statystyki

Bezpłatna pomoc prawna - noworoczny prezent dla Polaków

autor: Anna Krzyżanowska31.12.2015, 07:38; Aktualizacja: 31.12.2015, 08:51
prawnik, biznes, umowa

Pomoc służyć ma rozwiązywaniu problemów powstałych, zanim sprawa trafi do sąduźródło: ShutterStock

Miliony Polaków otrzymają noworoczny prezent: obiecywaną od lat bezpłatną pomoc prawnika. Z początkiem stycznia w całej Polsce ruszają punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Wszystko za sprawą wchodzącej w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255).

Reklama


Reklama


Z porad udzielanych w ponad 1500 punktach na terenie kraju skorzystać będzie mogła bardzo szeroka grupa osób (patrz: ramka). Na co mogą liczyć?

Jaka pomoc

Zgodnie z przepisami pomoc prawna ma obejmować:

1) poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających na korzystającym z pomocy obowiązkach,

2) wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,

3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma prawnego (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym czy sądowoadministracyjnym),

4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub sądowoadministracyjnym.

Pomoc służyć ma zatem rozwiązywaniu problemów prawnych powstałych, zanim sprawa trafi do sądu. W postępowaniach sądowych wsparcie dla osób, których nie stać na zatrudnienie pełnomocnika z wyboru, regulowane jest od lat w innych aktach prawnych.

Nieodpłatne poradnictwo nie obejmie jednak wszystkich zagadnień. Prawnicy nie będą pomagać w kwestiach:

¦ podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

¦ z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;

¦ związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Chodzi bowiem o to, by do punktów porad nie zgłaszały się osoby, które w istocie mogłyby ponieść samodzielnie koszt porady prawnej. Trzeba jednak podkreślić, że wyłączenia te nie ograniczą możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej przedsiębiorcy jako osoby fizycznej, jeżeli tylko spełniać będzie ustawowe warunki do jej uzyskania.

Kto i gdzie

Połowa z ponad 1500 punktów powierzona będzie do prowadzenia adwokatom oraz radcom, pozostała część przypadła organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego (NGO). Będą one wyłaniane corocznie w otwartym konkursie ofert, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118). Dopiero gdy do konkursu nie staną chętne podmioty, punkty przekazywane będą do prowadzenia przedstawicielom samorządów prawniczych. W punktach prowadzonych przez NGO-sy pomocy prawnej udzielać będą mogli nie tylko adwokaci i radcy, lecz także magistrzy prawa legitymujący się co najmniej 3-letnim doświadczeniem oraz doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego (z wyłączeniem problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).

Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana co do zasady 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Informacji o konkretnym miejscu i godzinach otwarcia punktów należy szukać w Biuletynie Informacji Publicznej starostw powiatowych.

W ustawie nie wprowadzono jednak rejonizacji. Dzięki temu mieszkaniec Krakowa – jeśli tylko spełnia kryteria uzyskania pomocy prawnej – będzie mógł prosić o pomoc w punkcie prowadzonym choćby w Szczecinie.

O poradę będzie można również wystąpić wielokrotnie i to nawet w tej samej sprawie. W ocenie resortu sprawiedliwości, który jest gospodarzem ustawy, nie ma bowiem racjonalnych kryteriów, które pozwoliłyby ograniczyć dostępność nieodpłatnej pomocy prawnej bez naruszenia zasady równego dostępu do usług publicznych. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • nihil novi sub sole(2015-12-31 09:45) Odpowiedz 135

  Jak zwykle największy prezent dla korporacji prawniczych. Tradycyjnie również postawiono na założenie, że nawet kilka godzin zajęć na aplikacji jest warte więcej niż kilka lat praktyki w danej dziedzinie prawa.

 • "Nie ma darmowych obiadów..."(2015-12-31 17:06) Odpowiedz 91

  Jaka darmowa pomoc prawna PełOwce??? Za tą pomoc płacimy my wszyscy. Żul, zbok czy złodziej, którym się nie chciało robić dostaną w prezencie od społeczeństwa, przeciwko któremu działalno - prezent w postaci fundowania usługi prawnej. Ofiary będą robić ściepką na opraców. PełOwcowa KPINA. Oczywiście główni beneficjenci tej łaski PełOwców - to korporacje prawnicze. Zawodów prawniczych PełOwce nie otwarły, bo oni mieli w tyle ludzi młodych.

 • akrobatyczny reader(2015-12-31 17:23) Odpowiedz 70

  "...Zwara bodaj tylko raz czy dwa razy zwrócił się do Kwiatkowskiego per "panie ministrze", a potem mówił do niego "Krzysiu"... str. 124 książki Cezarego Gmyza "Zawód: dziennikarz śledczy" To teraz wiesz, jakie relacje łączyły POwską władzę z władzami korporacji. To pozwala się domyślać, czemu za czasów POwców usilnie starano się cofnąć wszystkie posunięcia PIS-u, zmierzające do ukrócenia korporacji zawodowych. Korporacje powinny być zakazane, albo magistrowie powinni uzyskać uprawnienia do pełnomocnictwa. Szczególnie że wielu z nich i tak pracuje jako prawnicy prowadzący obsługę prawną.

 • history(2015-12-31 18:22) Odpowiedz 42

  A projekt ustawy o doradcach prawnych mógł rozwiązać wszystkie problemy z korporacjami. Ustawa o doradcach prawnych to była nowoczesna logiczna ustawa otwierająca zawódy prawnicze w sposób nowoczesny, oparty na logicznych przesłankach. Ta ustawa przeniosłaby nas ze średniowiecza jakim są korporacje w XXI wiek. Chodzą słuchy, że to Dorn schował ją do szuflady, żeby nie została uchwalona na ostatnim posiedzeniu sejmu przed 8 laty. Bo w tym kraju już tak być musi, że jak postanie coś fajnego - to się znajdzie jakaś ........ która to s.........y.

 • łowca obłudy(2016-01-01 09:51) Odpowiedz 41

  PEO napisało tą ustawę w interesie korporacji. Nikt mi nie powie, że radca prawny, który dostał uprawnienia do spraw karnych ma do tego jakiekolwiek kwalifikacje. Niektórzy nawet nie musieli zdawać egzaminów z prawa karnego, żeby dostać to uprawnienie. Nie mieli patrona - czyli tego elementu, którzy sami zarzucali absolwentom prawa, którzy chcieli świadczyć usługi prawne poza korporacjami. Doświadczenia też żadnego bo 99% radców z prawem karnym kontatku nie ma. I jakoś się dało. I korporacje jakoś nie czują tego powiewu obłudy, kiedy same dostały od PEOwskie władzy to, czego odmawiały pozostałym.

 • J JM(2016-01-08 08:41) Odpowiedz 00

  Darmowa pomoc prawna istnieje od dawna tylko mało kto zdaje sobie sprawę, że jest to fikcja i łudzenie ludzi, że tę pomoc uzyskają a czego jestem ja przykładem : do póki sama broniłam sprawy szło powoli ale jakoś szło do przodu - gdy sędziowie na przedstawione dowody i zeznania świadków stali się bezradni "wcisnęli mi" obrońców z urzędu (2-ch),,,,1-szy od spraw renty a 2-gi od sprawy emerytury. Nie jestem w stanie opisać 14 lat walki o przyznanie mi tych świadczeń i jak zagmatwano te sprawy po to by w końcu wbrew Polskiej Konstytucji po ponad 29 latach przepracowanych odmówiono mi nawet najskromniejszego świadczenia. Od jednego z tych "obrońców" usłyszałam:" że mogę odwołać się jedynie do Pana Boga" - drugi jak szczur uciekł ze sprawy decydującej bo ważniejsze było dla niego załatwianie sobie intratnego stanowiska. Ogłaszająca się Klinika Prawa przy Uniwersytecie Warszawskim jako solidna i niosąca pomoc to też nic innego jak szkolenie studentów na prawników łamiących prawo na korzyść instytucji łamiących to prawo kosztem ludzi starych i schorowanych.

 • migacz(2016-01-02 14:39) Odpowiedz 00

  Brednie! W Jaśle program nie ruszył: https://www.powiat.jaslo.pl/bip/

 • zwolennik liberalizmu gospodarczego(2016-01-01 13:58) Odpowiedz 03

  Żeby w Polsce się cokolwiek zmieniło na lepsze, to trzeba cokolwiek ZMIENIĆ. To, że korporacje zawodowe są rozwiązaniem, które urąga wolnemu rynkowi, o którym mowa w konstytucji, to wiemy. Średniowieczne założenia (cechy) przeniesione w XX wiek nie mogą działać. Rynek zawodów prawniczych należy uwolnić. W pierwszej kolejności należy znieść wszelkie przymusy adwokackie i radcowskie. Istnienie tego rodzaju przymusów - narusza wolność wyboru Polaków. Kryterium przyjęcia pisma czy pełnomocnictwa - powinno być prawidłowe działanie i tylko tyle, a nie przymusowa przynależność do korporacji.

 • realny(2015-12-31 22:54) Odpowiedz 04

  "Prezent dla korporacji prawniczych" - debile pisiorowe

 • xxx(2016-01-01 00:35) Odpowiedz 02

  Darmowe porady prawne nas poseł z Sieradza prowadzi przez prawnika od wielu lat. Nic nowego, że PIS teraz zobaczył ten problem.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama