał PeOwski !

 • StAAbrA(2016-01-18 22:30) Odpowiedz 10

  TK słupem demokracji .

 • Letopis(2016-01-19 08:29) Odpowiedz 00

  o widać , że najemnicy aktywni na forum

 • t(2016-01-19 13:24) Odpowiedz 00

  Kręgosłupem demokracji powinien być organ wybierany demokratycznie - czyli przez społeczeństwo. Skoro społeczeństwo jest suwerenem, to nie może mieć nad sobą organu, który by suwerenowi nie podlegał. Jeżeli społeczeństwo zrzekłoby się prawa do bycia suwerenem na rzecz jakichś jednostek - to byłaby dyktatura. Tak jak Rzymianie na czas wojny, ale z ograniczeniem czasowym. Ale wtedy złamana zostałaby konstytucja, która nie pozwala uchylić przepisu o byciu suwerenem.

 • czapla(2016-01-19 15:19) Odpowiedz 00

  Nie wiedziałem, że platforma chciała narzucić PiS własny kręgosłup?. No popatrz, popatrz co za kraj, co za demokracja???!!!. Dziś w PR 1 słyszałem wypowiedź prokuratora, który powiedział iż 80% prokuratorów było dyspozycyjnych platformie. Co za wspaniała demokracja była przed wyborami, nie wiedziałem. Platforma kiedy się wystrzelała w kraju pojechała do Brukseli - no i dobrze zrobiła, przecież mogła pojechać do Moskwy. Co za szczęście Nas spotkało, my to mamy farta. Przecież mogli z tej Moskwy nie wrócić, a tak są, żyją.

 • jerzo r(2016-01-19 15:41) Odpowiedz 00

  A może ktoś wie gdzie kończy kręgosłup.

 • intelektualniKastraci(2016-03-14 22:04) Odpowiedz 00

  Ten trybunał jest kręgosłupem bezprawia wprowadzanego od 8 lat przez PO-PSL, czego kontynuantem jest PO.NOWOCZESNA i KOD z reprezentantem nie liczącym się z potrzebami własnych dzieci i rodziny. Teraz wzorem tuska wezmą ślub i będą jeździć do Częstochowy przed wyborami by wykpić znowu frajerów...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama