statystyki

Czeka nas zmiana Konstytucji RP? Posłowie PiS i Kukiz'15 złożyli projekt

18.12.2015, 16:44; Aktualizacja: 18.12.2015, 17:01
Prawo

Projekt zakłada, że liczba sędziów Trybunału Konstytucyjnego wzrasta do 18źródło: ShutterStock

Zapowiadany projekt w sprawie zmian w Konstytucji jest już w Sejmie. Do laski marszałkowskiej złożyła go grupa posłów z klubu Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


Zgodnie z projektem, kadencje obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostałyby wygaszone w 60 dniu od wejścia ustawy w życie. W ich miejsce mieliby zostać powołani nowi, już na nowych zasadach.

Projekt zakłada, że liczba sędziów Trybunału Konstytucyjnego wzrasta do 18 - podczas gdy obecnie ustawa zasadnicza przewiduje 15 sędziów. Mieliby oni być wybierani przez Sejm większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kadencja członka TK, tak jak obecnie, trwałaby 9 lat.

Inny zapis zmieniający Konstytucję dotyczyłby orzekania o zgodności z ustawa zasadniczą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Miałby o tym decydować Sąd najwyższy, a nie tak jak dotąd - sam Trybunał.

Ustawa miałaby wejść w życie w dniu jej ogłoszenia.

Do przegłosowania zmian w Konstytucji potrzebna jest większość 2/3 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku obecności wszystkich 460 posłów, projekt musiałoby więc poprzeć 307 z nich. Kluby PiS i Kukiz'15 liczą łącznie 275 posłów.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • FOL(2015-12-20 17:31) Odpowiedz 23

    Wy PiS róbcie porządek z mediami bo te czerwone gady chcą was obalić!! Oni już mówią wprost, ze czekają kiedy będą mogli to zrobić !!!! Albo macie nerwy ze stali albo macie jakieś haki na czerwonych, nie wiem??!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama