statystyki

Konfiskata mienia z przestępstw bliżej poszerzenia

autor: Ewa Ivanova16.12.2015, 07:18; Aktualizacja: 16.12.2015, 10:01
opłaty pieniądze

Filozofia dyrektywy opiera się na założeniu, że skuteczne zwalczanie przestępczości zorganizowanej musi polegać na neutralizacji korzyści pochodzących z przestępstwaźródło: ShutterStock

Zdaniem części ekspertów zbyt daleko idąca zmiana prawa, na podstawie którego odbiera się majątek pochodzący z przestępstw, może być niekonstytucyjna.

Reklama


Do jesieni 2016 r. Polska musi wdrożyć dyrektywę 2014/42/UE, która poszerza możliwości konfiskaty mienia pochodzącego z przestępstw. Kładzie szczególny nacisk na kilka ważnych narzędzi do walki z przestępczością zorganizowaną, w tym np. konfiskatę rozszerzoną mienia przekazanego osobom trzecim.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prace trwają już w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zdaniem prokuratorów poszerzenie obecnych narzędzi jest potrzebne. Sceptyczni są obrońcy. Przekonują, że nasze obecne rozwiązania są już wystarczające, a ewentualne ich poszerzenie może zagrażać prawom obywatelskim.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane