statystyki

W 2016 roku asesorzy wracają do sądów

31.12.2015, 08:20; Aktualizacja: 31.12.2015, 08:49
pozew dokument prawo

Projekt ustawy nowelizującej Prawo o ustroju sądów powszechnych wniósł do Sejmu prezydent Komorowski. Uchwalono ją w lipcu tego roku.źródło: ShutterStock

Asesorów sędziowskich nie ma w polskich sądach od wiosny 2009 r. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r., gdy uchylił on ówczesne przepisy o asesorach, stwierdzając niezgodność z trójpodziałem władzy reguły, zgodnie z którą asesorów powołuje minister sprawiedliwości - reprezentant władzy wykonawczej. Uchwalono w związku z tym nowe przepisy likwidujące asesurę i przewidujące, że sędziami mają zostawać absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP).

Reklama


Reklama


Po kilku latach funkcjonowania nowego modelu dojścia do zawodu sędziego zgłoszono postulat przywrócenia asesury. Środowiska sędziowskie oraz resort sprawiedliwości wskazywały, że asesura jest najlepszym sposobem weryfikacji, czy kandydat na sędziego sprawdza się w tej roli. Podkreślano jednocześnie, że aby pozostać w zgodzie z wyrokiem TK, nowa asesura musi być jak najbardziej zbliżona do zawodu sędziowskiego we wszystkich aspektach, żeby nie było już zarzutu niekonstytucyjności.

Projekt ustawy nowelizującej Prawo o ustroju sądów powszechnych wniósł do Sejmu prezydent Komorowski. Uchwalono ją w lipcu tego roku.

W ustawie - aby pozostać w zgodzie z wyrokiem TK - zapisano, że nowa asesura musi być jak najbardziej zbliżona do zawodu sędziowskiego we wszystkich aspektach, żeby nie było już zarzutu niekonstytucyjności. Dlatego asesorów ma powoływać nie minister, lecz prezydent - na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Zasadnicza różnica między asesurą a stanem sędziowskim ma polegać więc na jej czasowym charakterze - w przeciwieństwie do sędziego, którym jest się już dożywotnio. Wszystkie przywileje sędziów, które są gwarancją niezawisłości i niezależności, mają również przysługiwać asesorom.

Ustawa zakłada więc, że asesor będzie powoływany na 5 lat i będzie mógł być odwołany wyłącznie w trybie postępowania dyscyplinarnego przez sąd dyscyplinarny, tak jak sędziowie - w ten sposób unika się zarzutu, że na orzeczenia asesora można wpływać z zewnątrz. Po dwóch latach asesury po raz pierwszy orzecznictwo asesora byłoby poddane kontroli. Jeżeli wyniki jego działalności orzeczniczej byłyby pozytywne, to po zakończeniu okresu asesury mógłby on stawać do konkursów na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Z ustawy wynika zasada, że aby zostać asesorem, trzeba stanąć do konkursu na wolne stanowiska asesorskie (zostaną utworzone w sądach rejonowych z połowy wolnych stanowisk sędziowskich), a ukończenie asesury też nie będzie oznaczać automatycznego stania się sędzią, bo trzeba będzie znów ubiegać się o to w konkursie.

Ustawa zakłada też, że asesor ma orzekać tylko w sądzie rejonowym, czyli najniższego szczebla; nie będzie orzekać w sprawach stosowania aresztu w postępowaniu przygotowawczym oraz w sprawach z zakresu postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego - bo to najtrudniejszy gatunek spraw.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • kurator(2015-12-31 20:33) Odpowiedz 84

  To wielki błąd, te sądy rejonowe. To generalny błąd systemu polskiego sądownictwa, że sędziowei zaczynają od rejonów i składów jednoosobowych. Asesorzy powinni zaczynać od uczestniczenia w składach wieloosobowych (a takich w SR nie ma poza ławniczymi w sprawach rodzinnych), bez mozliwości przewodniczenia składowi. po 2-3 latach takiej nauki od starszych stazem i wiedza kolegów w składzie (SO, po co w trójce SO trzech SSO?) mogliby się ubiegac o samodzielne sądzenie. Inaczej znów samotna bezdzietna 30-letnia asesorka (kto spotkał, ten wie o co chodzi czy to w cywilnym czy to w karnym) będzie sadzić w oparciu o swoje "doświadczenie życiowe".

 • Mecenas(2016-01-02 14:10) Odpowiedz 72

  w pelni zgadzam się z wpisem - KURATOR - nie ma nic gorszego w Polskich sadach, niż sfrustrowane, samotne 30-40 letnie sędziny. Te kobiety co same nie potrafiły ułożyć sobie życia - potem odreagowują swoje nieszczęśliwe życie na rozprawach....

 • Rejent_zderegulowany(2015-12-31 17:37) Odpowiedz 44

  Czas na przywrócenie asesury w notariacie. Optymalnie asesura notarialna powinna trwać 4 lata

 • sędzia(2016-02-03 20:52) Odpowiedz 00

  ja również zgadzam się, że asesura jest dobrym pomysłem, jest wręcz konieczna - dopiero "w ogniu walki" można sprawdzić czy człowiek ma wystarczające kwalifikacje, czy radzi sobie ze stresem i czy władza nie uderza do głowy (a uderza).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama