statystyki

Tymczasowy areszt nie zamiast kary. RPO składa wniosek do TK

autor: Ewa Ivanova12.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.01.2016, 10:08
Są przypadki, gdy podejrzany ma ustabilizowane życie, stałe miejsce zamieszkania, nigdy nie popadł w konflikt z prawem, jednak stanął pod zarzutem ciężkiego przestępstwa, np. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Są przypadki, gdy podejrzany ma ustabilizowane życie, stałe miejsce zamieszkania, nigdy nie popadł w konflikt z prawem, jednak stanął pod zarzutem ciężkiego przestępstwa, np. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.źródło: ShutterStock

Nie ma maksymalnych granic stosowania tymczasowego aresztowania, a przepisy pozwalają izolować oskarżonego na podstawie samej surowości grożącej sankcji. Takie rozwiązania mogą być niekonstytucyjne.

Reklama


Reklama


To sedno wniosku rzecznika praw obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. Doktor Adam Bodnar kwestionuje zgodność z konstytucją dwóch przepisów – art. 258 par. 2 i art. 263 par. 7 kodeksu postępowania karnego. Według RPO normy te mogą naruszać konstytucyjne zasady zaufania obywatela do państwa, domniemania niewinności, godności i demokratycznego państwa prawnego. Wniosek RPO jest pokłosiem sprawy Macieja Dobrowolskiego, kibica Legii Warszawa, który został zwolniony z aresztu dopiero po 40 miesiącach.

Zagrożenie karą

Wątpliwości rzecznika budzi możliwość stosowania tymczasowego aresztowania na podstawie samej tylko grożącej podejrzanemu surowej kary. Problem rodzi art. 258 par. 2 k.p.k. Samodzielną przesłanką osadzenia w areszcie jest według niego surowość grożącej kary, jeżeli podejrzanemu zarzucono popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo oskarżonego, którego sąd pierwszej instancji skazał na karę wyższą niż 3 lata. Za takim rozumieniem przepisu opowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z 2012 r. (sygn. akt I KZP 18/11).


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Polacy(2016-01-12 10:29) Zgłoś naruszenie 11

    ..a może Pan RPO zajął by się mimochodem -tak przy okazji emeryturą POsłanki Krzywonos? Kochani jak bardzo trzeba być POdłym aby samemu iść za taką kasę na emeryturę w wieku 56 lat i optować za tym aby ludzie którzy pracowali od 15 roku życia na emeryturę odchodzili na nia w wieku 67 lata.!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama