statystyki

Straż miejska bez fotoradarów i wyższe mandaty. Jakie zmiany od 2016

11.12.2015, 08:00
radar

Zmiany w prawie o ruchu drogowym od 2016 rokuźródło: ShutterStock

Od stycznia 2016 roku straż miejska nie będzie wystawiała mandatów za przekroczenie prędkości. Jednocześnie wzrośnie wysokość mandatów karnych i łatwiej można będzie stracić prawo jazdy.

Reklama


Reklama


Nowelizacja ustaw stanowiących o przepisach ruchu drogowego ograniczy kompetencje straży miejskiej i zwiększy ostrożność kierowców. 

Straż miejska bez fotoradarów

Znowelizowana Ustawa prawo o ruchu drogowym uchyla przepis o używaniu urządzeń rejestrujących przez straż gminną (miejską). Dotyczy to zarówno urządzeń przenośnych, jak i  tych zainstalowanych w pojeździe straży gminnej. Od stycznia rola tych służb ograniczy się do kontroli ruchu drogowego wobec kierującego niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach i wobec kierowcy, który naruszy przepis o zatrzymaniu lub postoju pojazdów. W ramach kontroli straż miejska może także zatrzymać kierującego pojazdem i wylegitymować go.

O kompetencjach tych służb stanowi także ustawa o strażach gminnych. W wyniku jej nowelizacji także uchylono przepis w związku ze stosowaniem przez straż „urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego”.

Sejm rozpoczął obrady w tej sprawie już w 2014r. Wpływ na ostateczną decyzję ws. ograniczenia kompetencji straży miejskiej miał raport Najwyższej Izby Kontroli.
„NIK uważa, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych jest podyktowane raczej w wielu wypadkach chęcią podreperowania gminnego budżetu”- czytamy w raporcie.

Od 2016 r. kontrolą prędkości zajmie się Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja. Jednocześnie zwiększy się liczba fotoradarów oraz instalacji rejestrujących przejazd pojazdu na czerwonym świetle przy skrzyżowaniach.

Surowsze kary dla kierowców

Prawo ruchu drogowego reguluje także zasady wystawiania mandatów i punktów karnych. W 2016 roku zmienia się kodeks karny, kodeks wykroczeń i ustawa o kierujących pojazdami. Wraz z nimi zmienia się taryfikator mandatów i liczba punktów karnych odpowiadająca konkretnym wykroczeniom.

Przepisy ruchu drogowego od 4 stycznia będą bardziej rygorystyczne.

Kierowcy przyłapani na prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających stracą prawo jazdy co najmniej na 3 lata. Jeśli kierowca zbiegł z miejsca wypadku, grozi mu taka sama kara. Jeśli zaś kierowca popełni przestępstwo, którego następstwem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, a dodatkowo towarzyszyć mu będą wymienione okoliczności, sąd dożywotnio odbierze mu prawo prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Gdy kierowca nie dostosuje się do tymczasowego lub stałego zakazu prowadzenia pojazdów, grozi mu nie mniej niż dwa lata pozbawiania wolności.

Zmieni się także finansowy wymiar kar za wykroczenia. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h będzie kosztowało kierowców nawet 500 zł. Wyprzedzanie na skrzyżowaniach, zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi czy na przejazdach kolejowych to koszt 300 zł. Tyle samo wyniesie mandat za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, choć dotąd był to koszt trzy razy mniejszy.

Po wprowadzeniu nowych przepisów nie tylko łatwiej będzie można uszczuplić portfel, ale także szybciej stracić prawo jazdy. A to wszystko za sprawą punktów karnych.

Z możliwych 24 punktów karnych, spowodowanie stłuczki na parkingu będzie kosztowało kierowcę 6 punktów, parkowanie na „kopercie” -7, jazda wzdłuż przejścia dla pieszych- 5 a nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania- 6. W przypadku przekroczenia 24 punktów, kierowca nie będzie mógł zredukować liczby punktów karnych. Będzie on musiał odbyć kurs, po którym przez 5 lat będzie pod specjalnym nadzorem. Jeśli w tym czasie ponownie przekroczy 24 punkty, automatycznie straci prawo jazdy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • xxxxxxx(2015-12-11 11:51) Odpowiedz 2310

    Za chwile zostanu tu tylko emeryci jezdzacy autobusami. Za wszystko wiezienie i kary.

  • Obserwator(2015-12-11 13:38) Odpowiedz 210

    300 za brak zapiętych pasów?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • I(2015-12-11 12:44) Odpowiedz 1615

    POCO STRAZ MIEJSKA ,JEST TYLU POLICJANTÓW ZE SOBIE DOSKONALE PORADZ,,,A ,ZA DUZE KOSZTY TRZYMAC TAKICH PROSTAKÓW ,KTO TO WYMYSLIL NA TAKIE WYDATKI ,NIECH SIE PRZESZKOLI ,TAK JAK POLICJA I ZOSTANIE POLICJANTEM ,STRAZ MIEJSKA DO ZLIKWIDOWANIA ,NIGDZIE W ZADNYM KRAJU BY NIE POZWOLILI NA TAK DODATKOWY KOSZT TAKICH DURNIOW ZATRUDNIAC

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • I(2015-12-12 17:07) Odpowiedz 55

    jest prawica ,a straz zalicza sie do obok lewicy lub gorzej więc PANE PREZYDENCIE CCHBA KONIEC Z TYMI NIEUKAMI NIEDOSC ZE NIE MAJĄ WYKSZTAŁCENIA ,TO BRAK IM DO POLICIJ ROZUMU DANEGO OD BOGA

  • Zeta(2015-12-15 12:41) Odpowiedz 50

    A co to Piękne Państwo = POLSKA zrobiła dla kierowców ? Tylko płać i płać - czy to tak już ma być ? Wszystko idzie w górę - tylko zarobki nam maleją. Czyżby czas opuścić ten kraj ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • aaaa(2015-12-17 12:34) Odpowiedz 40

    To ciekawe co teraz będzie łowił Emil łowca fotoradarów....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • obłudna władza(2015-12-19 09:55) Odpowiedz 30

    PełOwcy nie podnieśli Polakom wynagordzień, ale w podnoszeniu wysokości mandatów to sobie nie żałowali. Jak widzę te PełOskie gęby to od razu przełączam stronę internetową, bo nie mogę na nich patrzeć. 300 zł za niezapięcie pasów - myślał by kto, że się o nas troszczą.

  • jola(2015-12-11 19:58) Odpowiedz 29

    Jezus wyglądał jak uchodźca

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • sa(2015-12-14 10:14) Odpowiedz 21

    w NIemczech mandaty są trzy razy niższe

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Strażnik(2016-01-17 13:30) Odpowiedz 20

    Dzień dobry Państwu zdania jak zwykle są podzielone tylko zastanawia mnie jedno wszyscy mają jakieś zdanie na nasz temat czy to Państwa nie zastanawia? Bo to oznacza że dzielicie się na tych którzy po nas dzwonili i na tych do których przyjechaliśmy w związku z telefonem. Drodzy Państwo to nie nasza wina że tak często przekraczacie prędkość, nie sprzątacie po swoich psach, pijecie piwo wszędzie gdzie chcecie, handlujecie w miejscach do tego nie przeznaczonych itp bez opłaconego podatku a kilka metrów dalej ktoś sprzedaje prawie ten sam produkt tylko legalnie czyli zatrudnia pracownika płaci za niego ubezpieczenie ma kasę fiskalną to musi płacić podatek a co za tym idzie jego produkt musi być droższy reszty proszę się domyślić samemu. Takie są zasady funkcjonowania Państwa jak chcecie mieć anarchię to Kongo wita. A teraz coś do tych z Państwa którzy nie mają jeszcze zdania lub wolą nie zabierać zdania na poruszony temat Obudźcie się!!! dajecie się wciągnąć w rozgrywkę tych co nie lubią i nie będą stosować się do przepisów a to znaczy że będą pić pod waszym oknem sikać pod nim itp. co zresztą napisał już tu ktoś wcześniej. Co do zwiększenia uprawnień powiem Państwu jak to wygląda z naszej strony bardzo często mamy wspólne patrole z policją czyli jeździmy tam gdzie oni wchodzimy do domów na libacje alkoholowe już nawet nie zliczę interwencji gdzie jechaliśmy do ojca który ganiał z siekierą żonę albo dziecko policjant zatrzymuje pojazd do kontroli i ma tylko nas przy sobie nawet nie pamiętam ile razy jeździłem na asystę dla pogotowia bo policja nie miała wolnego patrolu a w domu świr z nożem i wierzcie mi gaz nie pomaga a teraz wyobraźcie sobie że policjant oberwał a ja jestem sam z pałką a w zatrzymanym samochodzie w bagażniku jest porwane wasze dziecko. Zadajcie sobie pytanie czy aż tak nas nienawidzicie czy może jednak bardziej kochacie swoje dziecko i chcecie żeby całe i zdrowe wróciło do domu. Dziękuję pozdrawiam wszystkich nie macie pojęcia o charakterystyce naszej pracy kurczowo czepiliście się medialnej propagandy w bardzo okrojonym zakresie która ma jakiś chory cel aby napiętnować moją formację. Zastanawiacie się czemu nas aż tak nas nienawidzicie. Bo zdecydowana większość z was łamie przepisy i macie gdzieś czyjąś tragedię a słowo Przepraszam Nie Chciałem nic nie zmienia.

  • mona(2015-12-30 06:42) Odpowiedz 10

    i bardzo dobrze, teraz byle łajza za kierownicą może się zastanowi, a jak nie to do pierdla