statystyki

Obywatelskie Forum Legislacji apeluje do PiS: Nie pomijajcie konsultacji publicznych w procesie legislacyjnym

autor: oprac. Natalia Ryńska18.12.2015, 13:15; Aktualizacja: 18.12.2015, 13:44
PiS, sejm, Szydło, Kempa, Kamiński, Macierewicz, Ziobro, Waszczykowski, Szałamacha, Gowin, Błaszczak, Szydło

Z załącznika dołączonego do apelu wynika, że rząd pracuje lub zakończył prace nad 24 projektami ustaw zgłoszonymi w trybie poselskimźródło: PAP

Organizacja działająca przy Fundacji im. Stefana Batorego wystosowała do rządu oraz posłów partii rządzącej oświadczenie, w którym wyraża swoje obawy na temat postępowania przedstawicieli partii rządzącej.

Reklama


Reklama


Członkowie Forum w piśmie przypominają o obietnicach, które politycy Prawa i Sprawiedliwości składali w czasie ostatnich wyborów. Jedną z nich było zobowiązanie do prowadzenia pełnego procesu legislacyjnego umożliwiającego włączenie się w ten proces wszystkich zainteresowanych.

Takie zapewnienie przedstawił między innymi Pełnomocnik Wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość p. Krzysztof Sobolewski. Odpowiadając na pytania Forum w zakresie wizji organizacji procesu legislacyjnego poinformował on, że PiS zauważa ułomność obecnego systemu i potrzebę zmiany w tym przedmiotowym zakresie. „Będziemy się starać je niwelować poprzez stanowienie prawa, które będzie transparentne, przy tworzeniu którego będą uwzględniane w miarę możliwości opinie wielu podmiotów, które będzie dostępne dla każdego zainteresowanego nim Polaka. Będzie to prawo tworzone w sposób nowoczesny, z wykorzystaniem nowych technologii, a jednocześnie bez zbędnej zwłoki” – podsumował.

Niestety obecne działania partii rządzącej nie realizują powyższych zapewnień.

Z załącznika dołączonego do apelu wynika, że sejm pracuje lub zakończył prace nad 24 projektami ustaw zgłoszonymi w trybie poselskim, co oznacza, że procesowanie tych projektów odbędzie się bez konsultacji publicznych.

Zatrważające jest to, że te dokumenty dotykają najważniejszych materii w państwie min. Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, służby cywilnej, systemu oświaty.

„Wnoszenie ważnych projektów ustaw jako projektów poselskich jest równoznaczne z rezygnacją z przeprowadzenia konsultacji publicznych. Dodatkowo, stosowanie pilnego trybu procedowania oznacza w praktyce niedopuszczenie do przedstawienia jakichkolwiek stanowisk przez zainteresowanych” – czytamy w dokumencie.

Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego zwraca uwagę na znaczenie odpowiedniego uchwalania aktów prawnych dla obywateli: „Większość ustaw, które są procedowane, po ich uchwaleniu rzutują na życie każdego z nas. Ważnym jest, by społeczeństwo wiedziało, jaką materią zajmuje się rząd i sejm oraz, by każdy zainteresowany mógł się w danym temacie wypowiedzieć, zadać pytania i otrzymać odpowiedz, a tym samym mieć poczucie, że poświęcono mu uwagę i że mógł wziąć udział w tworzeniu obowiązujących przepisów. Konsekwencją czego jest wzrost zaufania społecznego do rządzących oraz większa akceptacja obywateli względem wchodzących w życie paragrafów".

- Proces konsultacji publicznych ma ogromne znaczenie zarówno dla obywateli, jak i dla polityków, stanowiących prawo. Dzięki dialogowi ustawodawca może poznać potrzeby oraz opinie i wątpliwości interesariuszy. Oczywistym jest, że partia rządząca tworzy prawo zgodne z jej wizją państwa, ale poznając zdanie innych może tą wizję dla dobra wspólnego nieco zmodyfikować - wyjaśnia rozmówczyni.

Zdaniem Obywatelskiego Forum Legislacji prowadzenie otwartych, szerokich i przejrzystych konsultacji to „warunek tworzenia dobrego, społecznie akceptowanego prawa”.

Zdaniem przedstawicielki Fundacji im. Stefana Batorego: "Pominięcie konsultacji społecznych, pozbawia osoby zainteresowane możliwości wypowiedzenia się i przedstawienia swoich racji. Ignorowanie spostrzeżeń obywateli przez polityków nie sprzyja budowaniu zaufania do demokratycznych zasad funkcjonowania państwa".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Inspektor Pracy(2015-12-18 16:21) Odpowiedz 40

    Oni to konsultowali publicznie -już to widzielismy- dziekujemy . ....... Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby innizatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r zycia do 67r zycia.

  • namnożyło się teraz tych obrońców demokracji(2015-12-18 20:58) Odpowiedz 10

    A gdzie było to "forum obywatelskie" kiedy PeO uchwalało swoje ustawy OLEWAJĄC zdanie ludzi. MILION PODPISÓW ZA REFERENDUM W SPRAWIE 6-LATKÓW. DWA MILIONY W SPRAWIE EMERYTUR Nawet nie raczyli dyskutować w tej sprawie.

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama