statystyki

Dziurawa reglamentacja sprzedaży kamizelek kuloodpornych

autor: Jakub Styczyński05.01.2016, 07:35; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:14
kamizelka kuloodporna

Zdaniem Mańkowskiego sens reglamentacji leży w utrudnianiu dostępu do takich wyrobów środowiskom przestępczym: bo w przypadku ewentualnej konfrontacji siłowej z organami państwowymi mogłoby to stanowić dodatkowe zagrożenie dla służbźródło: ShutterStock

Ustawa zabrania cywilom kupowania kamizelek o przeznaczeniu militarnym, lecz nie penalizuje łamania tego zakazu. Sprzedaż więc kwitnie.

Aktem prawnym regulującym tę materię jest ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1017 ze zm.). Jej art. 6 ust. 1 wskazuje, że sprzedawanie produktów o takim przeznaczeniu wymaga uzyskania koncesji. Rzecz w tym, że przepis można łatwo ominąć. Wystarczy, że sprzedawca opisze kamizelkę jako przedmiot kolekcjonerski lub do użycia tylko w celach naukowych.

– Przepisy nie nadążają za realiami codzienności – komentuje Daniel Mańkowski z Katedry Kryminalistyki WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

Na pytanie, czy tego typu sprzedaż łamie prawo, wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) odpowiada, że to wymaga sprawdzenia. Przedstawiciel sklepu wystawiającego opisywany sprzęt na pytanie, dlaczego sprzedaje kamizelki balistyczne cywilom, argumentuje: „Przecież jest to produkt do użycia w celach kolekcjonerskich”. W samym serwisie aukcyjnym Allegro.pl oferowanych jest kilkadziesiąt produktów z bardzo wyraźnie zaznaczonym przeznaczeniem do celów kolekcjonerskich („kamizelka kuloodporna przeznaczona dla żołnierzy Wojsk Lądowych nie posiada aktualnego atestu, sprzedawana jest tylko i wyłącznie w celach kolekcjonerskich i naukowych”).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • AREK(2016-01-26 18:19) Zgłoś naruszenie 30

    CZY TAKA KAMIZELKA JEST BRONIĄ , I CZY Z NIEJ MOŻNA STRZELAĆ - W MOJEJ OCENIE NIE , TO DLA CZEGO ZABRANIA SIE JEJ CYWILOWI ZAKUPU , A MOZE NIE DŁUGO WPROWADZĄ ZAKAZ POSIADANIA CZY TEZ URZYWANIA PRZEZ CYWILA TAKIEJ KAMIZELKI , ZYCIE LUDZKIE JEST BEZ CENNE .

    Odpowiedz
  • y(2018-04-06 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    ustawa nakazuje koncesje na handel czy produkcje, ale na wlasny uzytek mozna chyba kupic, chory kraj

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane