statystyki

RPO: Kwestionujemy tryb uchwalenia nowelizacji ustawy o TK

09.12.2015, 10:40; Aktualizacja: 09.12.2015, 10:52
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny, PAP/Paweł Supernakźródło: PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje tryb uchwalenia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Właśnie przed Trybunałem trwa rozprawa dotycząca nowelizacji autorstwa PiS.

Reklama


Reklama


Zastępca RPO Stanisław Trociuk argumentował, że dokument został uchwalony niezgodnie z przepisami Regulaminu Sejmu. Wskazywał na przykład, że pierwsze czytanie nowelizacji mającej charakter ustrojowy powinno odbyć się na posiedzeniu plenarnym a nie w ramach sejmowej komisji. Stanisław Trociuk przekonywał, że ideą posłów Prawa i Sprawiedliwości było pozbawienie stanowisk pięciu sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji:

"Naruszenie artykułu 34. ustęp 2, punkt 2 Regulaminu, który mówi o tym, że uzasadnienie projektu ustawy powinno przedstawiać rzeczywisty stan w dziedzinie, która podlega regulacji. Otóż wnioskodawcy w uzasadnieniu projektu w ogóle nie wskazali, że istota przyjmowanego rozwiązania zmierza do tego, żeby pozbawić stanowisk sędziego Trybunału Konstytucyjnego sędziów, którzy zostali wybrani 8 października" - wyjaśniał Stanisław Trociuk.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich argumentował też, że w świetle obecnego sporu wokół Trybunału, zapisane w projekcie nowelizacji pozytywne skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne to - jak się wyraził - "rodzaj czarnego humoru". Stanisław Trociuk mówił, że obecnie dochodzi do delegitymizacji Trybunału Konstytucyjnego. Zastępca RPO wskazywał też, że w projekcie nowelizacji - jego zdaniem - błędnie wskazano, że nie pozostaje ona w związku z prawem europejskim. Jak wyjaśniał Stanisław Trociuk, Trybunał zalicza się również do sądownictwa europejskiego.

Argumentował również, że nie doszło do konsultacji projektu z Krajową Radą Sądownictwa i Sądem Najwyższym. Stanisław Trociuk stwierdził, że jeden z przepisów nowelizacji prowadził faktycznie do tego, by liczba sędziów Trybunału była niezgodna z 15-osobowym składem zapisanym w Konstytucji.
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił swoje zastrzeżenia również do przepisu nowelizacji mówiącego o skróceniu kadencji Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Inspektor Pracy(2015-12-09 11:40) Odpowiedz 12

    Nierobie RPO -weź się do uczciwej pracy : 1.a dlaczego kazdy nie może wykupić ubezpieczenia zdrowotnego KRUSU - jak to jest ,że banda bogatych PSLowskich dzialaczy z calymi tabunami dziecek leczy się na koszt pozostalych obywateli gdy reszta ludzi musi placić taka cięzka kase za to że zyja w ZUSie . A RPO na to patrzy i udaje że deszcz pada. 2.Krzywonos i jej POplecznicy. Kochani jak bardzo trzeba byc POdłym aby samemu iść za taką kase na emeryture w wieku 56 lat i optować za tym aby ludzie którzy pracowali od 15 roku zycia na emeryture szli w wieku 67 lata.!! 3..Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

  • Inspektor Pracy(2015-12-09 11:45) Odpowiedz 11

    .......Nierobie RPO -weź się do uczciwej pracy : 1.a dlaczego kazdy nie może wykupić ubezpieczenia zdrowotnego KRUSU - jak to jest ,że banda bogatych PSLowskich dzialaczy z calymi tabunami dziecek leczy się na koszt pozostalych obywateli gdy reszta ludzi musi placić taka cięzka kase za to że zyja w ZUSie . A RPO na to patrzy i udaje że deszcz pada. 2.Krzywonos i jej POplecznicy. Kochani jak bardzo trzeba byc POdłym aby samemu iść za taką kase na emeryture w wieku 56 lat i optować za tym aby ludzie którzy pracowali od 15 roku zycia na emeryture szli w wieku 67 lata.!! 3..Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama