statystyki

Zawód zastępcy notariusza wymaga doprecyzowania

autor: Anna Krzyżanowska15.12.2015, 07:15; Aktualizacja: 15.12.2015, 09:45
prawnik; adwokat

Zawód zastępcy notarialnego wprowadzony został pierwszą transzą deregulacyjnąźródło: ShutterStock

Czy ten, kto zastępuje notariusza, może wykonywać za niego wszystkie czynności? Eksperci Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości mają obiekcje.

Jak po dwóch latach funkcjonuje instytucja zastępcy notarialnego? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w najnowszych badaniach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, które przeprowadził dr Rafał Wrzecionek. Z odpowiedzi na pytania skierowane do sześciu rad izb notarialnych (z 11 na całą Polskę) wynika, że dla części młodych prawników ten model dochodzenia do zawodu notariusza okazał się atrakcyjny. Na terenie sześciu izb działa 129 zastępców notarialnych przypadających na 1380 rejentów posiadających kancelarie. Czy to dużo?

– W pierwszym okresie funkcjonowania instytucji liczba osób, które składały ślubowanie i umieszczane były w wykazie zastępców izby, była zgodna z przewidywaniami wyrażanymi przez samorząd notarialny na etapie prac nad ustawą deregulacyjną i sięgała jednej czwartej liczby notariuszy izby – wskazuje Krzysztof Maj, notariusz z Krakowa i prezes tamtejszej Rady Izby Notarialnej.

Ta liczba się stabilizuje i wynosi około 15 proc.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane