ppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
statystyki

Duda nie poniesie konsekwencji za TK - twierdzą prawnicy

autor: Grzegorz Osiecki07.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2015, 11:17
Andrzej Duda w Sejmie

Andrzej Duda powinien zdaniem TK przyjąć ślubowania od poprzednio wybranych sędziów, ale czy to zrobi nie wiadomoźródło: Agencja Gazeta

Nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów, prezydent Duda może narazić się na zarzut złamania prawa. Jednak faktycznych konsekwencji tego faktu nie poniesie – wynika z opinii znanych prawników.

Reklama


Reklama


W tym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie nowelizacji ustawy o TK, którą uchwalił Sejm nowej kadencji. Zaś w Dzienniku Ustaw ukaże się orzeczenie trybunału z zeszłego tygodnia dotyczące nowelizacji dokonanej przez poprzedni parlament i wówczas ma się do niego odnieść prezydent Andrzej Duda. – W momencie gdy orzeczenie ukaże się drukiem i nabierze mocy prawnej, pan prezydent wraz z grupą prawników z kancelarii przyjrzy się i podejmie decyzję w sprawie trzech sędziów, którzy zostali wybrani w poprzedniej kadencji – zapewnia Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta.

Na razie w sprawie wyboru sędziów mamy pat. – To bardzo zagmatwana sytuacja, nie wiadomo, jak się potoczy – uważa konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Z kolei dr Ryszard Piotrowski mówi, że mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim zakresie oceny prawne przełożą się na praktykę – podkreśla.

Największe rozbieżności dotyczą tego, kto jest sędzią TK. – Nie wiemy, bo czterech zaprzysiężonych sędziów zapewne zostało wybranych z wadą prawną, ale to będzie rozstrzygnięte ostatecznie 9 grudnia. Trzech zostało wybranych zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, ale prezydent nie odebrał od nich ślubowania – podkreśla Marek Chmaj. W efekcie mamy obecnie 10 wybranych sędziów, pięciu przez poprzedni i pięciu przez obecny Sejm.

– Jeśli chodzi o sędziów wybranych ostatnio, to zostali powołani w momencie, gdy te stanowiska były obsadzone, choć – jak się okazało po orzeczeniu TK – dwa z nich wadliwie – podkreśla konsekwencje ostatniego orzeczenia dr Piotrowski. Wniosek: mamy trzech wybranych sędziów przez poprzedni Sejm i dwa wakaty, które powinny zostać uzupełnione przez obecny Sejm.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • 25 pazdziernika wyborcy powiedziel WAM dosc !(2015-12-07 14:01) Odpowiedz 5956

    Prezydent postapil wedlug prawa. Prezydenta Andrzeja Dude nie pozwolimy zaszczekac i zamordowac jak to zrobiliscie z Prezydentem Lechem Kaczynskim ! Bandyci i zlodzieje z MAFII, Kongresu Liberalno Demokraycznego, UD, UW, PO, przepoczwarczone w Petru .nowoczesna. Hanba dla was na pokolenia .

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • natan(2015-12-07 12:44) Odpowiedz 5045

    Po prostu to PO jako pierwsze złamało konstytucję razem z Rzeplinskim i te ustawę należy napisać na nowo !!! Ustawa nie może być trochę zgodna z konstytucją a trochę nie , inaczej albo złamano prawo w całości albo tylko trochę jak chce TK i PO !!! Złodziej albo jest złodziejem według prawa albo nie a nie tylko trochę jest złodziejem a trochę nie !!! Zrozumcie to prof. prawa i inni myśliciele z TK !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Brian(2015-12-07 12:31) Odpowiedz 4954

    Teraz, póki PISiory mają większość w parlamencie to nie postawią marionetki przed TS. Później, o ile wyrwiemy te pisowskie chwasty i zbudujemy nowy parlament, może ten się im weźmie za dupy. Ale mam obawy, że kaczory się zakorzenią tak głęboko, że będziemy mieli z nimi poważny problem.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • PIPI(2015-12-07 09:19) Odpowiedz 3754

    DUDA NADAL BEDZIE GRAŁ NA DUDACH,, OBRZYDLIWE

  • Bolo(2015-12-07 14:44) Odpowiedz 3624

    GazetaPrawna usuwa komentarze ktore nie opluwaja rzadu I Prezydenta. Dno.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • No i co szmaciarze?(2015-12-07 14:10) Odpowiedz 3431

    A szmaciarstwo dziennikarskie z niemieckich brukowców juz prezydenta skazali na wiezienie za łamanie komunistycznej konstytucji z okragłego stołu?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ewa(2015-12-07 15:10) Odpowiedz 3231

    Prezedent nie złamał prawa w zadnym calu.To bezprawie rzeplńskiego i jego 2 kolesi doprowadziło do tej sytuacji.Zafałszowac chcieli,jak w 2005 r ale nie wyszło,Dzisiejszy tk to parodia prawa i kompromitacja urzędu.Rzepliński pisze sobie ustawę i jeszcze złamie przy tym prawo,TK orzeka i każdorazowo przekracza swoje kompetencje,przyklepywał wszystko czego wymagali kolesie z peło itd.Gdyby ci sedziowie mieli odrobiną godności,nie wspomne o honorze-podaliby się natychmiast do dymisji,a tak czekają na sprawiedliwość Narodu

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Bobby(2015-12-07 13:56) Odpowiedz 3018

    W momencie gdy orzeczenie ukaże się drukiem i nabierze mocy prawnej, pan prezydent wraz z grupą prawników z kancelarii przyjrzy się i podejmie decyzję w sprawie trzech sędziów, którzy zostali wybrani w poprzedniej kadencji – zapewnia Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta. Tu juz jest BZDURA- on nie może podejmowac zadnej decyzji... jest tylko notariuszem

  • Emeryt(2015-12-07 15:28) Odpowiedz 2420

    Uchwalając Konstytucję nikt nie przypuszczał, że w RP może być wybrany prezydent, który za nic ma obowiązujące prawo i metodami Hitlera i Stalina będzie stawiał strony przed faktami dokonanymi. Dlatego w następnych wyborach trzeba - w imię obrony demokracji - postawić przestępców przed TS i sądami powszechnymi i wysłać na śmietnik historii. Duda już znalazł się w tym gronie prawników, któremu żaden szanujjcy się prawnik nie poda ręki.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • polkawirlandii(2015-12-07 15:37) Odpowiedz 2426

    zlych ludzi poznaje sie po ich gębach... tak too do was parszywe mordy z PO ! oj biada wam za sprzedaz polski w zamian za cieple posadki..a pan rzeplinski to samo dno to widac po jego parszywej "twarzy:"!

  • smok(2015-12-07 17:37) Odpowiedz 2321

    Nie ma gorszego ścierwa na ziemi, niż tępy leming z PO i PSL.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Valdemort(2015-12-07 17:24) Odpowiedz 1614

    za to wyborcy ukręcą mu wora, kretaczowi pseudoprawnikowi

  • marek(2015-12-07 12:20) Odpowiedz 1518

    pipi -ty jesteś OBRZYDLIWA LU OBRZYDLIWY- IGNORANTIA JURYS NOCET- NIE PCHAJ SIĘ NAA AFISZ JAK NIE PO-TRAFISZ - NIE ZNASZ PO -PROSTU PRAWA - NA TARG

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • glecha(2015-12-07 18:24) Odpowiedz 1414

    Trybunał tak bardzo skompromitowany nadaje się tylko do odwołania.

  • odyseusz(2015-12-08 05:25) Odpowiedz 111

    Kiedys probowala WRONa kaczka Orla nie pokona

  • winda1(2015-12-07 19:04) Odpowiedz 119

    Konsekwencje to powinni ponieść TK za niezgodności których wcześniej nie widzieli wybierając niezgodnie sędziów by swoje i Po interesy bronić.Lub honorowo za swoją sklerozę poddać się do dymisji i na leczenie Wszyscy sędziowie i adwokacji na emerytuty a nie dozgonne blokawać etaty.Mam swoje lata ale to jedna wielka stara banda.Media łacznie z internetem są na garnuszku obcego kapitału wię jak im wierzyć???????????

  • Stojek(2015-12-07 14:44) Odpowiedz 1016

    Wystarczy, że w przyszłości pełen skład Trybunału Konstytucyjnego orzeknie inaczej niż to teraz robi Rzepliński@consortes i po sprawie....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Duda konsekwencje?(2015-12-07 21:48) Odpowiedz 78

    co wy już za bzdury w tym szwabskim szmatławcu wymyslacie. jak by tak na waszą makrelę Angelę jakiś brukowiec pluł, to byście go od razu do Dachu.

  • MRUCZEK(2015-12-08 05:06) Odpowiedz 51

    JAKIE PRAWO TACY ,,PRAWNICY' DZIWNĄ SPRAWĄ ;;JEST;; każdy TE USTAWY I NORMY ,,,PRAWA' rozumie PO SWOJEMU I TWIERDZI ŻE MY MAMY RACJĘ ..TO SEJ I POSŁOWIE NAROBILI ..BAŁAGANU ;;;I JESZCZE IM ;;;;ZA TO PŁACĄ;;;;

  • Sprawiedliwosc wiekowa istnieje, dzieki Panu!(2015-12-08 09:31) Odpowiedz 42

    TK jest nagi, popelnil grzech CIEZKI i zostanie wypedzony z RAJU ! ! ! Zakazany owoc smakuje w wirtualnej wyobrazni, pociaga za soba niesmak, i utrate przywilejow jakich nie ma, ba, nawet nie wiedza ciezko herujace pszczolki w tym ULU ! Trutnie sa tez pozyteczne, ale do czasu, po czasie sa usmiercane i z ULA, PULL UP ! A do Srody Popielcowej jeszcze daleko, i aby otrzymac odpuszczenie grzechow, wczesniej nalezy szczerze zalowac za nie a potem sie szczerze wyspowiadac, niestety, takie reguly przebaczenia ! ! ! NIESTETY.