statystyki

RPO: Potrzeba więcej czasu na wniesienie apelacji

autor: AK08.12.2015, 07:45; Aktualizacja: 21.01.2016, 11:32
Adam Bodnar RPO

W ocenie doktora Adama Bodnara opisywany artykuł powinien zawierać zapis – tak, jak jest to w przypadku sporządzania uzasadnień wyroków przez sąd – umożliwiający przedłużenie terminu na złożenie apelacjiźródło: newspix.pl

Rozwiązanie przewidujące zaledwie 14 dni na zapoznanie się z uzasadnieniem wyroku i sporządzenie apelacji, może budzić wątpliwości z punktu widzenia przestrzegania konstytucyjnego prawa do obrony – twierdzi rzecznik praw obywatelskich i prosi resort sprawiedliwości o zajęcie stanowiska.

Reklama


Reklama


Chodzi o przepisy procedury karnej, a dokładnie o art. 445 par. 1 k.p.k. Zgodnie z nim termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem.

W ocenie doktora Adama Bodnara opisywany artykuł powinien zawierać zapis – tak, jak jest to w przypadku sporządzania uzasadnień wyroków przez sąd – umożliwiający przedłużenie terminu na złożenie apelacji. „W niektórych przypadkach (...) uzasadnienie wyroku może być bardzo obszerne. W tym kontekście nierzadko jednak nie zwraca się właściwej uwagi na problem w postaci niedostatecznie długiego czasu przysługującego obronie na sporządzenie apelacji” – czytamy w wystąpieniu RPO.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2015-12-08 09:06) Odpowiedz 107

  Urząd rzecznika to udawanie ,jest tyle spraw do załatwienie a On chroni POlitycznych oszustów. Tuski narzygali a Jego urzędnicy twierdzą ,że to tylko deszcz pada.Wszędzie capi złodziejstwem PO. Nie mam wątpliwości, że cała ta Instytucja Rzecznika to fasada i zadyma dla złodziei POlitycznych i że On prawie nic nie robi! – maskuje tylko Konstytucyjne oszustwa. Wg mnie ten cały Urząd RPO to sprzedajna dupa. RPO to nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO. ! ....................Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

 • enzo(2015-12-08 10:29) Odpowiedz 30

  "niedostatecznie długiego czasu przysługującego obronie na sporządzenie apelacji" - i to się nazywa równość broni ? Tylko papuga ma taki problem ?

 • Inspektor Pracy(2015-12-08 11:24) Odpowiedz 31

  Panie niedoRzeczniku a zna Pan art 151-5 KP-- "darmowe dyzury domowe" (POwszechnie już stosowane)jak POwszechne legalnie wprowadzone niewolnictwo. Panie niedoRzeczniku - prawo delegowania ludzi na 3 miesiące bez osobnej umowy czyli jak zniszczyć pracowników i Ich rodziny gdy sie chce Ich pozbyć z firmy Panie niedoRzeczniku -niezliczanie nadgodzin do stażu pracy. Panie niedoRzeczniku-wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia Panie niedoRzeczniku- zamknięty aktualny katalog czynności w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -bez kontroli Sądów. Panie niedoRzeczniku- wprowadzenie zmian Ustawy o emeryturach POdmostowych- wstecznie dla osób ktore już mialy 15 lat pracy wg starej Ustawy w tych warunkach Panie niedoRzeczniku.-to tylko wierzchołek góry lodowej--czy Ty wiesz ile jest spraw których nie chcesz widzieć.

 • krol(2015-12-08 09:42) Odpowiedz 13

  Ile jeszcze czasu będziemy toto oglądać i czytać jego złota myśli ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama