statystyki

Nagrywanie rozpraw karnych od 1 stycznia 2016

autor: Maciej Suchorabski10.12.2015, 07:00
pozew dokument prawo

Od 2010 nagrywane są rozprawy cywilne.źródło: ShutterStock

Zgodnie z reformą postępowania karnego, rozprawy będą nagrywane, jeśli sala sądowa wyposażona zostanie w odpowiedni sprzęt. Nie oznacza to jednak likwidacji tradycyjnego protokołowania.

Reklama


Reklama


Jak ocenia resort sprawiedliwości, cyfrowa rejestracja rozpraw sądowych zwiększyć ma dokładność sporządzanych protokołów oraz przyspieszyć prowadzenie postępowanie. Nagrania będą stanowić formalne uzupełnienie pisemnej formy protokołu (załącznik do protokołu pisemnego).

Wprowadzona forma rejestracji posiedzeń to jedynie zabieg przejściowy. Docelowo, jak zapowiada ministerstwo, cyfrowe nagrania stanowić mają protokół elektroniczny. Na wprowadzenia takich rozwiązań będziemy musieli jednak jeszcze poczekać, gdyż ani prokuratura ani policja nie jeszcze przygotowane na wdrożenie niniejszego pomysłu.

Rozprawa nie zawsze nagrana

Wchodzące w życie nowe przepisy postępowania przewidują możliwość rezygnacji z nagrywania rozpraw karnych w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy będzie to nie możliwe ze względów technicznych np. z powodu awarii, lub braku odpowiednich urządzeń technicznych w danej jednostce. Co więcej, nagrywanie rozprawy nie będzie obowiązkowe w sytuacji, gdy jawność rozprawy zostanie wyłączona ze względu na obawę ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne” i nie będzie możliwości zapewnienia ochrony nagrania przed nieuprawnionym ujawnieniem.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, strony, ich obrońcy, pełnomocnicy, a także przedstawiciele ustawowi będą mieli prawo do otrzymania odpłatnie jednej kopii nagrania, chyba że nagranie utrwala przebieg rozprawy odbywającej się z wyłączeniem jawności lub prezes sądu odmówił zgody na sporządzenie kopii dla wymienionych wyżej podmiotów. Co szczególnie istotne, taka odmowa nie może nastąpić z dowolnego powodu. Jej przyczyna musi być ważna, uzasadniona ochroną interesu prywatnego osób biorących udział w rozprawie.

Obecnie nie jest jeszcze znana cena, którą trzeba będzie zapłacić za otrzymanie kopii nagrania. Określona ma zostać ona w rozporządzeniu, lecz zgodnie z ustawą, wysokość opłaty nie może przekraczać rzeczywistego koszty sporządzenia i przekazania kopii.

Od 2010 nagrywane są rozprawy cywilne. Utrwalony dźwięk albo obrazu i dźwięk stanowią tzw. protokół elektroniczny. Dodatkowo z nagrywanych rozpraw sporządzany jest protokół skrócony w formie pisemnej. Od 2014 protokół elektroniczny funkcjonuje również w procedurze wykroczeniowej. Zamiany dotyczące nagrywania rozpraw karnych wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Stojek(2015-12-10 11:38) Odpowiedz 916

  skończy się z chamstwem i wszechwładzą sędziów - zwłaszcza tych w rejonach, którzy czuli się bezkarni,

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kz(2015-12-10 11:07) Odpowiedz 814

  Wreszcie. Małymi kroczkami może zostanie uporządkowany ten organ wladzy

 • sasanka(2015-12-11 00:12) Odpowiedz 43

  A ja otrzymałam pismo z sądu, stanowiące odpowiedź na moją skargę, podpisane przez ważnego sędziego, w którym jest napisane, że: "ewentualne fałszowanie nagrania (e-protokołu z rozprawy cywilnej - przyp. mój) zasadniczo nie ma znaczenia ... " Szok!

 • ELA Z KRAKOWSKIEGO(2015-12-10 12:29) Odpowiedz 22

  NIE MOŻEMY WINY CAŁKOWITEJ PRZYPISYWAĆ SĘDZIOM .KTO NAJWIĘCEJ MIESZA ? I MA NA SPRAWY WPŁYW ? ADWOKACI I BOGATE KORPORACJE A JAKIE ? WIEMY JAK CHCEMY WIEDZIEĆ .CZY PAMIĘTAMY OBLANIE TWARZY KWASEM W OPOLU . WSZYSCY JESTEŚMY WINNI .TO NIE DONOSICIELSTWO ALE ZŁE ZACHOWANIE ZGŁASZAĆ POWINNO SIE TAK JAK JEST NA ZACHODZIE .A U NAS ?

 • ELA Z KRAKOWSKIEGO(2015-12-10 12:20) Odpowiedz 14

  IZBA LEKARSKA TO ZROBIŁA ALE SZYBKO SIĘ WYCOFAŁA .BARDZO DOBRZE I SŁUSZNIE TO MALUTKI KROK DO POSZANOWANIA PRAWA W POLSCE

 • myslcie(2016-03-27 01:35) Odpowiedz 00

  Zacznie się rozpowszechnianie wizerunku i innych danych biometrycznych przy okazji wyciągania nagrania. Czy na pewno wszyscy tego chcecie? Jeżeli tak to podajcie swoje imię, nazwisko i adres, a na każdego znajdzie się paragraf. Poza tym przy dzisiejszym poziomie bezpieczeństwa, gdy z banków wyciekają dane - same te nagrania wyciekną z sądów. Hip hip hura!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama