statystyki

GIODO ukróci kserowanie dowodów osobistych. Trzeba zmienić przepisy

autor: Piotr Pieńkosz10.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:23
Zdaniem GIODO dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osoby

Zdaniem GIODO dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osobyźródło: ShutterStock

Jeśli sądy uznają za zgodne z prawem wykonywanie kserokopii dokumentów tożsamości, to być może należałoby zmienić przepisy – to odpowiedź Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) na praktykę stosowaną przez dużą część przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami.

Reklama


Reklama


Na etapie podpisywania dokumentów firmy skanują lub wykonują kserokopię dowodu osobistego, którą dołączają do kartoteki konsumenta. Takie rozwiązanie jest stosowane niezależnie od branży: na uczelniach, w firmach telekomunikacyjnych, u legalnych internetowych bukmacherów, a także w bankach.

– Tak, skanujemy dowód osobisty przy pierwszym kontakcie klienta z bankiem, np. gdy zakłada konto lub otwiera lokatę. Robimy to ze względów bezpieczeństwa, w celu umożliwienia przyszłej weryfikacji konsumenta. Zeskanowany plik przechowujemy wraz z innymi dokumentami klienta – potwierdza Klaudia Klimkowska, specjalistka ds. PR w Idea Banku.

Tomasz Mierzwiński, dyrektor Działu Wsparcia i Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w Alior Banku S.A., twierdzi, że skanowanie dowodów osobistych stanowi realizację wynikającego z przepisów obowiązku identyfikacji i weryfikacji tożsamości klientów.

Praktyka tolerowana przez poprzedniego GIODO – dra. Rafała Wiewiórowskiego, budzi jednak wątpliwości jego następczyni – dr Edyty Bielak-Jomaa. Przekonuje ona, że trzeba chronić dokumenty tożsamości, bo tylko w ten sposób można zabezpieczyć się przed ich nieuprawnionym wykorzystaniem, co jest szczególnie istotne w obliczu narastającego problemu kradzieży tożsamości. Pozostawianie kserokopii lub skanów dowodów w różnych firmach na pewno tej ochronie nie służy.

– Moim zdaniem dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osoby. Oczywiście bank czy operator telefoniczny ma prawo zażądać wglądu do niego, ale kompletnie nie rozumiem, czemu ma służyć jego skserowanie lub skanowanie – wyjaśnia w rozmowie z DGP dr Bielak-Jomaa.

– Moje wątpliwości wynikają z obaw o bezpieczeństwo, gdyż ksero dowodu może zostać wykorzystane przez oszustów, np. w celu zawarcia umowy kredytowej przez internet, bez wiedzy właściciela tego dokumentu – dodaje GIODO.

Dlatego też dr Bielak-Jomaa zapowiada dogłębną analizę problemu, której efektem ma być zmiana przepisów. Obecnie bowiem żadna regulacja nie odnosi się wprost do tej kwestii. Nie ma ani zakazu kserowania dowodów osobistych na potrzeby realizacji umów, ani przepisu potwierdzającego taką możliwość. Jedyne wskazówki przynosi orzecznictwo sądowe. Wynika z niego, że kopiowanie dokumentów tożsamości to jedynie czynność techniczna.

– Jest to po prostu jeden ze sposobów zbierania danych osobowych. Trzeba jednak pamiętać, że linia orzecznicza ukształtowała się kilkanaście lat temu, gdy zagrożenie kradzieżą tożsamości nie było tak duże jak obecnie – podkreśla dr Paweł Litwiński, adwokat z Kancelarii Barta Litwiński.

GIODO uważa, że należałoby rozstrzygnąć problem na poziomie legislacyjnym.

– Jeśli sądy na podstawie obecnego prawa uznają kserowanie czy skanowanie dowodu osobistego za dopuszczalne, to być może nadszedł czas, by to prawo zmienić – wskazuje dr Bielak-Jomaa. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Think (2015-12-10 12:33) Odpowiedz 511

    Prawo o kredytach jest Chore! Jakim chorym prawem można wziąść kredyt "na ksero " dowodu? Za taki ewidentny przekręt powinien odpowiadać udzielający kredytu (bo się nie upewnił).

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Vox61(2015-12-10 11:07) Odpowiedz 361

    To jakaś paranoja . W Orange każdy kontakt z konsultantem tej firmy zaczyna się od skserowania dowodu ( gdzieś na zapleczu ) mimo, że ( niestety ) jestem klientem tej firmy od kilkunastu lat .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Tessa(2015-12-10 12:10) Odpowiedz 321

    Pracownicy Play, robią to samo. Kserują pomimo braku moje zgody. A na moje protesty, Pracownik Play w TESCO Częstochowa, ul. Drogowców, kiedy połączył mnie z konsultantem , to ten baran powiedział, że jak nie skseruje dowodu, to mogę zrezygnować z ich usług. I tak zrobiłam !!

  • A(2015-12-10 11:40) Odpowiedz 292

    Kserowanie oraz skanowanie dowodów jest najgłupszą rzeczą jaka może być. Poza Polską z tym się nie spotkałam w żadnym kraju, dlatego za każdym razem dziwi mnie, a zarazem mierzi ten idiotyczny proceder. Nigdy nie wiesz kto kseruje i w jakim celu może wykorzystać i jak to się ma do ustawy o jakoby ochronie danych osobowych. Z jednej strony ustawa zaczerpnięta z praktyki krajów rozwiniętych, zaś z drugiej typowy polski zaścianek - kserowanie dowodów.

  • Inspektor Inspektorów.(2015-12-10 11:20) Odpowiedz 224

    ana dowodzie jest POdpis który po zeskanowaniu mozna łatwo POdrobić.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • vbvbbv(2015-12-10 12:29) Odpowiedz 191

    Dowód powinien zawierać chip. To oczywiste. Chip powinien zawierać dwa podpisy elektroniczne. Nasz autoryzacyjny (że akceptujemy nim coś) oraz podpis danych (do udzielenia danych). Wtedy taki "świadczeniodawca" czy inny operator mógłby odczytać sobie nasz podpis "danych" plus podstawowe dane identyfikacyjne które może gromadzić. W razie czego po tym mógłby nas zidentyfikować, że to my. Jednak te dane nie zawierały by klucza autoryzacyjnego więc nie można by ich użyć do czegokolwiek potwierdzenia - wartość taka sama jakby ktoś sobie spisał dane z dowodu bez serii i numeru i policzył z nich sumę kontrolną czy aby nie zawierają błędu. Natomiast autoryzacyjny wymagałby podania pinu, co więcej, podpis takim kluczem zawierałby też datę więc nie byłoby możliwości, że ktoś użyje jednego podpisu do czegoś innego. Można to porównać do obecnych podpisów elektronicznych, o ile pamiętam chyba zwie się to PGP asymetryczny czy jakoś tak. W ten sposób problem skanowania dowodów i ewentualnego ich użycia bez zgody przeszedłby do historii. A sam dowód jako fizyczny nośnik tych danych powinien mieć nadrukowane tylko imię, nazwisko, pesel i zdjęcie. Nawet żadnego wzoru podpisu nie powinien zawierać.

  • Irena anna(2015-12-10 14:22) Odpowiedz 180

    Dowody osobiste kserują banki,firmy telekomunikacyjne itd. Dziwnym jest zatem fakt, że nie robi tego ZUS przyznając renty i emerytury. Moim zdaniem jak najszybciej należy wprowadzić zakaz kserowania dokumentów.

  • jest na to sposób.....(2015-12-10 11:39) Odpowiedz 174

    ja po takim Skserowaniu dowodu......natychmiast go wymieniam. Ustrzegam sie wówczas użycia moich danych

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • oszustom podane na tacy...(2015-12-10 23:33) Odpowiedz 150

    Pani Bielak-Jomaa ma całkowitą rację! Dowód osobisty jest DO WGLĄDU w celu potwierdzenia tożsamosci i nikt nie powinien mieć prawa skanowania tego dokumentu!!!! Niech sobie jedna panienka z drugą spisze dane z Dowodu, podpisze się pod tym i po sprawie. Jakim prawem ten tak bardzo ważny i tak bardzo osobisty dokument jest kopiowany??? Przez taki sposób daje sie oszustom dane jak na tacy! Kto za to odpowie w przypadku zaistnienia oszustwa?!!!!! Znów konsekwencje mają spłynać na właściciela dokumentu, jakim jest Dowód Osobisty????? Niesamowite.......

  • StAAbrA(2015-12-10 13:58) Odpowiedz 101

    Po kilkudziesięciu latach okradania obywateli z danych osobowych i frymarczenia tymi danymi - łącznie z ich wykorzystaniem do tworzenia list proskrypcyjnych przez wrogą agenturę - element , ksywka GIODO jakby się wybudził (chce podwyżkę?) . A przy okazji : bankierskie mendy wzięły się za PObieranie tzw. wzorców biometrycznych (FV - badanie czytnikiem przepływu krwi w palcu dłoni) , w celu "weryfikacji klienta" - o czym koryto gioda informuję , bo znów się ocknie za sto lat .

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Lex(2015-12-11 11:22) Odpowiedz 90

    Ustawa o kredycie jest chora - jak mozna wziasc zobowiazanie na podstawie ksero dowodu osobistego? To jest jakies chore.

  • Irena anna(2015-12-10 14:26) Odpowiedz 90

    Pisząc o zakazie kserowania dokumentów miałam na myśli kserowanie dowodów osobistych.

  • x(2015-12-10 15:12) Odpowiedz 70

    Może by się zainteresowali dlaczego jest zgodne z prawem wytwarzanie w Polsce dowodów kolekcjonerskich?

  • aabc(2015-12-11 08:37) Odpowiedz 60

    W UK nie ma dowodów osobistych i jakoś ich też nie kserują, jakby. I sobie radzą bez kserowania tego czego nie ma. A w Polsce? To zielona wyspa. Klient "nasz pan" do skubania i ogłupiania. Nie daję dowodu tylko paszport, a tam brak niektórych danych i spoko.

  • Cyklon(2015-12-11 09:33) Odpowiedz 62

    Na niewiele to się zda w sytuacji gdy najwięksi złodzieje mafia Żydowska polsko rusko AMERYKAŃSKA ma stały dostęp do naszych danych poprzez swych ludzi od lat ulokowanych w "polskich" urzędach ewidencji ludności. Ostatnio tam byłem - te same zdradzieckie ryje od 40 lat lub ich dzieci i uczniowie.

  • draństwo(2016-01-21 14:44) Odpowiedz 50

    A skąd my mamy wiedzieć że pracownik banku który kseruje nasz dowód nie wykorzysta tego ksero do np. wzięcia kredytu ? albo jakiegoś innego kantu ? Przecież nie wszyscy pracownicy banków sa uczciwi.Dlaczego nas się traktuje nie jak odpowiedzialnych klientów ale jak oszustów, którym nigdy i nigdzie się nie wierzy - przecież wystarczy spisać nr dowodu - i kiedyś to wystarczyło , a teraz wszystko się kseruje - bo sa kserokopiarki ?

  • Dora(2016-03-22 17:53) Odpowiedz 30

    Przy podpisywaniu umowy na telefon komórkowy Pan w punkcie obsługi zażądał zgody na przetwarzanie moich danych - na co się zgodziłam. Potem stwierdził, że musi skopiować mój dowód osobisty - stwierdziłam, że na to nie wyrażałam zgody. Dostarczyłam im jedynie ksero dowodu z zamalowanymi niektórymi danymi (których nie mają prawa gromadzić zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne) i napisem na wykonanej kserokopii, że wykonano ją i przekazano w dniu xxxx firmie xxx. Stwierdzili, że takiej kopii nie przyjmą, a ja stwierdziłam, że innej im nie dostarczę i na pewno nie udostępnię im dowodu do kserowania. Umowa była podpisana już i zarejestrowana, więc nie mogli straszyć mnie niepodpisaniem ze mną umowy (co często słyszę). Długo wydzwaniali za mną, aż w końcu pan wygadał się przez telefon, że przeze mnie nie dostanie premii od tej umowy, bo nie ma kserokopii dowodu osobistego. TAKA JEST PRAWDA O KONIECZNOŚCI KSEROWANIA DOWODÓW OSOBISTYCH. Zwykła sprzedaż danych osobowych - za premię pracownik firmy telekomunikacyjnej przymusza swoich klientów do zgody na skserowanie dowodu osobistego (pełnej kserokopii bez jakichkolwiek zamazań danych, bez żadnych napisów kiedy i komu przekazano kserokopię - dlaczego??? - można się domyślać).

  • Maurycy(2016-04-27 17:04) Odpowiedz 20

    "Praktyka tolerowana przez poprzedniego GIODO – dra. Rafała Wiewiórowskiego, budzi jednak wątpliwości jego następczyni" po "dra" nie stawiamy kropki..