Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą” (nr 13/10346) mówi o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz o zastrzeżeniach Komisji Europejskiej co do praworządności w Polsce. Przedstawił również pomysł związany z reformą TK i sądownictwa.

"Mamy gotowe projekty zmian w sądownictwie, które umocnią niezależność sędziów i osłabią pozycję prezesów" - czytamy w wywiadzie.

Polityk dodaje, że reforma ma znieść stanowisko przewodniczących wydziałów, aby "sędzia był naprawdę wolny" .

Jarosław Kaczyński krytycznie ocenia rozgłos wokół TK. „Prezes Andrzej Rzepliński tę sytuacje skrajnie wyostrzył, to człowiek PO, jego życiorys tez jest wiele mówiący”- komentuje Kaczyński. „Trzeba zakończyć ten konflikt, który jest właściwie winą jednego człowieka, prezesa Rzeplińskiego. On tam rządzi”- dodaje polityk.

Kaczyński ocenia także stan polskiej demokracji i wszczęcie procedur kontrolnych względem Polski przez KE. „Jeżeli ktoś dzisiaj skarży się na to, co się dzieje w Sejmie, to albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytą”- stwierdza polityk. „Mówienie, że dzisiaj w Polsce demokracja jest zagrożona, jest - łagodnie mówiąc- śmiechu warte” - dodaje.

„Nie ma sensu przejmować się działaniami KE. Musimy iść swoją drogą i nie możemy ulegać żadnym naciskom”- tłumaczy Jarosław Kaczyński.

Źródło: Rzeczpospolita